zadbaj-o-skore-wokol-oczu

Okres przekwitania to czas szybko postępujących zmian w cerze kobiet dojrzałych. Delikatna i wrażliwa skóra okolic oczu jest szczególnie podatna na procesy starzenia oraz niekorzystne wpływy środowiska.

Fizjologicznie jest ona trzy razy cieńsza niż w pozostałych miejscach, dlatego bardzo łatwo wiotczeje. Jej grubość wynosi zaledwie 0,5 mm, podczas gdy w innych miejscach jest kilkakrotnie grubsza. Skóra pod oczami nie ma podściółki tłuszczowej w związku z czym ma mniej gruczołów potowych i łojowych. Znajduje się w niej natomiast duże skupienie mastocytów – komórek odpowiedzialnych za powstawanie reakcji alergicznych. Teraz już wiesz dlaczego skóra wokół oczu tak łatwo wysusza się i jest podatna na różne alergie.

Te wszystkie czynniki sprawiają, że już po 25 roku życia zauważmy zmiany starzeniowe tego delikatnego obszaru twarzy. Zanim jeszcze powstanie siateczka drobnych zmarszczek wokół oczu, przez całe nasze życie tworzą się zmarszczki mimiczne, tzw. kurze łapki. Są one wynikiem aktywnej pracy 22 mięśni twarzy, z których najczęściej pracującym jest mięsień okrężny oka używany podczas każdego mrugnięcia.

Kolejne zmarszczki, tzw. starcze ujawniają się w okresie okołomenopauzalnym, gdy procesy starzenia się skóry nasilają się pod wpływem niedoboru estrogenów. Dodatkowo nieprawidłowa dieta, indywidualne uwarunkowania genetyczne oraz szkodliwe czynniki zewnętrzne, jak promieniowanie słoneczne i zanieczyszczone środowisko przyspieszają powyższe zmiany.

Podstawą pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu jest dokładny, ale jednocześnie łagodny, nie rozciągający skóry demakijaż. Higiena oczu uwzględnia również optymalną długość snu oraz ograniczenie kontaktu z promieniowaniem elektromagnetycznym (monitory komputerów i telewizorów).

Aby odżywić oczy i skórę od wewnątrz należy pamiętać o odpowiedniej diecie, bogatej w witaminę A i C oraz cynk. Wrażliwe okolice oczu wymagają również ochrony w postaci okularów przeciwsłonecznych z filtrem. Niewłaściwe dobrane szkła mogą nam przynieść więcej szkody niż pożytku.

Równie istotną zasadą, którą należy stosować, aby uniknąć uczuleń jest przestrzeganie terminów ważności kosmetyków kolorowych i pielęgnacyjnych. Z kolejnego artykułu dowiesz się czego szukać w kosmetykach pod oczy i jak należy aplikować krem na tą newralgiczną okolicę twarzy.

Anna J