HTZ Przeciwwskazania

HTZ przeciwskazania

htz-przeciwskazania

Hormonalna terapia zastępcza, mimo wielu zalet, nie może być stosowana u wszystkich kobiet. Sprawdź jakie są przeciwwskazania do przyjmowania HTZ?

Nowotwory estrogenozależne

Głównym przeciwwskazaniem do przyjmowania terapii hormonalnej jest choroba nowotworowa o podłożu estrogenozależnym. Do tego typu nowotworów należą:

W nowoczesnych badaniach podkreśla się, że nie ma dowodów na to, iż estrogen powoduje powstawanie nowych komórek rakowych przy istniejącej chorobie nowotworowej. Mimo wszystko lekarze są w tej kwestii ostrożni i zalecają kobietom z tej grupy ryzyka inną formę leczenia.

Choroby układu krążenia

Hormonalna terapia zastępcza zwiększa krzepliwość krwi. Kobiety obciążone chorobą zakrzepowo-zatorową nie powinny stosować hormonów, ponieważ zwiększają ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych. HTZ może także obniżać ciśnienie krwi, dlatego nie można go stosować u pań z chorobą niedokrwienną serca.

Objawy ze strony dróg rodnych

Przed zastosowaniem kuracji hormonalnej należy dokładnie zdiagnozować wszystkie dolegliwości związane z układem rodnym, m.in. nieregularne krwawienia i plamienia między cyklami, które mogą być oznaką nowotworu lub mięśniaka macicy. Trzeba także zdiagnozować zanik miesiączki i wykluczyć możliwość zajścia w ciążę.

M. Witczak

Hormonalna terapia zastępcza, mimo wielu zalet, nie może być stosowana u wszystkich kobiet. Sprawdź jakie są przeciwwskazania do przyjmowania HTZ?

Inne przeciwwskazania do stosowania HTZ

Niewydolność wątroby jest przeciwwskazaniem do stosowania doustnej terapii hormonalnej. Istnieją dziś dużo lepsze i skuteczniejsze metody podawania HTZ, m.in. przezskórna. Palenie papierosów również nie sprzyja podawaniu hormonów, ponieważ tytoń “spala” estrogeny i konieczne jest podawanie dużo większych dawek.

Przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. W trakcie kuracji mogą się pojawić różne skutki uboczne. Niektóre z nich będzie można zniwelować dostosowując np. dawkę lub zmieniając leki. Przy innych konieczne będzie odstawienie HTZ.

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) to obecnie najlepszy sposób, aby pozbyć się uporczywych dolegliwości związanych z menopauzą. Niestety, nie wszystkie kobiety mogą stosować terapię hormonalną. Tym paniom polecamy naturalną suplementację, która ma na celu wyrównać poziom hormonów podczas przekwitania.

M. Witczak

Komentarze (4)

pati25

11 lat temu

W moim przypaadku,a stosuję HTZ od przeszło 2 lat nie ma przeciwwskazań.Dzięki HTZ nie mam przykrych objawów menopauzy.:-):-X

Mindi

11 lat temu

Terapia HTZ jak każde leczenie ma dobry i zły wpływ na organizm. Trzeba przemyśleć konieczność stosowania, wydaje mi się, że skoro organizm sam sobie nieźle radzi to można zrezygnować z HTZ. Ale jeśli dolegliwości są dokuczliwe to lepiej się zdecydować na hormony aby stan zdrowia nie pogorszył się w znacznym stopniu. Wolałabym sobie poradzić sama, ale jestem przygotowana na każą ewentualność jaką poleci mi moja pani ginekolog.

drobina

11 lat temu

…a ja się cieszę, że mogę obejść się bez HTZ. Jest tyle różnych opinii na jego temat, więc na pewno nie pozostaje bez wpływu na organizm.

mejgosia

11 lat temu

Włąśnie z powodu choroby ukł. krążenia i małego mięśniaka , nie mogę stosować HTZ , ale czytałam artykuł amerykańskich lekarzy, którzy przeprowadzili odpowiednie testy i badania i twierdzą,że odpowiednio dobrana terapia , czyli stosowna dawka hormonu, może być stosowana w chorobach układu krążenie! Jeszcze nie są to wyniki końcowe, ale ponoć w niedługim czasie zostaną potwierdzone! ?No cóż nauka idzie do przodu, być może w przyszłości nie będzie przeciwwskazań?

Zostaw komentarz