nietrzymanie-moczu-a-seks

Niezależnie od tego, w jakiej występuje formie, NTM powoduje u pacjentów nie tylko problemy natury fizjologicznej.

Często towarzyszą im o wiele poważniejsze problemy psychologiczne – związane z samooceną, kompleksami, a także problemy o podłożu społecznym, w relacjach z innymi ludźmi. Jest to tym poważniejszy problem, że wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje często. Na tę postać NTM cierpią zazwyczaj kobiety, w okresie menopauzalnym, po 40 roku życia. U mężczyzn cierpiących na NTM z naglącym parciem również mogą się jednak pojawić problemy związane ze współżyciem (jako, że parcie to pojawia się m.in. podczas stosunku).

Do wycieku moczu w wysiłkowym NTM często dochodzi podczas stosunku seksualnego, kobiety z tą dolegliwością po prostu ograniczają współżycie, lub wręcz z niego rezygnują. Nietrzymanie moczu jest zatem nie tylko problemem osoby chorej, ale też jej partnera.

Badania nie dają precyzyjnych wyników (chore osoby często nie przyznają się do swej przypadłości nawet lekarzowi), jednak szacuje się, że około 10 – 60 % pacjentek z wysiłkowym nietrzymaniem moczu nie trzyma go również w czasie stosunku. Wiąże się z tym stres, a nawet lęk u kobiet, oraz znaczące obniżenie samooceny. Brak aktywności seksualnej może prowadzić też do innych zaburzeń – jest ona bowiem elementem koniecznym dla zachowania na odpowiednim poziomie poczucia „jakości” życia.

U większości kobiet jakość życia seksualnego poprawia się po wyleczeniu dolegliwości NTM.

Redakcja