htz-a-cukrzyca

Hormonalna terapia zastępcza oddziałuje na organizm kobiety w okresie klimakterium w ten sposób, że równoważy jej gospodarkę hormonalną. Jest to jednak terapia wywołująca sporo kontrowersji, ze względu na jej liczne przeciwwskazania, oraz możliwe do wystąpienia skutki uboczne.

Z uwagi jednak na wysoką skuteczność- zarówno w leczeniu doraźnym jak i perspektywicznym, decyduje się na nią coraz więcej kobiet. Wśród nich są również panie cierpiące na różnego rodzaju schorzenia, nieuwzględnione na liście „bezwzględnych przeciwwskazań”(zawierającej m.in. niewydolność serca, choroby nowotworowe, ciążę, zakrzepicę żył głębokich, niewydolność wątroby…). Jedną z takich chorób jest cukrzyca.

Czy można stosować w niej HTZ i jaki mają one wpływ na organizm diabetyka?

Otóż – można. Natomiast wpływ zależy przede wszystkim od sposobu podania leku oraz jego składu.

HTZ a poziom cukru

HTZ może poprawiać metabolizm glukozy u kobiet zdrowych , natomiast u diabetyczek – wyrównuje ów metabolizm. Ważne, aby stosowane dawki estrogenu u kobiet z cukrzycą nie były wysokie Ponad to – lepiej jest stosować hormony metodą przezskórną, a progesterony zastąpić gestagenami.

Dodatkowo należy pamiętać, że wpływ HTZ na organizm zależy od indywidualnego przypadku, a przy cukrzycy – efekty mogą, acz nie muszą, być mniej „spektakularne” niż w wypadku kobiet zdrowych. Znane są również przypadki, kiedy w trakcie trwania terapii metabolizm glukozy poprawiał się, ale wraz z jej zakończeniem wracał do poziomu sprzed przyjmowania hormonów.

Tym istotniejsze są regularne badania oraz monitorowanie przebiegu terapii w porozumieniu ze specjalistą.

Redakcja