cera-naczynkowa-rozpoznanie-pielegnacja-leczenie

Popękane i rozszerzone naczynka to problem nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Jakie czynniki wpływają na pojawienie się rumienia i „pajączków”? Czy wiesz, jak zadbać o cerę naczynkową?

Cera naczynkowa powstaje wówczas, gdy ściany naczyń krwionośnych skóry nie pracują tak, jak powinny i nadmiernie się rozszerzają. Może się to zdarzyć pod wpływem zanieczyszczeń atmosferycznych, pod wpływem chlorowanej, twardej wody, przy zażywaniu leków, a także podczas wysiłku fizycznego, picia gorących napojów czy jedzenia ostrych potraw.

Nie bez znaczenia są także „choroby” naszej cywilizacji, czyli stres i nerwice, jak również picie alkoholu czy innych używek. Korzystamy z solarium i suszarek do włosów, a zanieczyszczone powietrze atakuje naszą podrażnioną, przesuszoną skórę.

Cechy charakterystyczne

Pojawiający się i znikający rumień, któremu towarzyszy uczucie pieczenia i swędzenia – to pierwsze objawy, które można zaobserwować już w dzieciństwie. Z czasem zmiany utrwalają się, a po 20 r.ż. Naczynka stają się trwale widoczne, mają tendencję do pękania, zostawiając trwałe ślady na skórze – teleangiektazje. Pojawiają się naturalnie podczas ciąży, porodu czy u osób starszych, jednak część z nich jest wynikiem czynników zewnętrznych.

Cerę naczyniową charakteryzuje również skłonność do powstawania stanów zapalnych, między innymi trądziku różowatego. Jest wrażliwa na zmiany hormonalne, które sprzyjają rozwojowi chorób i przyspieszają zmiany, które mogą wystąpić na skórze.

Zmiany najczęściej dotyczą skóry twarzy, szyi i dekoltu.

Katarzyna Florkiewicz