O badaniach Profilaktyka

Dlaczego Polki boją się badać?

dlaczego-polki-boja-sie-badac

Przykra statystyka informuje o tym, iż zagraniczni studenci przybywają do Polski często po to tylko, by obserwować zaawansowane, a nawet śmiertelne stadia chorób, które w Europie Zachodniej dawno już są w pełni opanowane (min. raka szyjki macicy).

Polki wciąż badają się za rzadko oraz niestety za późno. Większość z nas zgadza się z tym poglądem, jesteśmy zwolenniczkami badań, ale… nadal nie stosujemy się do terminów koniecznych, okresowych badań.

Dlaczego tak się dzieje?

  • Boimy się badań, bo obawiamy się diagnozy. To najpoważniejszy z lęków, z którymi powinnyśmy się uporać. Podejście typu: „czuję , że coś jest nie tak – ale wolę nie wiedzieć”, jest niczym więcej jak zwiększaniem prawdopodobieństwa znalezienia się rzeczywistym zagrożeniu.
    Przełamaliśmy już granice typu „lepiej nie wiedzieć” w wielu obszarach życia społecznego, pora skoncentrować się na tym co najważniejsze- własnym zdrowiu.
  • Boimy się badań, bo jesteśmy pierwszym pokoleniem świadomej profilaktyki. Nigdy na taką skalę nie zachęcano Polek do badania się. Trzeba uświadomić sobie lęk przed nieznanym. Poczucie bezpieczeństwa daje bowiem tylko to, co „oswojone”.
  • Boimy się badań, bo nie mamy zaufania do lekarzy. Tymczasem, by oczekiwać solidności i móc zaufać, warto też dać coś z siebie. Chcąc otrzymać rzetelną diagnozę, postarajmy się wyszukać lekarza-specjalistę w danej dziedzinie, zasięgnijmy opinii na jego temat, zaznajommy się z prawami pacjenta, przemyślmy zawczasu, co chcemy mu powiedzieć, by opisać wszystkie symptomy itp. Tym sposobem zwiększamy swoje szanse na profesjonalną opiekę medyczną.

Joanna P

Przykra statystyka informuje o tym, iż zagraniczni studenci przybywają do Polski często po to tylko, by obserwować zaawansowane, a nawet śmiertelne stadia chorób, które w Europie Zachodniej dawno już są w pełni opanowane (min. raka szyjki macicy).

  • Boimy się badań, bo nie chcemy ponosić kosztów. Jest to obawa obecnie nieuzasadniona, bo dla różnych badań profilaktycznych istnieją grupy wiekowe, gdzie za darmo można wykonać daną analizę. Istnieją także programy i akcje profilaktyczne, w których uczestnictwo pozwala przebadać się nieodpłatnie. Wreszcie w różnych ośrodkach medycznych i niektórych miesiącach roku organizowane są promocje na podstawowe badania.

My o akcjach prozdrowotnych, które odbywają się na terenie całego kraju, piszemy na bieżąco w podzakładce Profilaktyki – Aktualne akcje. Sprawdź co dzieje się u Ciebie!
A jeśli wiesz o akcji, o której my jeszcze nie napisaliśmy – napisz do nas, zbierzemy materiały i podzielimy się tą informacją z pozostałymi czytelniczkami portalu.

Drogie Panie, korzystajmy z darmowych akcji i badajmy się!

Joanna P

Komentarze (6)

Emilly27k

9 lat temu

Zgodzę się,że Polki boją się wykonywania badań. Możliwe, że Polki nie chcą i wstydzą się podejmować odważnego kroku jakim są badania.

pati25

10 lat temu

Wiele kobiet nie chodzi na badania bo się często wstydzi.A nie ma czego,przecież nasze zdrowie jest ważniejsze od wstydu.Wstyd możemy przełamać a zdrowia nie zwrócimy.Ja mmiałam pewne opory przeed pójściem do ginekkologa mężczyyzny.Zarzekałam się,że do mężczyzny nigdy.Zawsze chodziłam do mojej pani ginekolog.Teraz od czasu gdy miała wylew,dowiedziałam się że u nas jest super gin ale mężczyzna.Przychodzi do niego mnóstwo kobiet,są zadowolone.Postanowiłam pójść,.Powiedziałam sobie-w końcu chodzi o moje zdrowie.Po wizycie byłam bardzo zadowolona.Zbadał mnie,zrobił USG.Czzułam się u niego jakbym nie była w gabinecie lekarskim

ell@

10 lat temu

No tak … badanie USG piersi powinnam wykonywać co roku, mammografię – co dwa lata. Staram się – ale wkurza mnie, że pomimo składek płaconych latami – za badania muszę płacić z własnego portfela. Mammografia jest bezpłatna (co dwa, czy tam trzy lata) dopiero po 50-tym roku życia – a co z nieco młodszymi kobietami ?
A dla wielu 70 zł (czy coś koło tego) to duży wydatek. Dodać do tego stopień dostępności do badań w PL – i mamy tą „przykrą statystykę”.

Ps.
„No właśnie ja już za darmo mogę mieć badanie mammograficzne piersi,gdzie lepiej w mammobusie czy gabinecie?”

Tu i tu może być nowy, dobrej jakości sprzęt i osoba z umiejętnością interpretowania/czytania wyników. Albo tu i tu – może być stary rupieć z demobilu. Dowiedziałabym się najpierw o to i o kwalifikacje/doświadczenie osoby opisującej wynik.

malgosia74

10 lat temu

Ja na całe szczęście nie mam z tym problemu. Nie boje się badan ani ginekologicznych ani żadnych innych. Zdrowie jest dla mnie bardzo ważne…. Gorszą i ważniejszą sprawą jest to, że ciężko znaleźć teraz dobrego lekarza, któremu można zaufać. Popieram wszelkie akcje dla naszego zdrowia i chetnie z nich korzystam, jesli gdzies w mojej najbliższej okolicy cos takiego ma miejsce. Wiem też, że wiele kobiet nawet z takich bezpłatnych akcji boi się korzystać, bo własnie obawiaja się wyników. Uważam, że im wczesniej dowiemy sie o naszej dolegliwości , to tym lepiej dla nas, bo wczesnie podjęte kroki co do leczenia dają większą szansę na zupełne wyleczenie …

izabelle

10 lat temu

Ja myślę, że wiele Polek po prostu się wstydzi. Osobiście tego nie jestem w stanie zrozumieć, gdyż co tu dużo mówić zdrowie jest najważniejsze a wizyta u ginekologa np co pół roku nie powinna być powodem do wstydu. To tylko lekarz, jak każdy inny. Dziwię się swoim koleżankom które czasem mówią że jest to dla nich wstydliwe i chodzą do ginekologa od przypadku do przypadku. Wiadomo że badanie ginekologiczne nie należy do przyjemnych, ale regularne wizyty mogą uratować nam życie.

Zostaw komentarz