O badaniach Profilaktyka

Badania ważne dla Ciebie

badania-wazne-dla-ciebie

W codziennym pośpiechu ciężko znaleźć czas, by zgłosić się na badania profilaktyczne w pobliskiej przychodni. Nie jest to wszak miejsce, które dobrze nam się kojarzy i jeśli już przekraczamy jego próg, to tylko dlatego, że zmogło nas choróbsko. Zwykle dopiero wtedy dociera do nas prawda, że gdybyśmy zawczasu wykryły schorzenie, czas naszego leczenia oraz sam ból byłby mniej dotkliwe.

Lepiej chuchać na zimne – to powiedzenie, które bynajmniej nie dotyczy sfery gotowania, w przypadku tematu profilaktyki oznacza tyle co “lepiej zapobiegać niż leczyć”. O prawdziwości przysłowia nie trzeba chyba nikogo przekonywać, starczy bowiem, że raz w życiu cierpiałyśmy na dolegliwość, która we wczesnym stadium wykrycia, mogłaby wcale nie być taka groźna. Zdrowie jest tylko jedno i musimy o nie dbać, nawet jeśli czasem zdaje nam się, że skoro funkcjonujemy normalnie, to jesteśmy jego okazami. Taka strategia przypomina jazdę autem bez zapiętych pasów czy wspinaczkę bez liny – jest możliwa, ale w konsekwencjach bywa śmiertelna.

Badania profilaktyczne są darmowe i tylko czasami wymagają skierowania od lekarza. W zależności od Twojego wieku i stanu zdrowia lekarz rodzinny powinien co roku wskazać zestaw badań, które powinnaś wykonać. Pamiętaj, że przy wyborze świadczeń, którym powinnaś się poddać, bardzo ważne jest Twoje uwarunkowanie genetyczne.Jeśli przykładowo Twoja mama, babcia lub siostra chorowały na raka piersi, to bez względu na wiek powinnaś wykonywać mammografię regularnie, nawet częściej niż inne kobiety.

Narodowy Fundusz Zdrowia nie tylko refunduje badania, ale i coraz częściej organizuje akcje promujące profilaktykę z danego zakresu. Warto brać w nich udział, bo przecież, jeśli faktycznie jesteś zdrowa, to nie pociągnie to za sobą żadnych konsekwencji poza radością i pewnością, że nic Ci nie dolega.

A. Złotkowska

W codziennym pośpiechu ciężko znaleźć czas, by zgłosić się na badania profilaktyczne w pobliskiej przychodni. Nie jest to wszak miejsce, które dobrze nam się kojarzy i jeśli już przekraczamy jego próg, to tylko dlatego, że zmogło nas choróbsko. Zwykle dopiero wtedy dociera do nas prawda, że gdybyśmy zawczasu wykryły schorzenie, czas naszego leczenia oraz sam ból byłby mniej dotkliwe.

Oto lista badań, na które warto znaleźć czas:

Rodzaj badania Cel badania Jak się przygotować Pierwszy raz w wieku Jak często
MORFOLOGIA W ten sposób można zdiagnozować niedobór żelaza, cukrzycę, stany zapalne organizmu, różne schorzenia krwi, a czasem również choroby pasożytnicze i nowotwory Badanie powinno wykonywać się na czczo, co najmniej 10h po ostatnim posiłku Bez względu na wiek Raz w roku
BADANIE MOCZU Pomaga wykryć nieprawidłowości w układzie moczowym oraz w innych narządach Próbkę moczu wykonujemy na czczo zaraz po obudzeniu do pojemniczka (do kupienia w aptece, koszt ok.2zł), który zanosimy w miejsce badania Bez względu na wiek Raz w roku
LIPIDOGRAM Rozpoznanie zagrożenia miażdżycy oraz choroby wieńcowej Badanie należy wykonać na czczo, co najmniej 8h po ostatnim posiłku, nie wolno przed badaniem pić słodzonych napojów Po 20 roku życia Co 5 lat (po 50 r.ż. – co rok)
CYTOLOGIA Wykrycie zagrożenia raka szyjki macicy oraz stanów przednowotworowych, zdefiniowanie zakażenia wirusem HPV Nie należy stosować leków dopochwowych i irygacji na 4 dni przed badaniem, w dniu badania nie powinno się współżyć Po okresie dojrzewania, przed 20 r.ż. Co 3 lata
MAMMOGRAFIA Zidentyfikowanie najmniejszych nawet zmian w piersiach (widoczne w postaci guzków) Z uwagi na mniejszą wrażliwość piersi badanie najlepiej wykonać w pierwszych 14 dniach cyklu 35-40 r.ż. Co 2 lata
USG PIERSI Badanie podobne do mammografii, lecz bardziej szczegółowe, pomaga wykryć np. torbiele w piersiach Z uwagi na mniejszą wrażliwość piersi badanie najlepiej zrobić w pierwszych 14 dniach cyklu Po 20 roku życia Co rok lub dwa lata
USG PRZEZPOCHWOWE Umożliwia wykrycie nieprawidłowości w budowie narządów rodnych Przed badaniem należy opróżnić pęcherz moczowy Wedle zalecenia lekarza Co 2 lata

A. Złotkowska

Komentarze (9)

pati25

11 lat temu

Wszystkie podstawowe i ważne badania przedstawione w tabeelce w sposób zrozumiały,przejrzyście.Właśnie kilka dni teemu miałam badanie krwi i moczu,cytologię i USG przezpochwowe.Wszystkie wyniki bardzo dobre

lekrodz

12 lat temu

ciekawe, jak się wykrywa cukrzycę na podstawie morfologii? jakiś nowy schemat??? do tej pory myślałam, że cukrzycę rozpoznajemy na podstawie objawów klinicznych i pomiaru glikemii na czczo, w dalszej diagnostyce OGTT.
profilaktyka ma sens tylko wtedy, jeśli oprócz badania i sprawdzania w kółko tych samych wyników zaczniemy realnie wprowadzac modyfikacje naszego stylu życia. gorąco polecam dietę śródziemnomorską, niepalenie papierosów i wysiłek fizyczny 5 x w tygodniu po 30 minut – mają UDOWODNIONE działanie prewencji rozwoju wielu chorób, m.in. cukrzycy i chorób układu krążenia

albete

12 lat temu

Badania te są bardzo ważne dla mnie, jak i moich bliskich, rodziny, przyjaciółek, koleżanek. Tabelki zostały opracowane bardzo przejrzyście, odzwierciedlają jak ważne są badania profilaktyczne. Wydrukowałam kilka egzemplarzy, by skorzystały bliskie kobiety, może dzięki temu, one również przekażą dalej i wspólnie będziemy się mobilizowały do działania. Dziękuję.

marta13

12 lat temu

Doskonale wiem,że trzeba profilaktycznie wykonywać różne badania.Nie zawsze jednak tak robię.Myślę,że już najwyższy czas by się zmobilizować.Dziękuję za tabelę badań.Teraz dokładnie wiem co jaki czas wykonać mam badania.

dulcynea

12 lat temu

Tabelka owszem bardzo przejrzysta i pożyteczna .
Wydrukowałam , pokażę koleżankom.
Ale, otrzymać skierowanie od lekarza na konkretne badanieto nielada sztuka.
Ciągle słysze ,że nie ma takiej potrzeby, że szukam sobie choroby.
A przeciez profilaktyka jest najważniejsza.
Wykonuję badania ,ale najczęściej prywatnie.

7-zyczen

12 lat temu

Bardzo przejrzysta i czytelna tabelka.Wbrew pozorom te badania sa przeciez bezbolesne i niejednokrotnie uratowaly wielu osobom zycie.Nie zajmuja wiele czasu i daja nam spokoj sumienia i pewnosc.Jak zaczniemy od morfologii,to reszta przejdziemy szybciej,bo to motywuje do dalszego dzialania.Sztuka jest odwazyc sie zaczac…:)

umcykk

12 lat temu

Bardzo przydatna tabelka, wszystko w jednym miejscu, szczegółowo wyjaśnione. Wiele osób na tym skorzysta i badajmy się regularnie!

Annaya

12 lat temu

Dziękuje za te informacje w przejrzystej formie tabelki.Nie przypuszczałam że morfologie i badanie moczu należy wykonywać tak często i regularnie.

Zostaw komentarz