Uroda

Zmarszczkom można zapobiegać. Zobacz, jak przedłużyć młodość skóry

Adobe Stock, grafika partnera

Zmarszczki jednoznacznie kojarzą się ze starzeniem, a na to nikt nie ma ochoty. Na szczęście są sposoby na opóźnienie pojawiania się zmarszczek mimicznych. Niezależnie od tego ile masz lat, zobacz, co robić, by twoja twarz długo wyglądała młodo i promiennie.

Chroń skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV

Opalanie się niewątpliwie jest przyjemne, a lekko przyciemniona skóra wygląda zdrowo i po prostu ładnie. Niemniej nie ma się co oszukiwać – promieniowanie UV uszkadza skórę i przyczynia się do powstawania zmarszczek. Jeśli nie musisz, nie wystawiaj twarzy ku słońcu. Zaopatrz się w kapelusz z dużym rondem lub czapkę z daszkiem. Koniecznie stosuj kremy z filtrem UV.

Rzuć palenie. Nie tylko skóra ci za to podziękuje

Palenie tytoniu to nałóg, który na szczęście wychodzi z mody. Dziś praktycznie każdy wie, jak bardzo szkodliwa jest to czynność. Najczęściej palenie tytoniu kojarzone jest z nowotworami płuc i astmą. Do nieco łagodniejszych skutków ubocznych zalicza się zmarszczki. Chcesz opóźnić ich pojawienie się? Po prostu przestań palić papierosy.

Zadbaj o zbilansowaną dietę

Jesteś tym, co jesz. Jeśli widzisz na swojej twarzy zmarszczki, a twój wiek wskazuje, że jeszcze na nie za wcześnie, przyjrzyj się dobrze swojemu tygodniowemu menu. Być może jest w nim za dużo tłuszczów i cukrów, a za mało białek, witamin i minerałów. Zadbaj o to, by w diecie znalazły się warzywa i owoce, pełnoziarniste kasze, makarony i pieczywo oraz nabiał, chude mięso i ryby morskie.

Pij wodę

Kolejna rada, która wydaje się banalna, ale jest kluczowa dla utrzymania skóry w dobrej kondycji. Dwa litry wody dziennie to minimum dla osoby dorosłej. Dzięki piciu wody skóra będzie odpowiednio nawilżona i elastyczna, co opóźni pojawianie się na niej zmarszczek.

Naucz się łagodzić stres

Sytuacje stresogenne są niezależne od nas. Pojawiają się znienacka, wprawiają serce w nerwowe kołatanie i… powodują pojawianie się zmarszczek. Stresu nie da się porzucić tak, jak palenia papierosów, co nie znaczy, że nie warto próbować sobie z nim radzić. Do najpowszechniejszych sposobów radzenia sobie ze stresem zalicza się różne techniki oddechowe, medytację i jogę.

Unikaj niepotrzebnej mimiki twarzy

Oczywiście nie chodzi o to, żeby przestać się śmiać, śmiech to zdrowie! Ale są inne nawyki mimiczne, które przynoszą więcej szkody niż pożytku. Często mrużysz oczy? Być może pora iść do okulisty. Zaciskasz nerwowo usta? Naucz się je rozluźniać. Marszczysz czoło? Poproś kogoś bliskiego, by dyskretnie zwracał ci uwagę.

Dbaj o regularną pielęgnację skóry

Skóra twarzy jest bardzo wymagająca i – jeśli chcesz, by jak najdłużej wyglądała młodo i promiennie – nie można jej zaniedbywać. Codziennie oczyszczaj ją łagodnymi kosmetykami niezawierającymi alkoholu, dbaj o nawilżanie i oczyszczanie. Dobrym nawykiem jest też masaż skóry twarzy, który można wykonać np. przy kąpieli.

Dobierz kosmetyki, które opóźnią efekty starzenia

Intensywnie działające kremy nawilżające czy dobrze dobrane serum przeciwzmarszczkowe to recepta na sukces, ale będzie skuteczna tylko wówczas, gdy sumiennie wypełnisz wszystkie zalecenia wymienione wyżej.

Warto mieć na uwadze, że krem lub serum nie tylko musi mieć określone działanie, ale też być dopasowane do typu cery.

Zmarszczki są rzeczą naturalną i z czasem na pewno się pojawią, jednak dzięki opisanym wyżej wskazówkom nastąpi to zdecydowanie później.

Dodaj komentarz