Mutacja genu a przedwczesna menopauza

5
39
mutacja-genu-a-przedwczesna-menopauza

Na łamach czasopisma „American Journal of Human Genetics” pojawił się artykuł na temat prawdopodobnej przyczyny przedwczesnej menopauzy, czyli mutacji genu o nazwie FIGLA. Badania przeprowadzili amerykańscy i chińscy naukowcy, chcący wyjaśnić zagadkę wkraczania młodych, czterdziestoletnich kobiet w okres menopauzy. Zjawisko to dotyczy bowiem około 1 procenta populacji żeńskiej.

Przedwczesna menopauza, czyli ustanie funkcji jajników, nie może być wyłącznie kojarzone z niepłodnością. Sytuacja kobiet nią dotkniętych jest o tyle poważna, że są one bardziej narażone na choroby serca, osteoporozę i wcześniejszą śmierć. Czynność jajników jest niezwykle ważna dla zdrowia płci pięknej, podkreślają autorzy pracy.

Badający genetyczne przyczyny przedwczesnej menopauzy naukowcy z Baylor College of Medicine w Houston oraz z Uniwersytetu Shandong w Chinach przebadali 100 chińskich kobiet mających jej objawy. Skupili się oni na podstawowych czterech genach, które mają związek z aktywnością jajników. Okazało się, że mutacje jednego z nich- FIGLA są odpowiedzialne za przedwczesne ustanie pracy tego narządu. Gen ten kontroluje wczesny rozwój komórek jajowych, a także reguluje działania pozostałych genów (NOBOX, GDF9 oraz BMP 15), włączając je lub wyłączając oraz regulując poziom ich aktywności.

Anna J

5 KOMENTARZE

  1. Czytałam , że niektóre kobiety pierwsze objawy menopauzy mają w wieku trzydziestu paru lat, a nawet zdarzają się przypadki u kobiet przed trzydziestką, a ten stan może trwać nawet kilkanaście lat.
    Niekiedy winne są geny odpowiadające za rodzinną skłonność do zbyt wczesnego klimakterium.Czasem wczesne klimakterium pojawia się u kobiet , które jako dorosłe zachorowały na świnkę lub odrę (wywołujące je wirusy mogą uszkadzać jajniki). Ale najczęściej przedwczesna menopauza jest skutkiem chorób takich jak:reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie tarczycy czy osłabienie i zmęczenie mięśni. Wówczas nasz układ odpornościowy działa wbrew naturze i niszczy tkanki własnego organizmu.

  2. To ciekawe.Myślałam,że problem przedwczesnej menopauzy jest bardziej złożony i uwarunkowany genetycznie.A być może zjawisko to wiąże się z zanieczyszczeniem środowiska i niekorzystnym oddziaływaniem skomplikowanych relacji społecznych na psychikę ludzką.Człowiek staje się istotą coraz bardziej bezbronną i słabą.To cena wysokiej cywilizacji.

  3. Trochę się przestraszyłam czytajc ten artykuł.Głównie stwierdzeniem „narażone na choroby serca, osteoporozę i wcześniejszą śmierć”.Ja właśnie należę do tych kobiet,które mają objawy menopauzy.Stosuję plastry i mam nadzieję,że uniknę tych chorób serca,osteoporozy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ