Leczenie NTM NTM

Urolog – ekspert nie tylko dla mężczyzn

urolog-ekspert-nie-tylko-dla-mezczyzn

Przy dolegliwościach układu moczowego niezbędna jest konsultacja z lekarzem urologiem. Jednak wśród kobiet, które cierpią z powodu np. nietrzymania moczu (NTM), żadna nie wymienia urologa jako osoby, z którą chciałaby o tym problemie porozmawiać.

Dla kogo urolog?

Kobiety często postrzegają urologa jako eksperta od tzw. „męskich spraw”. Takie myślenie jest niewłaściwe, ponieważ misją lekarza tej specjalności jest pomoc każdej osobie cierpiącej na dolegliwości związane z funkcjonowaniem układu moczowego – wyjaśnia doc. Piotr Radziszewski z Katedry i Kliniki Urologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynator kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”.

Nie bagatelizuj

Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy świadczące o zaburzeniu pracy pęcherza (popuszczanie moczu, zaleganie moczu, parcia naglące, wstawanie w nocy), powinnaś jak najszybciej skonsultować się z urologiem. Odwlekanie decyzji o rozmowie może przyczynić się do rozwinięcia infekcji, a co za tym idzie do powstania stanu zapalnego. Częste oddawanie moczu, uczucie bólu lub pieczenia przy oddawaniu moczu, zmiana koloru czy nietrzymanie moczu to tylko niektóre z objawów, które powinny Cię skłonić do natychmiastowej wizyty u urologa. Zaniedbanie tej kwestii może doprowadzić do znaczącego obniżenia jakości Twojego życia, w tym także seksualnego.

Kiedyś kobiety nie wiedziały, do kogo zgłosić się z dolegliwościami układu moczowego musiały radzić sobie same. Dzisiaj, gdy ilość lekarskich specjalności znacznie się zwiększyła, panie z dolegliwościami ze strony pęcherza powinny szukać pomocy właśnie u urologa
– dodaje doc. Radziszewski.

CoreWellness

Przy dolegliwościach układu moczowego niezbędna jest konsultacja z lekarzem urologiem. Jednak wśród kobiet, które cierpią z powodu np. nietrzymania moczu (NTM), żadna nie wymienia urologa jako osoby, z którą chciałaby o tym problemie porozmawiać.

O co zapyta urolog?

Na początku każdej wizyty lekarz musi przeprowadzić szczegółowy wywiad. Pytania, choć wstydliwe, pozwolą specjaliście na postawienie prawidłowej diagnozy, a tym samym pomogą uchronić Cię przed ewentualnymi powikłaniami. Lekarz zapyta m.in. o to, jak często chodzisz
do toalety, czy odczuwasz ból podczas oddawania moczu, czy zdarzyło Ci się popuścić mocz, a jeśli tak, to kiedy i w jakich okolicznościach.

To żaden wstyd

Sytuacja, w której lekarz zadaje intymne dla Ciebie pytania, w pierwszej chwili może się wydać krępująca. Pamiętaj jednak, że dla urologa, który z pacjentami spotyka się na co dzień, taka rozmowa jest czymś zupełnie normalnym. Jeżeli więc masz jakiekolwiek wątpliwości lub coś Cię niepokoi, otwarcie możesz, a wręcz powinnaś powiedzieć o tym urologowi. Tylko wtedy będzie on mógł zaproponować właściwy sposób leczenia i pomóc w najbardziej odpowiedni dla Ciebie sposób.

CoreWellness

Komentarze (11)

karoligrz

9 lat temu

racja irysek, my kobiety zawsze musimy więcej znosić. Eh nie od dziś wiadomo, że jesteśmy silniejsze na ból itp. W końcu nie jedna z nas wie co to chory facet…… 😛

GloriaVictis

9 lat temu

Ja też nigdy nie kojarzyłam urologa tylko z „męskimi sprawami”, chociaż jeszcze nigdy na szczęście nie musiałam korzystać z jego porad.

brysia

9 lat temu

Ja bym nigdy nie pomyslała, że urolog to ekspert nie tylko dla mężczyzn. Urolog zawsze, kojarzył mi się z chorobami układu moczowego, nerkami. ( lekarz dla panów i pań) .Może dlatego, ze 1987 lezałam na oddziale urologii i było więcej pań niż panów.

summer

9 lat temu

Jakoś nie kojarzyłam urologa z męskimi schorzeniami! Może dlatego, że sama często cierpiałam na zapalenia pęcherza (odpukać w niemalowane – dawno nie miałam!) i wybierałam się ciągle do urologa, czy nefrologa, ale zawsze, jak atak choroby mija – zapomina się o takich postanowieniach!:(. Wiem, wiem – błędne postępowanie, zwłaszcza gdy przypomnę sobie ten koszmarny ból 🙁
My, kobiety, łatwiej łapiemy infekcje tego typu niż mężczyźni, właśnie z powodu wspomnianej przez iryska krótszej cewki moczowej.

pati25

9 lat temu

Nigdy nie uważałam,że do urologa chodzą tylko faceci.To lekarz dla wszystkich i nie należy się wstydzic do niego chodzic.Raz zdarzyło mi się iśc do urologa bo miałam maleńki,jak główka od szpilki kamyczek

irysek7

9 lat temu

Podobnie jak karoligrz urologa kojarzę z drogami moczowymi, bez rozgraniczenia na płeć.
Jedną z metod diagnozowania pęcherza moczowego jest cystoskopia. Co w związku z tym? Otóż wyobraźcie sobie dziewczyny, że w moim ośrodku urolog wykonuje cystoskopię u mężczyzn ze znieczuleniem a u kobiet bez. Że niby ich to bardziej boli bo mają dłuższą cewkę moczową.
No cóż, jak zwykle My kobiety musimy więcej znosić…

karoligrz

9 lat temu

Szczerze to jakoś nigdy nie kojarzyłam urologa jako osobę od męskich spraw. Przecież my kobiety też często mamy problemy z układem moczowym.

esme

9 lat temu

tego faktycznie nie wiedziałam, że kobiety też mogą potrzebować pomocy urologa. Na szczescie problem ntm mnie nie dotyczy poki co – odpukać!

Zostaw komentarz