Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Zapalenie pęcherza

zapalenie-pecherza

Ból i pieczenie podczas oddawania moczu, częste bieganie do toalety, to charakterystyczne objawy zapalenia pęcherza. Nie można ich ignorować, dlatego jeżeli je zauważysz, niezwłocznie rozpocznij leczenie, aby uniemożliwić chorobie dalszy rozwój.

Zapalenie pęcherza, to choroba dotykająca głównie kobiety, które skarżą się na tą dolegliwość, cztery razy częściej niż panowie. Dlaczego kobiety? Wpływ na to ma cewka moczowa, przez którą łatwiej przedostają się drobnoustroje do pęcherza, czasem docierające aż do nerek. Escherichia coli to tajemniczo brzmiąca nazwa, ale tak właśnie nazywają się bakterie wywołujące zapalenie pęcherza. Co prawda żyją one w jelicie grubym lecz niedostateczna higiena jest powodem przedostawania się ich do pęcherza.Bakterie nie są jedyną przyczyną, mają na to wpływ wychłodzenie organizmu, stany zapalne dróg rodnych czy stany alergiczne.

Niepokojące objawy? Niezwłocznie zgłoś się do lekarza

Wizyty u lekarza nie należy odkładać na później, bagatelizowanie pierwszych objawów może doprowadzić do zapalenia nerek. Często zdarza się, że badanie moczu czy posiew nie wykażą obecności żadnych szkodliwych bakterii. Dzieje się tak ponieważ pęcherz systematycznie jest opróżniany, a w porcji moczu oddanej do badania może być za mało bakterii, dlatego nie są wykrywalne. Mocz, który oddajemy do badania najlepiej pobierać rano, po uprzednim umyciu i pochodzący z tzw. „środka strumienia”, a nie z początku mikcji. Kobiety po menopauzie częściej chorują na zapalenie pęcherza, wiąże się to ze zmianami fizjologicznymi, obniżeniem się pęcherza i skróceniem cewki moczowej.

Leczenie

Zapalenie pęcherza leczy się z pomocą środków farmakologicznych, jeśli zaniedbamy leczenie może dojść do powikłań. Przewlekłe stany zapalne mogą doprowadzić do cofania się moczu do moczowodów, a to prowadzi do uszkodzenia nerek i wodonercza. Ważne jest szybkie reagowanie na pierwsze objawy i odczytywanie negatywnych sygnałów przekazywanych przez nasze ciało. Stosując się do zaleceń lekarza i podając się terapii (najczęściej antybiotykowej) możemy być pewni, że do celowo uderza w poznaną przyczynę zapalenia pęcherza.

Przy pierwszych objawach możemy zastosować „pierwszą pomoc” w walce z zapaleniem pęcherza, a mianowicie: pijmy dużo płynów ( nie mniej niż 3 l dziennie), stosowanie nasiadówek z ziół (czasem wystarcza cieplejsza niż zwykle kąpiel), rozgrzewaj się (można stosować ciepłe okłady na podbrzusze lub użycie poduszek elektrycznych i termoforów), sięgnij po zioła (sklepy zielarskie obfitują w herbatki, które łagodzą objawy zapalenia), moc żurawiny (zapobiega ona rozwojowi szkodliwych bakterii).Są to tzw. domowe sposoby, ale najlepiej skonsultować się ze specjalistą aby dotrzeć do przyczyn zapalenia pęcherza.

Kanka

Komentarze (6)

sirena46

11 lat temu

Ja miewam często zapalenia pęcherza. Nasiliło się to z wiekiem. Nieraz mam taki ból, że bez antybiotyku się nie obejdzie. Nikomu nie życzę problemów z pęcherzem, okropna przypadłość.

pati25

11 lat temu

Herbatka odtruwająca drogi moczowe zalecana przy ostrym zapaleniu nerek i pęcherza
ziele dziurawca-40 g
nasiona lnu-40 g
korzeń żywokostu-40 g
kłącza pięciornika (kurze ziele)-20 g
kwiat wrotyczu-10 g
Zioła wymieszać.Rano łyżkę mieszanki tych ziół zalać szklanką wody,wieczorem zagotować,odcedzić..Wypić przed snem
Ten przepis znalazłam w książeczce „Leki z Bożej apteki”

filodendron

11 lat temu

To podstawa stworzyć odczyn kwaśny w pęcherzu, wówczas podobno bakterie nie mają szans namnażania się, oprócz metody, którą zamieściła Pati, słyszałam też ,że bardzo dobry jest sok z cytryny i tabletki żurawinowe,ja osobiście wolę urosept, czy furagin,bo po żurawinie jest mi jeszcze gorzej.

pati25

12 lat temu

Wywar–po 50 g liści brzocy,ziela nawłoci,koszyczka rumianku,kwiatu wrzosu,korzenia lubczyku
łyżkę mieszanki zalej szklanką wody, doprowadź do wrzenia i gotuj pod przykryciem na wolnym ogniu przez 5 minut.Przecedź i pij po pół szklanki 3-4 razy dziennie przed jedzeniem
Napój–30 dag żurawin (mogą być suszone)
Owoce zalej szklanką wody.Podgrzewaj na słabym ogniu (nie gotuj!) przez mniej więcej 15 minut.Odstaw z ognia i przetrzyj przez sito.Zalej uzyskany przecier żurawinowy litrem przegotowanej letniej wody.Jeśli napój jest zbyt kwaśny dosłódź lekko do smaku.Pij 4 razy dziennie po szklance napoju

pati25

12 lat temu

Nie miałam i nie mam poroblemu z pęcherzem.Jednak dobrze wiedzieć o tych domowych sposobach.W razie gdyby zapalenie pęcherza kiedyś (oby nie) mnie dopadło to je wypróbuję

izabelle

13 lat temu

Często mam problem z pęcherzem. Ostatnio chwyciło mnie zapalenia za granicą. Nie miałam żadnych lekarstw. Pomogły ciepłe okłady z ręcznika,który grzałam na kaloryferze i herbata z żurawiną, ale wycierpiałam się strasznie. Od tamtego momentu zawsze mam przy sobie ziołowe tabletki, które szybko dają ukojenie.

Zostaw komentarz