bol-stawow-leczenie

Ból stawów może być spowodowany różnymi czynnikami, jak urazy, zwichnięcia, choroba zwyrodnieniowa stawów, artretyzm i inne reumatoidalne schorzenia. Kiedy ból się pojawia – nie wolno go lekceważyć. Czasami bowiem może być objawem dużo poważniejszych schorzeń.

Ból stawów

Bóle stawów są niestety zjawiskiem częstym, nasilającym się wraz z wiekiem pacjentów. Mogą dotyczyć dowolnej części ciała, oraz mieć różne natężenie, a także czas trwania (od ostrych i krótkotrwałych po chroniczne – utrzymujące się kilka miesięcy).

REKLAMA

Przed rozpoczęciem leczenia dobrze jest zdiagnozować przyczynę, wybór terapii powinien być do niej dostosowany.

Leczenie bólu stawów

Leczenie bólu stawów zwykle polega na likwidacji stanu zapalnego oraz obrzęku. W zależności od natężenia bólu oraz potrzeb pacjenta można zdecydować się na: terapię farmakologiczną, terapię ruchową, lub alternatywne metody leczenia.

Wśród leków znajdują się zarówno leki przeciwzapalne, przeciwbólowe jak i redukujące obrzęk. W zależności od tego, jak silny jest ból, mogą to być leki niesteroidowe lub leki opioidowe ( a nawet leki zwiotczające mięśnie).

Każdy rodzaj farmakoterapii musi być jednak konsultowany z lekarzem, z uwagi na możliwe działania niepożądane.

Redakcja

13 KOMENTARZE

  1. O mogę coś na ten temat powiedzieć, bo właśnie jestem po takim ataku! Zauważyłam ,że moje bóle są spowodowane zmianą pogody, a właściwie występują przed deszczem, ha bedę teraz żywym barometrem! :-d Ale skoro występują znaczy, że czas o nie zadbać, może na początek suplementy? Pogadam jeszcze z moim medykiem i zdecyduję!

  2. Jestem w trakcie leczenia i właśnie się dowiedziałam ,że leczenie jest….długotrwałe.Za mną już przeróżne maści przeciwbólowe, barałam OPOKAN na stawy, zastrzyki i blokadę do łokcia, jak na razie bez zmian, bolało i boli nadal.Mam nadzieje,że choć w małym stopniu pomoże mi rehabilitacja.

  3. Na rehabilitację chodzę 1-2 do roku. Nawet nie wiem, czy pomaga;) Od czasu do czasu, jak bóle się nasilają, lekarz przepisuje mi leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Często „zapominam” je brać. Przekonałam się, że najbardziej mnie stawia na nogi wysiłk fizyczny (pływanie i jazda na rowerze).

  4. Leczyć bolące stawy możemy też przy pomocy diety.Warto jeść warzywa z dużą ilością wit C.To pomaga w tworzeniu kolagenu, który jest niezbędny w pracy naszych stawów. Chodzi głównie o zielone warzywa, zawierające karoten. Marchewka, pietruszka, buraki, sałaty, kapusty, brukselki i brokuły. Ważne są również owoce z witaminą C. Jagody, borówki, cytrusy czy czarne porzeczki.
    Warto jadać tłuste ryby. Nie w dużych ilościach. Dwa – trzy razy w tygodniu po dziesięć – piętnaście deko. Najlepsze są ryby zawierające kwasy Omega 3. Tuńczyk, łosoś, dorsz, makrela, śledź czy sardynki.
    Oprócz ryb warto wprowadzić do diety oleje, które zawierają tłuszcze Omega 3. Olej lniany, rzepakowy czy oliwę z oliwek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ