Gorczyca dla zdrowia i urody

gorczyca-dla-zdrowia-i-urody

Małe, niepozorne ziarenka kojarzymy przede wszystkim z musztardą. Gorczyca to nie tylko przyprawa, ale ma również wiele cennych zalet zdrowotnych i kosmetycznych, o których znacznie rzadziej się wspomina.

Właściwości gorczycy badano już w czasach Starożytnego Rzymu. Aż trudno uwierzyć, że już wtedy znano musztardę! Istnieje wiele odmian tej rośliny, a każda różni się zarówno smakiem jak i goryczką. Najostrzejsza i najbardziej popularna jest gorczyca sarepska, najłagodniejsza – biała (i to właśnie ją dodajemy często do zalewy octowej).

Lecznicze właściwości gorczycy

Gorczyca biała ma działanie wiatropędne, przeciwdziała zaparciom, poprawia kondycję śluzówki żołądka i jelit. Wystarczy łyżkę ziarenek zagotować w szklance wody i wypić pół godziny po posiłku, by skutecznie zapobiegać problemom żołądkowym i przyspieszyć w łagodny sposób trawienie.

Mniej popularna u nas gorczyca czarna to prawdziwa miniaturowa apteczka pierwszej pomocy w kłopotach trawiennych i moczowych. Ma bardzo dużo związków śluzowych, dlatego działa osłonowo na żoładek i dwunastnicę, łagodzi stany zapalne – dlatego jest nieocenioną pomocą w początkowym stadium choroby wrzodowej i nieżytu żołądka. Działa moczopędnie i oczyszcza nerki.

Naparu można używać do płukania gardła w przypadku stanu zapalnego. Działa o wiele lepiej i skuteczniej od tabletek do ssania, więc gdy poczujemy drapanie w gardle, lepiej po prostu przepłukać je naparem z czarnej gorczycy – wystarczy zalać łyżkę gorczycy gorącą wodą i wystudzić.

Joanna Pastuszka-Roczek

6 KOMENTARZE

  1. Gorczycę oczywiście dodaję do przetworów, ale stosuję ją także na dolegliwości stawowe. Białą gorczycę dodaję do mojej mikstury kasztanowo-spirytusowej, którą zawsze robię jesienią, gdy spadają kasztany.
    Widzę tu jednak fajne informacje dotyczące pielęgnacji włosów gorczycą – ciekawa propozycja.:-) – zrobię sbie tą mieszaninę

  2. Znam białą gorczycę jako dodatek do przetworów i jako okłady na bolące miejsca. Kupiłam sobie kiedyś taką poduszkę z gorczycy i przykładałam do kręgosłupa i stawów, spałam na niej. Działanie takiej leczniczej gorczycy to podobno pięć lat, potem trzeba ją wymienić z woreczków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ