Mammografia Profilaktyka

Czy rak piersi może być zapisany w genach?

czy-rak-piersi-moze-byc-zapisany-w-genach

Zawdzięczamy im długowieczność, piękny wygląd pomimo upływu lat, szybki metabolizm. Cieszymy się, gdy mamy dobre geny. Problem pojawia się gdy dziedziczymy nie tylko pożądane cechy naszych przodków. Rak w rodzinie rozbudza lęk. I słusznie.

Nowotwór piersi może być wywołany przez kilka, a nawet kilkanaście czynników rakotwórczych. Specjaliści, coraz częściej wskazują, że istotny wpływ mają uwarunkowania genetyczne. W Polsce około 10% przypadków to zachorowania kobiet, które, u których stwierdza się mutacje genetyczne, najczęściej w BRCA1.

Wystąpienie mutacji w genach a ryzyko zachorowania na raka
Wykrycie mutacji nie oznacza jeszcze wystąpienia choroby nowotworowej, ale sygnalizuje, że organizm nosiciela mutacji w genach BRCA1 i/lub BRCA2 ma silne predyspozycje do zachorowania na nowotwór.

Kobiety z mutacjami w tych genach obciążone są ryzykiem zachorowania na raka piersi do 70. roku życia wynoszącym ponad 80%, a na raka jajnika 40%. Badania genetyczne mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jajnika aż o 50%. Szacuje się, że nosicielek mutacji w genach, powodujących skłonność do raka piersi oraz raka jajnika, może być nawet 200 tysięcy Polek.
Przeraża fakt, że o ile w całej populacji kobiet apogeum zachorowań na raka piersi występuje w 57 roku życia, o tyle nosicielki mutacji chorują o 17 lat wcześniej, czyli nawet już w wieku 40 lat lub mniej.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Czynniki ryzyka:

 • Rak piersi wśród członków rodziny (stopień ryzyka zależy od liczby przypadków w
  rodzinie i stopnia pokrewieństwa z osobą chorą)
 • Mutacje stwierdzone w genach BRCA 1 lub BRCA 2
 • Wczesna miesiączka (przed 12 rokiem życia)
 • Późna menopauza (po 55 roku życia)

Zuzanna Górka

Zawdzięczamy im długowieczność, piękny wygląd pomimo upływu lat, szybki metabolizm. Cieszymy się, gdy mamy dobre geny. Problem pojawia się gdy dziedziczymy nie tylko pożądane cechy naszych przodków. Rak w rodzinie rozbudza lęk. I słusznie.

 • Późne urodzenie pierwszego dziecka (po 35 roku życia) lub jego brak
 • Krótkie karmienie piersią (Karmienie piersią jest jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod ochrony przed zachorowaniem na raka sutka)
 • Wcześniejsze leczenie z powodu raka piersi
 • Leczenie z powodu innych schorzeń piersi
 • Długoletnie przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych (ponad 8 lat)

Nie jesteś skazana na raka

Jeżeli twoja mama lub też jej krewne cierpiały na raka piersi, nie zwlekaj z badaniami genetycznymi! Czas to zdrowie. Ryzyko nowotworu znacznie wzrasta, jeżeli w rodzinie w pierwszym stopniu pokrewieństwa wystąpiła choroba. Profilaktyka i wczesna diagnoza to szansa na całkowite wyleczenie.

Pani dziedzicznie obciążona nowotworem, nie może zapominać o regularnych badaniach : samobadaniu piersi, mammografii, USG oraz rezonansie magnetycznym piersi. Rezonans powinna robić co roku (zamiennie z mammografią lub USG), ponieważ prawdopodobieństwo wykrycia ta metoda wczesnego nowotworu u nosicielek zmutowanego BRCA1 wynosi aż 90%, natomiast w przypadku mammografii 20%.

Zuzanna Górka

Komentarze (5)

empiricus

10 lat temu

Mutacje prowadzące do rozwoju raka piersi mogą powstać w ciągu życia pod wpływem różnych czynników, ale mogą być również dziedziczne, dlatego należy mieć świadomość zwiększonego ryzyka w tym przypadku. Jak wspomniano w artykule, nie wszystkie choroby są dziedziczne. Niestety nie są jeszcze poznane wszystkie mutacje, które mogą prowadzić do nowotworów, część z nich może być wręcz indywidualna i nieklasyfikowana w najpopularniejszych testach.

empiricus

10 lat temu

Zależy na które pytanie odpowiedziałaś twierdząco, niezależnie od tego zgadzam się z przedmówczynią, jak każda kobieta powinnaś regularnie wykonywać samobadanie piersi, a w razie jakichkolwiek wątpliwości porozmawiać z pielęgniarką prowadzącą naukę badania piersi lub z lekarzem. Jeśli w rodzinie występował ten nowotwór, bądź rak jajnika, polecam zasięgnięcie opinii lekarza genetyka. Pozdrawiam!

karoligrz

10 lat temu

Myślę, że możesz spać spokojnie;) No ale najważniejsza jest oczywiście profilaktyka, bo każdy guzek wcześnie wykryty jest 100proc uleczalny

pati25

10 lat temu

Przeczytałam z zaciekawieniem ten artykuł.Sprawwdziłam też czy jestem w grupie ryzyka.Tylko na jedno pytanie odpowiedziałam twierdząco.Czy mam się już zacząc bac?

Zostaw komentarz