pielęgnacja cery dojrzałej

Z upływem czasu nasza skóra ma coraz większe wymagania. Nie zadowoli jej pierwszy lepszy kosmetyk. Kobiety w wieku 40-50 lat często mówią, że kosmetyki po prostu nie działają.

– Dlaczego tak się dzieje?

– Jak sprostać specyficznym potrzebom cery dojrzałej?

– Co zmienia się w funkcjonowaniu cery po czterdziestym roku życia ?

– Na co zwrócić uwagę w pielęgnacji cery dojrzałej.

– Jak zróżnicować pielęgnację poranną i wieczorną, aby właściwie odpowiedzieć na zapotrzebowanie skóry i być zadowolonym z efektów?

Jak zmienia się funkcjonowanie skóry z wiekiem

Starzenie się skóry to proces bardzo skomplikowany, zależny zarówno od czynników wewnętrznych (endogennych), jak i zewnętrznych (egzogennych). Na pewne sprawy takie jak zdrowy tryb życia, dieta, ilość snu mamy wpływ.  Jednak „zaprogramowane” biologiczne mechanizmy są całkowicie od nas niezależne.

Skóra zaczyna się starzeć już około 25-30 roku życia, kiedy spowalnia produkcja kolagenu. Jednak pomiędzy 40 a 50 rokiem życia następuje wyraźne przyspieszenie tego procesu. Odnosimy wrażenie, że teraz wszystko dzieje się szybciej niż kiedykolwiek. Odpowiedzialne są za to w dużej mierze hormony.

Hormony a starzenie się skóry

Poziom żeńskich hormonów płciowych jest ściśle powiązany z kondycją naszej skóry. Estrogen odpowiada za odpowiednie nawilżenie skóry, jej elastyczność a także stymulowanie włókien kolagenowo-elastynowych. Kolagen i elastyna to białka „podporowe” naszej skóry. Ich degradacja wiąże się więc bezpośrednio z zapadaniem się skóry i powstawaniem zmarszczek. Inne efekty niskiego stężenia estrogenu, które występuje zwykle w okresie menopauzalnym, to między innymi poszarzenie skóry, powstające przesuszenia oraz oznaki starzenia w postaci zmarszczek.

Jakie procesy zachodzą w skórze na tym etapie życia?

  • Skóra ma coraz mniejszą zdolność regeneracji – wydłuża się proces odnawiania komórek skóry;
  • zwalnia jej metabolizm – komórki skóry wolniej się odnawiają, a cały czas dochodzi do ich obumierania przez co mamy więcej starszych komórek – proporcja pomiędzy młodymi a starszymi komórkami zmieniają się na korzyść tych ostatnich;
  • osłabieniu ulegają mechanizmy obronne, wzrasta podatność na stres oksydacyjny a więc niszczące działanie wolnych rodników – dlatego tak ważne jest dostarczanie skórze antyoksydantów, które wspierają skórę w walce z nimi;
  • spada poziom włókien podporowych skóry (kolagenu i elastyny) – skóra staje się przez to bardziej wiotka, mniej napięta, traci jędrność;
  • pojawiają się plamy i przebarwienia, za które odpowiedzialne jest nierównomiernie rozmieszczenie melanocytów – komórek produkujących barwnik zwany melaniną. Następują też zaburzenia w jej produkcji;
  • zwiększa się skłonność do zastojów limfy, co powoduje cienie i obrzęki na twarzy;
  • spada poziom nawilżenia skóry między innymi za sprawą obniżania się naturalnie obecnego w skórze kwasu hialuronowego.

Na co zwrócić uwagę w pielęgnacji cery dojrzałej?

Z pewnością cera dojrzała wymaga większej uwagi. Należy ją obserwować i wyciągać wnioski. Kosmetyki dotychczas stosowane mogą przestać zdawać egzamin. Może się tak dziać ze względu na ich zbyt mały potencjał (nawilżający, odżywczy czy przeciwstarzeniowy), ale również po prostu dlatego, że zmieniają się potrzeby naszej skóry (a nawet czasami typ naszej cery!). Nie można przyjmować, że dalej będzie sprawdzać to, co stosowałyśmy parę lat wcześniej – choć oczywiście może się tak zdarzyć.

Dobór kosmetyków ma coraz większe znaczenie – jeśli postawimy na specyfiki (kremy, serum) zawierające aktywne składniki możemy mówić o  zaawansowanej pielęgnacji. W składzie szczególną uwagę zwróćmy na obecność antyoksydantów o szerokim działaniu przeciwstarzeniowym. Możemy do nich zaliczyć m. in retinol, witamina C, witamina E, koenzym Q10, wyciągi roślinne oraz aktywne składniki o ukierunkowanym działaniu.

Niezależnie od aktywnych kosmetyków warto poświęcić czas na dodatkowe zabiegi takie jak masaż twarzy (jak najbardziej możemy go wykonywać samodzielnie), który pomaga zachować jędrność skóry.

O czym jeszcze warto pamiętać przy pielęgnacji cery dojrzałej?

  1. Regularnie, delikatnie oczyszczajmy skórę preparatami bez agresywnych detergentów, które mogą dodatkowo ją przesuszać i podrażniać.
  2. Chrońmy przed fotostarzeniem – stosowanie produktów z filtrami jest zalecane przez cały rok, ale warto też pamiętać o składnikach, które dodatkowo skórę wspierają w tym zakresie (np. witamina C).
  3. Stosujmy peelingi – cera dojrzała ma skłonności do rogowacenia, dlatego usuwanie martwych komórek naskórka jest tak istotne. Dodatkowo peeling poprawia krążenie krwi i limfy, przyspieszając procesy regeneracyjne. Najlepszym wyborem będą preparaty enzymatyczne lub drobnoziarniste.
  4. Dbajmy o nawilżenie skóry – dobrze i głęboko nawilżona skóra szybciej się regeneruje i jest mniej podatna na wszelkie procesy starzenia. Odzyskuje też gładkość i miękkość, zmniejsza się jej skłonność do podrażnień.

Poranek i wieczór – dlaczego pory dnia mają znaczenie?

Nasza skóra, tak jak cały organizm, funkcjonuje w rytmie dobowym. Dlatego kosmetyki stosowane do  porannej i wieczornej pielęgnacji powinny być zróżnicowane. Przed snem skóra potrzebuje innych składników niż rano.

Wieczór i noc

Noc to czas, w którym skóra jest wolna od wyzwań dnia, stresu (któremu podlega tak jak cały nasz organizm), zanieczyszczeń i może się zregenerować. W organizmie zachodzą jednocześnie procesy, które wspierają odnowę komórek, wyrównywany jest poziom nawodnienia. Skóra czerpie wtedy pełnymi garściami z substancji, jakie zostały jej wieczorem dostarczone. Dlatego jest to tak ważny etap. Najlepszy czas na wieczorną pielęgnację jest przed godziną 22, kiedy wzrasta aktywność komórek skóry. Składniki aktywne zawarte w kosmetyku będą optymalizować ten proces. Około 1 w nocy z organizmu usuwane są toksyny, a skóra chłonie to co zostało na nią nałożone. Regeneracja przypada na godzinę 2-3 nad ranem, to wtedy odnawia się naskórek i wyrównywany jest poziom nawodnienia organizmu. Do 5 nad ranem komórki regenerują się, a organizm jest dobrze dotleniony.

Idealny kosmetyk na noc przy pielęgnacji cery dojrzałej?

Może to być krem lub serum, które odżywią skórę, zapewnią utrzymanie optymalnego nawilżenia i pobudzą skórę do regeneracji. Aktywne przeciwstarzeniowe składniki mają szansę właśnie w nocy wniknąć najgłębiej i działać najskuteczniej. Dlatego to właśnie na noc powinniśmy stosować najbardziej wartościowe kosmetyki – wtedy skóra najwięcej z nich skorzysta.

Skoncentrowane serum pod oczy VITAMIN TREASURE z retinolem i koenzymem Q10

Do wieczornej pielęgnacji stworzyliśmy  Skoncentrowane serum pod oczy VITAMIN TREASURE z retinolem i koenzymem Q10 , które ma wysoki potencjał antyoksydacyjny. Jest ono dedykowane obszarom skóry, które najszybciej podlegają widocznym oznakom starzenia – głównie wokół oczu i ust, ale polecamy je aplikować wieczorem na całą twarz co 2-3 dzień lub według potrzeb nawet częściej. Serum olejowe jest doskonałą alternatywą dla kremu – możemy je aplikować samodzielnie lub zmieszać z odrobiną kremu.

Kwas hialuronowy regularnie stosowany na noc odbuduje poziom głębokiego nawilżenia skóry. Stosujemy go zawsze jako pierwszy kosmetyk, a po nim serum lub krem na noc.

Poranek. Oczyszczanie i pobudzanie

Około 7 rano skóra budzi się do życia. W pierwszym etapie wymaga oczyszczenia i delikatnego pobudzenia krążenia. Dla większości cer przetarcie skóry tonikiem to wystarczający zabieg odświeżający rano. Po nim przychodzi czas na kolejne kosmetyki.

Idealny kosmetyk na dzień. Jakie powinien mieć właściwości?

Kosmetyki stosowane rano powinny mieć właściwości poprawiające wygląd skóry – wygładzające, rozświetlające, odświeżające. Czasem oczekujemy efektu lekko napinającego czy liftingujące cerę – ale ważne, aby nie dawały uczucia napięcia, a raczej lekki komfort wygładzonej skóry, elastyczność. Podczas dnia muszą utrzymać poziom nawilżenia, a także chronić przed czynnikami zewnętrznymi. Idealnie, jeśli mają lekką konsystencję i dobrze sprawdzą się także pod makijaż.

Eliksir rewitalizujący Mango Energy

Na rano polecamy Eliksir rewitalizujący Mango Energy, który dostarcza skórze dużą dawkę witamin i substancji odżywczych. Idealny na rozpoczęcie dnia – doskonale sprawdza się pod makijaż tradycyjny i mineralny. Skóra po jego zastosowaniu nabiera zdrowego blasku i świeżości, a jej koloryt zostaje wyrównany. W miarę używania poziom naiwiżenia się odbudowuje, a wygląd skóry się poprawia. Eliksir zawiera między innymi aktywny składnik – Glyceryl Glucoside. Przyspiesza on metabolizm komórek skóry – a więc działa na nią odmładzająco. Na niego możemy zastosować ulubiony krem lub – co bardzo polecamy – Serum anti-aging Youth Glow. Serum zapewni uelastycznienie i piękny koloryt. Ładnie współgra z Eliksirem uzupełniając jego działanie.

Jeśli bolączką cery dojrzałej jest nadmierne przetłuszczanie i świecenie często połączone z poszerzonymi porami polecamy zwrócić uwagę na Lekkie serum normalizujące Perfect Day. To kosmetyk silnie nawilżający, a jednocześnie ograniczający nadmierne świecenie w ciągu dnia. Może być aplikowany pod krem lub pod olejek.

Podsumowując…

Pielęgnacja skóry dojrzałej wymaga świadomego wyboru kosmetyków. Poprzez składniki aktywne w nich zawarte, dostarczamy jej tego, co potrzebuje i pobudzamy procesy regeneracji. Warto sięgnąć po wysokiej jakości produkty o bogatym składzie. Mimo że kosmetyki to nie wszystko, jednak z pewnością pomagają one w utrzymaniu skóry w zdrowiu, dobrej kondycji i przedłużają jej młodzieńczy wygląd.