rzucamy-palenie

Wszyscy wiemy, że palenie szkodzi zdrowiu. Mrożące krew w żyłach drastyczne zdjęcia i komunikaty, że „palenie zabija”, bezskutecznie usiłują namówić społeczeństwo do rzucenia palenia. Nie jest to łatwe, ale warto podjąć wysiłek i cieszyć się zdrowiem.

Jedna czwarta kobiet pali. Nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia. W ciągu kilku tygodni poczujesz się zdrowsza, a w dłuższej perspektywie zmniejszy się ryzyko zapadnięcia na wiele poważnych chorób takich jak:

 • nowotwór
 • choroby serca
 • zawał
 • choroby płuc

Szczególnie ważna dla kobiet przed i w trakcie menopauzy powinna być informacja, że palenie zwiększa ryzyko:

 • osteoporozy
 • nasila objawy uderzeń gorąca
 • zakłóca sen
 • działa toksycznie na jajniki
  Sprawiając, że menopauza u kobiet palących występuje przeciętnie dwa lata wcześniej niż u kobiet niepalących. Palenie pogłębia również zmiany skórne, a szczególnie zmarszczki wokół ust i powoduje cienie wokół oczu.

Papierosy zawierają nikotynę, która powoduje uzależnienie, a także inne związki chemiczne. Wiele z nich, w tym substancje smoliste, mogą wywoływać raka i inne choroby.

Rzucenie palenia

To nie prosta sprawa… To nie tylko nawyk; nikotyna znajdująca się w dymie papierosowym powoduje fizyczne uzależnienie. Potrzebna jest nie tylko silna wola, determinacja, ale i wsparcie rodziny, a czasem pomoc specjalisty. Najważniejsze jest to, aby sam palacz chciał pozbyć się nałogu.

Co pomoże Ci rzucić palenie (oprócz silnej woli)

 • Plastry
  Uwalniają one powoli nikotynę do układu krwionośnego i zapewniają jej stały poziom we krwi, uśmierzając w ten sposób głód nikotynowy.
 • Guma
  Występują gumy do żucia o różnej zawartości nikotyny; usta są zajęte gumą zamiast papierosem
 • Inhalator
  Ssąc, wciągamy do płuc mieszaninę mentolu i nikotyny. Działa jak substytut papierosa
  Pastylki do ssania i pod język
 • E-papieros (elektryczny papieros)
  Jest urządzeniem dającym imitacje dymu, ma smak, likwiduje głód nikotynowy i zapewnia kontynuację rytuału palenia.

Kiedy już rzuciłaś palenie

Możesz poczuć głód nikotynowy, który pojawia się w ciągu 24 godzin od zapalenia ostatniego papierosa. Możesz odczuwać niepokój, irytację, mieć kłopoty z koncentracja i snem. Tego rodzaju objawy powinny trwać nie dłużej niż dwa tygodnie.
Po rzuceniu palenia ludzie często przybierają na wadze, przede wszystkim z nudów i z potrzeby zastąpienia papierosa tłusta lub słodką (wysokokaloryczną) przekąską – stąd średni przyrost wagi po rzuceniu palenia wynosi 5 kg. Można tego uniknąć, żując bezcukrową gumę, jedząc owoce i warzywa, pijąc duże ilości wody, stosując zdrową dietę oraz regularnie ćwicząc.

Gdy nałóg wraca

Powrót do palenia najczęściej następuje w ciągu pierwszych trzech miesięcy od chwili rzucenia nałogu. Nie zniechęcaj się, spróbuj ponownie – większość ludzi próbuje kilkakrotnie, nim rzuci palenie na dobre. Zastanów się nad sposobem rzucenia, może powinnaś zastosować inny. Pamiętaj, aby trzymać się z daleka od innych palaczy, aby „nie kusić” losu. Znajdź w sobie silę oraz przede wszystkim szczere chęci, aby poczuć się wolną od nałogu!

Źródło: Menopauza. Poradnik dla kobiet, dr. Robin N. Phillips, wyd. Muza

Zuzanna Górka