zapalenie-pecherza

Ból i pieczenie podczas oddawania moczu, częste bieganie do toalety, to charakterystyczne objawy zapalenia pęcherza. Nie można ich ignorować, dlatego jeżeli je zauważysz, niezwłocznie rozpocznij leczenie, aby uniemożliwić chorobie dalszy rozwój.

Zapalenie pęcherza, to choroba dotykająca głównie kobiety, które skarżą się na tą dolegliwość, cztery razy częściej niż panowie. Dlaczego kobiety? Wpływ na to ma cewka moczowa, przez którą łatwiej przedostają się drobnoustroje do pęcherza, czasem docierające aż do nerek. Escherichia coli to tajemniczo brzmiąca nazwa, ale tak właśnie nazywają się bakterie wywołujące zapalenie pęcherza. Co prawda żyją one w jelicie grubym lecz niedostateczna higiena jest powodem przedostawania się ich do pęcherza.Bakterie nie są jedyną przyczyną, mają na to wpływ wychłodzenie organizmu, stany zapalne dróg rodnych czy stany alergiczne.

Niepokojące objawy? Niezwłocznie zgłoś się do lekarza

Wizyty u lekarza nie należy odkładać na później, bagatelizowanie pierwszych objawów może doprowadzić do zapalenia nerek. Często zdarza się, że badanie moczu czy posiew nie wykażą obecności żadnych szkodliwych bakterii. Dzieje się tak ponieważ pęcherz systematycznie jest opróżniany, a w porcji moczu oddanej do badania może być za mało bakterii, dlatego nie są wykrywalne. Mocz, który oddajemy do badania najlepiej pobierać rano, po uprzednim umyciu i pochodzący z tzw. „środka strumienia”, a nie z początku mikcji. Kobiety po menopauzie częściej chorują na zapalenie pęcherza, wiąże się to ze zmianami fizjologicznymi, obniżeniem się pęcherza i skróceniem cewki moczowej.

Leczenie

Zapalenie pęcherza leczy się z pomocą środków farmakologicznych, jeśli zaniedbamy leczenie może dojść do powikłań. Przewlekłe stany zapalne mogą doprowadzić do cofania się moczu do moczowodów, a to prowadzi do uszkodzenia nerek i wodonercza. Ważne jest szybkie reagowanie na pierwsze objawy i odczytywanie negatywnych sygnałów przekazywanych przez nasze ciało. Stosując się do zaleceń lekarza i podając się terapii (najczęściej antybiotykowej) możemy być pewni, że do celowo uderza w poznaną przyczynę zapalenia pęcherza.

Przy pierwszych objawach możemy zastosować „pierwszą pomoc” w walce z zapaleniem pęcherza, a mianowicie: pijmy dużo płynów ( nie mniej niż 3 l dziennie), stosowanie nasiadówek z ziół (czasem wystarcza cieplejsza niż zwykle kąpiel), rozgrzewaj się (można stosować ciepłe okłady na podbrzusze lub użycie poduszek elektrycznych i termoforów), sięgnij po zioła (sklepy zielarskie obfitują w herbatki, które łagodzą objawy zapalenia), moc żurawiny (zapobiega ona rozwojowi szkodliwych bakterii).Są to tzw. domowe sposoby, ale najlepiej skonsultować się ze specjalistą aby dotrzeć do przyczyn zapalenia pęcherza.

Kanka