dna-moczanowa-objawy

Dna moczanowa to choroba reumatyczna. Rozwija się w wyniku nadmiernego stężenia kwasu moczowego w organizmie. Diagnozowanie tego schorzenia może być trudne, bowiem może ono stanowić również powikłanie po innych chorobach (np. schorzeniach nerek).

Objawami dny moczanowej są przede wszystkim: stan zapalny w okolicach stawu, jego wzmożona wrażliwość na urazy(oraz w ogóle dotyk); obrzęk, zaczerwienienie, oraz występujący nagle, ostry ból.

Atak dny moczanowej zwykle zaczyna się niespodziewanie. Główną przyczyną jest gromadzący się w organizmie kwas moczowy (często latami), który osiada w postaci kryształków przy stawach, co wywołuje reakcję obronną organizmu i powoduje stan zapalny. Często po pierwszym ataku dna długo nie daje dalszych objawów. Istotnym jest jednakże, aby podjąć leczenie od razu- może bowiem dojść do nawrotów.

Dodatkowo, jeżeli objawy dny zostaną zlekceważone, schorzenie to może prowadzić do poważniejszych patologii w organizmie.

Nieleczona dna może wywołać m.in. uszkodzenie stawu, problemy z nerkami. Kolejne ataki bólu mogą rozprzestrzeniać się na inne stawy (nawet jeśli pierwszy atak będzie dotyczył „jedynie” palca u nogi, następne mogą już objąć stawy łokciowe, kolanowe, nadgarstki, dłonie czy całe stopy).

Dlatego istotne jest podjęcie leczenia przy pierwszych sygnałach choroby. Odpowiednia terapia nie zapobiegnie co prawda całkowicie atakom dny, jednak może znacząco zmniejszyć ich bolesność oraz ryzyko powikłań przy tym schorzeniu.

Redakcja