Antykoncepcja Zdrowie

Antykoncepcja po 40: Wkładka wewnątrzmaciczna

antykoncepcja-po-40-wkladka-wewnatrzmaciczna

To, że kobieta w wieku dojrzałym, z zaburzeniami miesiączkowania jest ciągle płodna zapewne już wiesz. Powinnaś być także świadoma ryzyka nieplanowanej i niespodziewanej ciąży. Abyś mogła podjąć autonomiczną decyzję na temat tego jak się zabezpieczyć, stworzyliśmy cykl o antykoncepcji po 40-tce, w którym przybliżymy Ci wszystkie znane metody zapobiegania ciąży.

Wkładka wewnątrzmaciczna

Znana również pod nazwami wewnątrzmaciczna wkładka antykoncepcyjna, spiralka domaciczna, czy wkładka domaciczna. Szacuje się, że na całym świecie – głównie krajach wysoko rozwiniętych stosuje ją około 160 milionów kobiet, które doceniają jej wysoką skuteczność.

Wkładka wewnątrzmaciczna jest przykładem odwracalnej metody antykoncepcji o wysokiej skuteczności, mierzonej wskaźnikiem Pearla. Tę metodę antykoncepcji polecamy szczególnie kobietom żyjącym w związkach monogamicznych, które są pewne wierności partnera. Jeżeli bowiem kobieta nie potrzebuje ochrony przed zakażeniami przenoszonymi droga płciową, może z powodzeniem stosować wkładkę aż do menopauzy.

To również świetna metoda antykoncepcji dla kobiet, które nie planują większej liczby dzieci. Nie wymaga ona żadnych zabiegów, poza okresowym sprawdzaniem obecności nitki.

Jak wygląda wkładka?

Współczesne wkładki wewnątrzmaciczne produkowane są z elastycznego plastiku w kształcie, dopasowanym do wnętrza macicy. Spiralki są aktywne, to znaczy, że zawierają czynnik zwiększający ich skuteczność, np. miedź, cynk, srebro lub stopniowo uwalniany progesteron. Wkładka może mieć kształt litery T.

Jak działa?

Wkładka wewnątrzmaciczna może mieć kilka niezależnych sposobów działania:

  • działanie drażniące, które powoduje zmianę konsystencji śluzu, co spowalnia ruch plemników
  • jony miedzi działające plemnikobójczo
  • utrudnienie przemieszczanie się plemników i jaja spowodowane samą obecnością wkładki
  • wywołuje niewielki stan zapalny w macicy (jałowy, bez obecności bakterii), co zmniejsza możliwość prawidłowego zagnieżdżenia się zarodka po zapłodnieniu jaja
  • jeżeli dodatkowo uwalnia hormon – to powoduje również zmianę struktury endometrium, tym samym zmieniając strukturę śluzu macicy i unieruchamiając plemniki oraz zmniejszając szanse na zagnieżdżenia się zarodka

O możliwe działanie niepożądane proszę zapytać lekarza ginekologa.

Anna J

Komentarze (11)

elle@elle

8 lat temu

Mirena to moja trzecia juz kolei wkladka ktora mam i jestem bardzo zadowolona,zmniejszyla sie obfitosc miesiaczek a skutow ubocznych nie mam,ale sa rozne rodzaje wkladek i kazda kobieta musi wybrac sobie ta najlepsza dla siebie :)))

irysek7

11 lat temu

summer przy nieregularnych miesiączkach mierzenie temperatury jest nieskuteczne. W ogóle naturalne sposoby regulacji płodności mają wysoki wskaźnik niepowodzeń: jest to aż 15-20 ciąż w grupie 100 kobiet stosujących tę metodę przez rok czasu 🙁
Musiałabyś się udać do dobrego ginekologa, który pomógłby Ci dobrać najodpowiedniejszą dla Ciebie metodę. A jest ich naprawdę wiele. Jednak wkładka o której mowa w temacie też ma sporo przeciwwskazań do użycia, więc jak widzisz jest to złożony problem do którego trzeba podejść z dużą dozą cierpliwości.

summer

11 lat temu

Dziwi mnie właśnie, jak przepisują pigułki bez wykonania badań hormonalnych, a potem je zmieniają metodą prób i błędów 🙁 Jak dla mnie – to tragedia 🙁

Emilly27k

11 lat temu

summer nie tylko ty masz z tym problem. Niestety ginekolodzy przepisują leki niebezpieczne w zastosowaniu.Ja zawsze czytam ulotkę przed zastosowaniem.Ginekolog mówi aby się nie bać zastosować , ale jednak ryzyko zawsze istnieje.

summer

11 lat temu

Ja też nie stosuję. W ogóle to nie wiem, co powinnam stosować, bo nie wiem, kiedy mam płodne dni. Miesiączkę mam nieregularnie, mierzę temperaturę rano i jakoś mi się ostatnio nie podnosi, jednak mam świadomość, że kiedyś to jajeczko może jeszcze dojrzeć – i co wtedy?! Póki co używamy prezerwatyw, których nie darzymy sympatią!

GloriaVictis

11 lat temu

Jest to jedyna metoda antykoncepcji do której nie jestem przekonana, albo której wręcz nie pochwalam przez to, że nie uniemożliwia zapłodnienia, a tylko zagnieżdżenie zarodka, ale to moje prywatne zdanie, zgodne z moim sumieniem, bo uważam, że każdy ma prawo do wyboru metody, którą uzna za najlepszą dla siebie.

malgosia74

11 lat temu

Pięcioletnie wkładki dobrych firm z miedzią dają dużą skuteczność. Z własnego doświadczenia polecic mogę Multiload cu 375 i droższą ale znacznie lepszą Mirenę z hormonem. Może mam poprostu szczęście, ale od lat dają mi 100% zabezpieczenie. Tylko te mięśniaki mnie niepokoją przy wkładce… I tak całość niedługo do usunięcia… Ale póki co moja wkładka spełnia swoje zadanie.

kasia1358

11 lat temu

ja niestety nie potwierdze skuteczności tej metody,ponieważ w mojej maleńkiej miejscowości o dziwo az dwie kobiety przy tej metodzie zaszły w ciążę.Przepraszam ,ale komentarz musiałam edytować,ponieważ to co piszemy czytają jednak inni i nie kazdy jest zadowolony kiedy podajemy ich przykład publicznie.Postaram sie wiecej o znajomych nie pisać

Zostaw komentarz