Infekcje miejsc intymnych Intymnie

Infekcje intymne – jak je rozpoznać?

infekcje intymne

Infekcje intymne stanowią częsty i zarazem dokuczliwy problem u kobiet. Jak je właściwie rozpoznać?

Kobiece problemy intymne

Miejsca intymne kobiety są narażone na działanie różnych czynników. Zmiany hormonalne, nowe kosmetyki do mycia i pielęgnacji czy nieodpowiednia bielizna to tylko niektóre z przyczyn infekcji intymnych. Do wszystkiego możemy zaliczyć również brak właściwej higieny czy korzystanie z publicznych toalet oraz basenów. Skórą w okolicy narządów płciowych jest bardzo wrażliwa, przez co staje się łatwym celem szkodliwych bakterii i grzybów. Pojawiające się infekcje bywają bardzo bolesne dla kobiety, dlatego istotnym elementem jest ich właściwe rozpoznanie i skuteczne leczenie.

Jak rozpoznać infekcje intymne?

Infekcje intymne mogą mieć związek z układem moczowym lub z pochwą. Każda z grup charakteryzuje się określonymi objawami, które pozwalają na zdiagnozowanie problemu. Przy zapaleniu dróg moczowych możemy odczuwać pieczenie i ból podczas oddawania moczu. Pojawia się wtedy częsta potrzeba udania się do toalety. Infekcje pochwy są zróżnicowane pod względem czynników, które je wywołują. Wyróżniamy infekcje intymne pochwy bakteryjne, grzybiczne, mieszane oraz zakażenie rzęsistkiem pochwowym. Typowym objawem problemów intymnych są upławy, czyli wydzielina z pochwy, która może przybrać różną barwę i zapach. Białe i gęste upławy oraz towarzyszące im uczucie swędzenia mogą oznaczać zakażenie drożdżakami czyli potocznie zwaną grzybicę pochwy. Wydzielina o rybim zapachu jest zaś charakterystyczna dla zakażeń, wywołanych przez bakterie. W przypadku żółto-zielonych upławów, pieczeniu oraz częstej potrzebie oddawania moczu, będziemy mieć styczność z zakażeniem pierwotniakami, takimi jak np. rzęsistek pochwowy. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza ginekologa, który zleci nam odpowiednie środki lecznicze.

Brak higieny i ostrożności

infekcje

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że bakterie tylko czekają aby móc zaatakować nasz organizm i ciało. Brak odpowiedniej higieny, stosowanie niewłaściwych produktów lub zbyt częste podmywanie się, może spowodować rozwój infekcji intymnej. Aby uniknąć nieprzyjemnych objawów należy dbać o ciało i higienę miejsc intymnych. Kobiety powinny zwrócić szczególną uwagę na zachowanie jej zasad przy korzystaniu z publicznych toalet czy basenów. Płyny do higieny intymnej czy wkładki higieniczne umożliwiają nam dodatkową ochronę przed licznymi infekcjami. Nasza wiedza na ich temat powinna być przestrogą, podnoszącą świadomość o zdrowiu intymnym.

Katarzyna Antos

Komentarze (2)

mejgosia

8 lat temu

O ja walczę dzielnie cały czas, a przyczyny nadal nie znam! Pawdopodobnie moje kłopoty to pzez tabletki, które regularnie przyjmuje, bo próbowałam już wszystkiego (zmiana bielizny, zmiana płynu do prania, zmiana diety, zmiana płynów do higieny intymn.) i nic !Tabletek odstawić nie mogę, więc pozostaje mi tylko pomagać sobie doraźnie, czyli globulki, maści i nasiadówki, pomaga na ,,chwilę” . :))

Zostaw komentarz