antykoncepcja-po-40-wkladka-wewnatrzmaciczna

To, że kobieta w wieku dojrzałym, z zaburzeniami miesiączkowania jest ciągle płodna zapewne już wiesz. Powinnaś być także świadoma ryzyka nieplanowanej i niespodziewanej ciąży. Abyś mogła podjąć autonomiczną decyzję na temat tego jak się zabezpieczyć, stworzyliśmy cykl o antykoncepcji po 40-tce, w którym przybliżymy Ci wszystkie znane metody zapobiegania ciąży.

Wkładka wewnątrzmaciczna

Znana również pod nazwami wewnątrzmaciczna wkładka antykoncepcyjna, spiralka domaciczna, czy wkładka domaciczna. Szacuje się, że na całym świecie – głównie krajach wysoko rozwiniętych stosuje ją około 160 milionów kobiet, które doceniają jej wysoką skuteczność.

Wkładka wewnątrzmaciczna jest przykładem odwracalnej metody antykoncepcji o wysokiej skuteczności, mierzonej wskaźnikiem Pearla. Tę metodę antykoncepcji polecamy szczególnie kobietom żyjącym w związkach monogamicznych, które są pewne wierności partnera. Jeżeli bowiem kobieta nie potrzebuje ochrony przed zakażeniami przenoszonymi droga płciową, może z powodzeniem stosować wkładkę aż do menopauzy.

To również świetna metoda antykoncepcji dla kobiet, które nie planują większej liczby dzieci. Nie wymaga ona żadnych zabiegów, poza okresowym sprawdzaniem obecności nitki.

Jak wygląda wkładka?

Współczesne wkładki wewnątrzmaciczne produkowane są z elastycznego plastiku w kształcie, dopasowanym do wnętrza macicy. Spiralki są aktywne, to znaczy, że zawierają czynnik zwiększający ich skuteczność, np. miedź, cynk, srebro lub stopniowo uwalniany progesteron. Wkładka może mieć kształt litery T.

Jak działa?

Wkładka wewnątrzmaciczna może mieć kilka niezależnych sposobów działania:

  • działanie drażniące, które powoduje zmianę konsystencji śluzu, co spowalnia ruch plemników
  • jony miedzi działające plemnikobójczo
  • utrudnienie przemieszczanie się plemników i jaja spowodowane samą obecnością wkładki
  • wywołuje niewielki stan zapalny w macicy (jałowy, bez obecności bakterii), co zmniejsza możliwość prawidłowego zagnieżdżenia się zarodka po zapłodnieniu jaja
  • jeżeli dodatkowo uwalnia hormon – to powoduje również zmianę struktury endometrium, tym samym zmieniając strukturę śluzu macicy i unieruchamiając plemniki oraz zmniejszając szanse na zagnieżdżenia się zarodka

O możliwe działanie niepożądane proszę zapytać lekarza ginekologa.

Anna J