osteopenia-przyczyny

Osteopenia jest stanem, którego cechą charakterystyczną jest występowanie niskiej masy kostnej (inaczej niskiej gęstości mineralnej kości). Z wiekiem organizm traci więcej tkanek kostnych niż wytwarza, jest to normalne zjawisko fizjologiczne.

Masa kostna może spadać o 3 – 5 % w ciągu dekady. Gdy jednak tempo utraty tkanki jest zbyt szybkie – rozwija się osteopenia. Odpowiednio wcześnie rozpoznana – może być wyleczona. Odwapnieniu kości można zapobiec poprzez uzupełnienie niedoborów (za pomocą diety, suplementów oraz aktywności fizycznej- regularny ruch jest niezbędny).

Jednakże nieleczona – może przerodzić się w osteoporozę, czyli zrzeszotnienie kości prowadzące do ich osłabienia oraz do znaczącego zwiększenia ryzyka złamań. Osteoporozę rozpoznaje się dzięki badaniu densytometrycznemu. Przesłankami do wykonania takiego badania mogą być: bolesność krzyża (nasilająca się) oraz zmieniona sylwetka.

Jakie czynniki wpływają na rozwój osteopenii? Może to być m.in. związany z okresem menopauzy niedostatek hormonów płciowych, ale także problemy natury metabolicznej (z przyswajaniem wapnia, np. przy chorobach jelit czy po operacji żołądka).

Jedną z przyczyn może być też długotrwałe przyjmowanie glikokortykoidów (zalecanych na przykład przy alergii czy leczeniu reumatyzmu). Wbrew obiegowym opiniom osteoporoza jest schorzeniem, które może spotykać zarówno kobiety jak i mężczyzn.

Redakcja