welna-zawsze-w-modzie

Wełna nie tylko sprawia przyjemne, ciepłe wrażenie – ona naprawdę grzeje! Włóczkowe ubrania mają w sobie niezwykły urok – szczególnie te, które są zrobione ręcznie. Szaliki, czapki, swetry – to nigdy nie wychodzi z mody!

Istnieje wiele rodzajów wełny. Różnią się one między sobą grubością, miękkością, są inne w dotyku. Tradycyjnie, kiedy myślimy o wełnie, stają nam przed oczami puchate owieczki, ale źródłem włóczki mogą być również lamy (alpaka), wielbłądy (wikunia), kozy (moher, kaszmir) czy króliki (angora).

Noś wełnę!

Surowa wełna jest bardzo nieprzyjemna w dotyku, jednak praktycznie nigdy nie mamy z nią do czynienia. Największą zaletą wełny jest to, że można z niej zrobić dosłownie wszystko – od cieniutkiej koszulki po gruubu sweter. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju wełny użyjemy.

Wełna lubi ciało, dlatego kupując odzeż wełnianą możesz śmiało wybierać rzeczy przylegające do skóry – chyba, że trafisz na tak zwane gatunki “gryzące”, które wywołują podrażnienia swoją szorstkością.

Jednak w większości przypadków najlepiej wybrać takie ubranie, które będzie nawet odrobinę za ciasne.

Dlaczego? Otóż z upływem czasu wełna rozpręża się, rozciaga, traci nieco swoją sprężystość. Rękawy stają się za długie, wyciągnięte. Ubiór nieco traci swój fason. Wysokiej jakości wełna traci swoje właściwości nieco później, jednak nawet ona prędzej czy później się zmieni.

Joanna Pastuszka-Roczek