sprawdz-jaki-masz-rodzaj-cery

Krem do cery normalnej, a może mieszanej? Twoja skóra jest wrażliwa czy po prostu sucha? Aby prawidłowo pielęgnować twarz i dobrać odpowiednie kosmetyki, musisz określić jaki masz rodzaj cery. Źle dobrane preparaty mogą znacznie pogorszyć jej kondycję, a nawet prowadzić do podrażnień.

By dowiedzieć się podstawowych informacji o swojej cerze wystarczy, że dobrze jej się przyjrzysz. Najlepiej zmyj makijaż, przemyj skórę letnią wodą i poczekaj kilkanaście minut, aby gruczoły łojowe zaczęły pracować.

Cera normalna

To „najcenniejszy” i najrzadziej występujący typ. Charakteryzuje się elastycznością i sprężystością. Twoja skóra jest lekko zaróżowiona, gładka, ma ściągnięte pory i nie świeci się. Po opalaniu równomiernie brązowieje. Nie ma z nią większych kłopotów, więc prawdopodobnie nigdy nie zauważyłaś problemów ze stosowaniem żadnych kosmetyków. Stosuj łagodne preparaty z olejkami, mleczka i kremy nawilżające oraz odpowiednie filtry UV.

Cera tłusta

Po oczyszczeniu twarzy i tak zaczynasz się świecić – to pierwszy znak, że masz tłustą cerę. Rozszerzone pory, skłonność do zaskórników i wyprysków, ziemisty kolor i nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe, to typowe cechy tego rodzaju skóry. Bardzo łatwo opala się na brązowo. Absolutnie nie używaj tłustych kremów! Do demakijażu stosuj toniki.

Cera sucha

Jeśli po umyciu Twoja skóra ściąga się nieprzyjemnie i łuszczy, to znak, że jest sucha. Ten typ charakteryzuje się zwiększoną wrażliwością. Cera jest mało elastyczna i cienka. Zanim nałożysz krem jest bardzo mocno ściągnięta, wręcz piecze. Na policzkach pojawiają się czerwone plamki. Jest szczególnie wrażliwa na zimno i działanie wiatru. Z kolei po opalaniu zwykle czerwienieje. Bardzo szybko się starzeje i pokrywa zmarszczkami. Gruczoły łojowe skóry suchej nie wytwarzają odpowiedniej ilości sebum, dlatego potrzebuje ona specjalnej troski. Do jej pielęgnacji zastosuj kremy mocno nawilżające i zatrzymujące wilgoć w naskórku. Obowiązkowo – preparaty o wysokich filtrach UV, a do demakijażu najlepsze będzie mleczko.

Cera mieszana

Dość często występujący typ połączenia skóry tłustej (na czole, nosie i podbródku) i suchej (na policzkach). Jeśli po myciu świeci Ci się nos i czoło, a skóra na policzkach jest nieprzyjemnie ściągnięta – to właśnie znak, że musisz włożyć więcej wysiłku, by utrzymać równowagę swojej cery. Na szczęście są już dostępne dwuskładnikowe kosmetyki, które Ci w tym pomogą.

Cera wrażliwa i naczynkowa

Te dwa typy cery mogą dodatkowo wystąpić przy każdym rodzaju skóry. Cera wrażliwa jest podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia, uczulenia, zmiany temperatur, a nawet alergie na jedzenie. Przy cerze naczynkowej pękają delikatne naczynia krwionośne i powstają „pajączki”. Oba typy wymagają specjalnej pielęgnacji.

A Ty jaki masz rodzaj cery?

M. Borowik