O badaniach Profilaktyka

Badanie USG

badanie-usg

Ultrasonografia (USG) to badanie do obrazowania wnętrza ciała przy wykorzystaniu fal ultradźwiękowych. Jest to badanie bezpieczne i łatwe do przeprowadzenia, a przy tym niezwykle pomocne przy wykrywaniu różnego rodzaju schorzeń.

Na czym polega badanie USG?

Ultrasonografia jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną wykorzystującą ultradźwięki (mikrofale), efektem tego jest uzyskanie w czasie rzeczywistym obrazu wnętrza wielu narządów naszego ciała.

W celu przeprowadzenia tego badania potrzebne jest oczywiście specjalistyczne urządzenie – ultrasonograf. Urządzenie to składa się z dwóch części: głowicy (podczas badania trzyma ją lekarz) która pełni funkcję nadajnika i odbiornika fal ultradźwiękowych oraz aparatu (komputer z monitorem i dziesiątkami przełączników) przetwarzającego odebrane sygnały.

Fale docierają do narządów wewnętrznych, które pochłaniają lub odbijają wiązkę ultradźwięków, co przedstawione jest jako ciąg ciemniejszych lub jaśniejszych punktów.

Najpopularniejszym zastosowaniem ultrasonografu jest diagnostyka płodu. Dzięki urządzeniu możemy uzyskać pierwsze obrazy naszego nienarodzonego potomka, ocenić jego stan zdrowia i płeć. Badanie USG ma jednak o wiele szersze zastosowanie. Metoda ta jest pomocna w diagnozowaniu wielu schorzeń.

Przykładowe obszary badania USG to:

  • jama brzucha
  • jelita
  • pochwa
  • jądra
  • serce
  • tarczyca
  • piersi

Ostatnio bardzo popularne jest też badanie naczyń krwionośnych z wykorzystaniem zjawiska Dopplera. USG dopplerowskie pozwala na dokładną ocenę prędkości oraz kierunku przepływu krwi w
naczyniach krwionośnych.

A. Złotkowska

Ultrasonografia (USG) to badanie do obrazowania wnętrza ciała przy wykorzystaniu fal ultradźwiękowych. Jest to badanie bezpieczne i łatwe do przeprowadzenia, a przy tym niezwykle pomocne przy wykrywaniu różnego rodzaju schorzeń.

Jak przygotować się do ultrasonografii?

W zależności od obszaru badania, powinniśmy nawet na kilka dni wcześniej zacząć przygotowywać swój organizm, by odczyt ultrasonografu był jak najlepszy. Warto więc zapytać lekarza, który dał nam skierowanie, co należy zrobić by uzyskać najlepszy obraz danego obszaru. Przykładowo, gdy wybieramy się na badanie USG jamy brzusznej, na 1-2 dni przed badaniem obowiązuje nas dieta lekkostrawna, bez napojów gazowanych, z ograniczoną ilością cukru. 6 godzin przed badaniem nie spożywamy posiłków w ogóle, pić zaś tylko wodę niegazowaną. Dobrze też sięgnąć po leki przeciwdziałające wzdęciom.

A. Złotkowska

Komentarze (3)

pati25

8 lat temu

Bardzo pożyteczne badanie.Dzięki niemu można zajrzeć w głąb ciała i wykryć jakieś niepokojące zmiany,nieprawidłowości

izabelle

9 lat temu

Największym plusem tego badania jest to, że jest bezbolesne, a dzięki niemu można wykryć naprawdę poważne nieprawidłowości w naszym organizmie.

GloriaVictis

9 lat temu

No a mnie zastanawia jeden fakt, mianowicie w kosmetyce przeciwwskazaniem do wykorzystania ultradźwięków jest m.in. niezakończony wzrost kostny, a przecież w ciąży wykorzystuje się je do badania. Ciekawa jestem czy jest to kwestia np. innej częstotliwości czy też może wybiera się po prostu mniejsze zło…

Zostaw komentarz