suchość pochwy

Właściwie nawilżona pochwa to podstawa dobrego samopoczucia kobiety i jej udanego współżycia seksualnego. Dowiedz się, jak utrzymać prawidłowy poziom wilgotności pochwy i zachować zdrowie.

Kiedy pochwa nie jest właściwie nawilżona, nie tylko seks nie sprawia oczekiwanej przyjemności, również intymne zdrowie kobiety narażone jest na infekcje. Częste otarcia naskórka i błony śluzowej pochwy stanowią znaczne osłabienie naturalnej ochrony przed wirusami, bakteriami i grzybami i znacznie utrudniają odbywanie stosunków seksualnych, co w konsekwencji może prowadzić do pogorszenia samopoczucia, a nawet depresji. Specjaliści alarmują, że nieleczone infekcje mogą doprowadzić nawet do bezpłodności.

Jak nawilżać pochwę?

Podstawą prawidłowego poziomu nawilżenia pochwy jest zdrowe odżywianie. Okazuje się, że nawilżając cały organizm od środka, poprzez wypijanie nawet dwóch litrów wody, zmniejsza się znacząco ryzyko suchości pochwy, a jednocześnie wzmacnia odporność organizmu. Urozmaicona dieta, bogata w fasolę, soczewicę, czereśnie, jabłka, marchew i cebulę (czyli warzywa i owoce będące źródłem zdrowych fitoestrogenów) to podstawa utrzymania właściwego nawilżenia pochwy.

W kwestii higieny intymnej zaleca się stosowanie środków o neutralnym lub kwaśnym pH. Specjaliści odradzają korzystanie z perfumowanych żeli i mydeł, które mogą powodować infekcje. Ponadto, panie uskarżające się na suchość pochwy, powinny zrezygnować z długich, gorących kąpieli – przyczyną ich problemów może być bowiem właśnie przesiadywanie w gorącej w wannie. Zamiast tego lepiej wziąć krótki, chłodny prysznic – kobiece ciało bardzo na tym skorzysta, a i stan pochwy ulegnie poprawie. Zbawienne może okazać się również unikanie pośpiechu – stres jest przyczyną wielu dolegliwości, także intymnych.

Co jeszcze można zrobić?

Jak jeszcze zadbać o zdrowie intymne i uczynić stosunek seksualny przyjemnym? W aptekach dostępne są środki, które mogą skutecznie nawilżyć pochwę lub przyspieszyć ten proces. Są to różnego rodzaju globulki, a także lubrykanty, kremy i żele, sporządzone na bazie silikonu i gliceryny, pomyślane w taki sposób, by zminimalizować otarcia podczas stosunku i ochronić ścianki pochwy. Niektóre specyfiki nie usuwają przyczyn suchości pochwy, a jedynie kłopotliwe objawy, ułatwiając tym samym odbywanie stosunków seksualnych i poprawiając samopoczucie kobiet. Inne środki wykazują działanie lecznicze i zwalczają również przyczyny dolegliwości. Szczególnie polecane są preparaty Hydrovag, dostępne na stronie hydrovag.pl.

Tekst sponsorowany