HTZ Zalety HTZ

HTZ – jak to się zażywa?

htz-jak-to-sie-zazywa

HTZ można przyjmować na wiele rożnych sposobów. Wybór jednego z nich zależy od Twoich preferencji, powodów dla których stosujesz terapię i oczywiście zaleceń lekarza.

Tabletki

To najczęstsza forma HTZ. Ważne jest, by bardzo dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza, dotyczących tego, kiedy brać tabletki, zwłaszcza jeśli stosujesz terapię kombinowaną cykliczną. Wtedy rodzaj zażywanych tabletek będzie zależał od tego, w którym momencie 28-dniowego cyklu się znajdujesz. Postaraj się brać tabletki o tej samej porze każdego dnia, gdyż to pomoże Ci wyrobić sobie nawyk i uniknąć ominięcia dawki.

Plastry

HTZ może mieć również formę plastrów przyklejanych do skóry. Lekarz doradzi Ci, gdzie najlepiej je przyklejać, jednak pamiętaj, by nie umieszczać ich w pobliżu piersi lub miejsc intymnych. Większość plastrów zmienia się co trzy lub cztery dni, chociaż niektóre mona pozostawiać na cały tydzień.

Zuzanna Górka

HTZ można przyjmować na wiele rożnych sposobów. Wybór jednego z nich zależy od Twoich preferencji, powodów dla których stosujesz terapię i oczywiście zaleceń lekarza.

Implanty

Nieco rzadziej stosuje się estrogen, który wydziela się z małego cylindrycznego implantu umieszczonego przez lekarza pod skórą w dole brzucha lub na pośladku. Implant trzeba będzie wymieniać co 4 – 8 miesięcy, przez tak długi czas, jak będziesz potrzebować terapii.

Spray do nosa

Jeżeli przypisano Ci HTZ w formie sprayu do nosa, lekarz zadba o to, żebyś wiedziała jak go używać. Zapytaj co powinnaś zrobić, jeśli będziesz miała niedrożny nos (np. podczas kataru)- możliwe jest aplikowanie sprayu przez usta, ale w takim przypadku trzeba zwiększyć dawkę. Powinnaś upewnić się, że wiesz dokładnie, co zrobić a takiej sytuacji.

Krążek dopochwowy

Jeśli przepisano Ci HTZ w formie krążka dopochwowego, może go umieścić we właściwym miejscu lekarz lub pielęgniarka. Są dwa rodzaje krążków dopochwowych – taki, który wydziela estrogen miejscowo, i dlatego zwalcza głównie miejscowe objawy, i taki, przy którym estrogen jest absorbowany do krwiobiegu. Taka forma łagodzi wszystkie objawy. Lekarz prawdopodobnie zaleci, byś nosiła ten sam krążek przez mniej więcej trzy miesiące, po czy trzeba będzie go wymienić. Możesz nauczyć się sama wyjmować krążek, na przykład przed stosunkiem, a następnie umieszczać go z powrotem.

Żel

Żel powoduje (tak jak plaster), że estrogen jest wchłaniany przez skórę. Lekarz doradzi Ci, gdzie najlepiej się posmarować. Musisz zawsze stosować żel na nieuszkodzoną, czysta i sucha skórę, unikając okolice piersi i narządów płciowych. Żel powinno się pozostawić na skórze do wchłonięcia przez około 5 minut przed ubraniem się.

Krem dopochwowy lub globulki

Ten rodzaj HTZ aplikuje się do wnętrza pochwy. Ważne jest, by pamiętać, że te kremy mogą uszkadzać lateksowe prezerwatywy, zatem poproś lekarza o radę w sprawie antykoncepcji, jeśli korzystasz z kremu dopochwowego.

Zuzanna Górka

HTZ można przyjmować na wiele rożnych sposobów. Wybór jednego z nich zależy od Twoich preferencji, powodów dla których stosujesz terapię i oczywiście zaleceń lekarza.

Pesarium

Podobnie jak krążek dopochwowy, pesarium nosi się wewnątrz pochwy. Na początku będziesz musiała zmieniać pesarium kilka razy w tygodniu, ale z czasem stanie się to rzadsze.

Wkładka domaciczna

Jest to plastikowa spiralka w kształcie litery T, zawierająca progesteron, którą lekarz umieszcza w macicy. Zakładanie wkładki może być nieco nieprzyjemne, więc być może będziesz mogła skorzystać ze znieczulenia miejscowego. Wkładkę domaciczną trzeba będzie zmienić po 5 latach.

Zuzanna Górka

Komentarze (5)

elle@elle

3 lata temu

ja tez jestem zwolenniczka palstrow , tabletki jednak dzialaja rowniej ujemnie na watrobe a przy stosowaniu plastrow problem jest ominiety

pati25

8 lat temu

Ja od kilku miesięcy stosję HTZ w postaci plastrów.Zmieniam je co 4 dni.Hormony w postaci plastrów uwalniane są stopniowo i przenikają przez skórę.W ten sposób nie obciąża się żołądka.Bo tabletki szkodzą na żołądek

ell@

8 lat temu

Organizm reaguje indywidualnie. Jak nie pomagają preparaty z kończyną (najtańsze), można wypróbować sojowe (jeśli nie zażywa się leków na niedoczynność tarczycy), najdroższe są z cimicifugą.
Przez pierwszy tydzień można zażywać podwójną dawkę – potem normalnie – zgodnie z ulotką.

Zostaw komentarz