Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Allergoff banner górny w zakładce Menopauza

Potrzeba wsparcia w leczeniu raka - wywiad

27.02.2012

Komentarzy: 11

Potrzeba wsparcia w leczeniu raka - wywiad
Każdy z nas choć raz w życiu miał do czynienia z ciężką chorobą bliskich, przyjaciół, a może nawet swoją własną. O tym jak bardzo jest to trudny okres w życiu człowieka, nikogo nie trzeba przekonywać.

Na temat utraty poczucia bezpieczeństwa, zwątpienia, traumy i sposobach radzenia sobie z nimi mówi doktor Barbara Radecka z Opolskiego Centrum Onkologii, prywatnie żona i matka, kobieta pracująca z wielką pasją.

Anna Konopka: Jak można opisać stan emocjonalny kobiet, które rozpoczynają leczenie z powodu choroby nowotworowej?

Barbara Radecka: To z pewnością kobiety, które znalazły się na swoim zakręcie życiowym; nie zależy to od wieku chorej, ale od faktu, że rozpoznano u niej poważną chorobę. Zachorowanie na nowotwór bowiem często niesie za sobą spore ryzyko skrócenia życia, wiąże się ze znacznym zubożeniem ich życia w zakresie emocjonalnym i socjalnym. To również zubożenie życia całej rodziny i tutaj wcale nie chodzi tylko o zubożenie materialne. To poczucie rozbicia, „obdarcia” z bezpieczeństwa, które wcześniej im towarzyszyło.

Jak się ma wiek do możliwości radzenia sobie z taką chorobą jak rak?

- Z moich obserwacji wynika, że wiek nie tu istotnego znaczenia. Jeśli już miałabym kategoryzować, które pacjentki lepiej radzą sobie z chorobą oraz całą zaistniałą sytuacją, to takim kryterium nie byłby wiek, ani nawet ewentualna menopauza. Owszem, w raku piersi zwracamy na to uwagę, czy choroba rozpoznana jest w okresie przedmenopauzalnym czy już pomenopauzalnym. Wprawdzie rak piersi nieco inaczej przebiega u pań, które aktywnie miesiączkują i u pań które już są w okresie menopauzy, inaczej też ją leczymy, ale na pewno nie ma takiej zasady, że chore przed i po menopauzie raka znoszą lepiej lub gorzej.

(na zdjęciu doktor Barbara Radecka)

Anna Konopka

Przeczytaj też:
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Wiadomo ,że wsparcie jest bardzo pomocne,ta choroba rani nie tylko chorą osobę,ale także jej rodzinę.Tego się nie da wyprzeć,ani zapomnieć.Naturalnie są ludzie o różnej wrażliwości.,mogą różnie reagować.Spotkałam się z poglądem pani, która powiedziała,że ona mając raka ma jeszcze czas na leczenie, może na całkowite wyleczenie,a ilu jest kompletnie zdrowych ludzi, którzy nagle giną w wypadku.Stwierdziła,że nie boi się choroby,bo lecząc się ma jeszcze szansę,a inni jej nawet nie dostali.
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  W czasie każdej choroby (szczególmie tak poważnej jak rak) najważniejsze jest wsparcie rodziny i bliskich. Razem łatwiej przezwyciężyć chorobę.
 • summer avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Filo - wspaniała ta kobieta, o której piszesz! Podejrzewam, że to ona pociesza swoją rodzinę cierpiącą z powodu jej choroby. Podziwiam jej mądrość, bo przecież.... ona ma rację!
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Podczas każdej poważnej choroby wsparcie osoby chorej jest bardzo ważnym elementem.Szczególnie w czasie tak groźnej choroby jaką jest rak.Osoba chora nabiera większej ochoty na walkę z chorrobą.
 • milutka avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  jestem w trakcie leczenia uzupełnijącego po operacji piersi, to ciężkie przeżycie z którego pomału wychodzę, wiem że najbardziej potrzebny jest spokój, jasne sytuacji i zero stresu
 • lalakosi avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  milutka trzymam kciuki za ciebie choc sie nei znamy nawet !!!
 • Emilly27k avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ja również dołączam się do trzymania kciuków za Milutką.
  Oczywiście łatwe to nie jest, ale siła spokoju, bezstresowego życia by się przydała.Życzę Ci tego z całego mojego serca.
 • mjbz avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Milutka, wiem co znaczy mieć ciętą pierś. Żeby to zrozumieć, trzeba przeżyć, chociaż nikomu nie życzę. Trzymaj się i myśl o tym, że jeszcze mała chwilka i będziesz to miała za sobą a każdy kroczek, który teraz robisz przybliża Cię do tego.
 • ell@ avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Milutka , ciepłe myśli szybują do Ciebie. Pozdrawiam.
 • Emilly27k avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Dla kobiety , która ciężko przechodzi ten stan to nie jest łatwo, ale jak ma odpowiednie wsparcie od strony rodziny to jest jej łatwiej
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Każda choroba to ciężkie przeżycie zarówno dla osoby chorej jak i jej rodziny.Milutka,życzę Ci zdrówka.Trzymaj się
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner konkursy na DK
FacebookTab