wszechstronny-twarog

Biały ser gości na naszych stołach od zawsze. Doskonały na słodko, słono, zimno i ciepło, zawiera cenne witaminy i sole mineralne. Co kryje się w białym serze?

W Polsce tradycyjnie wytwarza się biały ser z niepasteryzowanego mleka, które ulega naturalnej fermentacji. Kwaśne mleko podgrzewa się (ale nie do temperatury wrzenia), aż wytrąci się serwatka, zlewa następnie na materiał i zostawia na noc, by odsączyć nadmiar wody. Ser możemy wytworzyć nawet w domu, wystarczy mieć czystą, lnianą ściereczkę lub gazę, którą mocniej ściśniemy i powiesimy nad zlewem do odcieknięcia.

Można ser przełożyć do specjalnych foremek (na przykład wiklinowych czy form) – dzięki temu twarożek nabierze odpowiedniego kształtu. W taki sposób między innymi wytwarza się nasze polskie oscypki z mleka owczego. We Francji z kolei nie podgrzewa się mleka, tylko od razu je odcedza – tak powstają serki typu fromage.

Popularny serek homogenizowany to także ser twarogowy! Podobnie jest z serkiem popularnie zwanym wiejskim.

Zdrowy serek

Już 100 gram twarogu zaspokoi dzienne zapotrzebowanie na wapń. Jest łatwo przyswajalny i świetnie łagodzi smak ostrych warzyw: rzodkiewki, cebuli. Dzięki dużej zawartości białka zalecany jest sportowcom oraz dzieciom i młodzieży w okresie wzrostu. Wraz z wiekiem nasze zapotrzebowanie na białko się zmniejsza, dlatego w okresie menopauzy, niestety, nie powinno się go jeść zbyt często.

Joanna Pastuszka-Roczek