Zdrowie

Kiedy udać się do kliniki leczenia niepłodności?

klinika leczenia niepłodności

Zasadniczo do kliniki leczenia niepłodności należy zgłosić się wtedy, gdy para współżyje regularnie, bez zabezpieczenia, przez okres 12 miesięcy i nie przynosi to efektów w postaci zapłodnienia. Pacjenci mogą wybrać albo wizytę u lekarza na NFZ, albo w klinice prywatnej, która zwykle oferuje kompleksowe leczenie i diagnostykę przyczyn niepłodności. Kiedy wizyta w klinice będzie uzasadniona?

Wizyta u specjalisty

Parze, która przez dłuższy czas stara się o naturalne poczęcie dziecka, trudno jest dopuścić do siebie myśl, że mają problem z płodnością. Jednak jeśli współżyje ona ze sobą od ponad 12 miesięcy, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych i kobieta nie zachodzi w ciążę, powinna skonsultować się ze specjalistą w zakresie leczenia niepłodności. Czasem konsultacja z lekarzem wskazana jest nawet po półrocznym bezskutecznym staraniu o dziecko.

Renomowana klinika leczenia niepłodności posiadająca placówki w całej Polsce – InviMed przyjmuje, że warto umówić się na wizytę u specjalisty, gdy:

 • staramy się o dziecko powyżej 1 roku bez zajścia w ciążę – w przypadku kobiet poniżej 30. roku życia,
 • staramy się o dziecko przez co najmniej 6 miesięcy, bez skutków – w przypadku kobiet pomiędzy 30. a 39. rokiem życia,
 • jak najszybciej przy chęci zajścia w ciążę – w przypadku kobiet po 39. roku życia oraz mężczyzn w wieku ponad 40 lat.

Wiek stanowi jeden z najważniejszych czynników warunkujących płodność. Im para, a zwłaszcza kobieta jest starsza, tym prawdopodobieństwo zajścia w ciążę maleje. Szacuje się, że na 100 par starających się o ciążę, około 90 proc. zakończy swoje starania powodzeniem w ciągu 2 lat od podjęcia decyzji o powiększeniu rodziny, z czego 80 proc. już w pierwszym roku starań. Szacuje się, że ok. 10 proc., czyli jedna na 10 par ma rzeczywiście problem z płodnością i lekarze diagnozują u nich niepłodność.

Jak przygotować się do wizyty?

Zanim skierujemy swoje kroki do kliniki, powinniśmy odpowiednio przygotować się do pierwszej wizyty u lekarza. Zapyta on m.in. o:

 • datę ostatniej miesiączki,
 • regularność i długość cykli,
 • przebieg dotychczasowego leczenia.

Jeśli mamy już wykonane badania związane z leczeniem niepłodności, koniecznie weźmy je ze sobą na wizytę w klinice. Są to m.in. wyniki badań:

 • nasienia,
 • hormonalnych,
 • obrazowych.

Do kliniki pacjenci powinni przynieść dowody tożsamości lub inne dokumenty ze zdjęciem, dla identyfikacji i zapewnienia pacjentom bezpieczeństwa przeprowadzanych procedur. Trzeba też mieć ze sobą wypełnione i podpisane ankiety medyczne, które przesyłane są na ogół na adres mailowy pacjenta. Ważne jest zabranie ze sobą historii leczenia, w tym opisów wykonanych zabiegów i operacji oraz karty informacyjne z pobytów w szpitalu.

Po zapoznaniu się z dokumentacją, lekarz wykona standardowe badanie ginekologiczne i ultrasonograficzne pacjentki. Czasami bywa i tak, że na podstawie informacji zebranych na pierwszej wizycie lekarz jest w stanie podjąć decyzję o wyborze metody leczenia. Jeśli nie jest to możliwe, zleci wykonanie dodatkowych badań:

 • pacjentce – m.in. oznaczenie poziomu hormonów, badanie grupy krwi, morfologię, poziom elektrolitów, cytologię, czas krzepnięcia krwi;
 • pacjentowi – rozszerzone badanie nasienia i specjalistyczne badania nasienia;
 • obojgu – badania wirusologiczne, m.in. oznaczenie poziomu przeciwciał anty-HIV, anty-HCV, antygenu HBS oraz odczynu WR i badanie kariotypu.

Zlecony pakiet badań i ich wyniki będą niezbędne do zdiagnozowania konkretnego przypadku i sporządzenia indywidualnego planu leczenia.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (2)

pati25

6 lat temu

Jeżeli po kilku latach starań o dziecko nie zachodzimy w ciążę to warto wybrać się do takiej kliniki.Może uda się ustalić i wyleczyć nasz problem

dulcynea

6 lat temu

Jeśli para ma problemy z zajściem w ciążę , to dobrze że może udać się do Poradni Leczenia Niepłodności . W artykule zaznaczono , że można skorzystać z wizyty na NFZ , to dobrze bo nie wszystkich stać na wizyty prywatne.

Zostaw komentarz