Rząd zamyka uczelnie, szkoły i instytucje kultury z powodu koronawirusa

Sytuacja jest poważna, każdego dnia przybywa zakażonych koronawirusem. Nie da się opanować tej epidemii bez wdrożenia radykalnych działań. Przebywanie w dużych skupiskach ludzi sprzyja rozprzestrzenianiu koronawirusa. W związku z tym rząd zamyka uczelnie, szkoły i instytucje kultury z powodu koronawirusa.

Rząd apeluje, aby od jutra rodzice nie posyłali dzieci do szkół

Całkowite zamknięcie szkół i przedszkoli nastąpi w poniedziałek. Jednak już dziś politycy apelują, aby rodzice nie posyłali dzieci do szkoły, jeśli mają je z kim zostawić. W związku z tym, że nie każdy może od ręki zorganizować opiekę nad dzieckiem, jutro i w piątek można przyprowadzić małe dziecko do szkoły, aby nauczyciele się nim zajęli przez czas, gdy rodzic przebywa w pracy. Szkoły pozostaną zamknięte do 25 marca. Nauczyciele za ten czas otrzymają pełne wynagrodzenie.

Zamknięcie uczelni

Rząd zdecydował też o tym, że zostaną zawieszone zajęcia na wszystkich uczelniach w Polsce. Studenci nie będą mieli w tym czasie tradycyjnych zajęć, jednak wykładowca może zadecydować o e-learningu.

Zamknięcie kin i muzeów

Decyzją rządu zamknięciu ulegają też wszystkie instytucje kultury – teatry, kina, muzea i galerie sztuki. Będą one nieczynne do czasu, aż sytuacja się uspokoi. Przebywanie dużej liczby osób w zamkniętych pomieszczeniach sprzyja powstawaniu nowych zakażeń.

Odwołanie imprez masowych

Już wczoraj rząd zadecydował o odwołaniu imprez masowych. Targi, który miał odbyć się wraz z początkiem wiosny, zostały przeniesione na późniejszy termin. Problem stanowią rozgrywki sportowe, które mają ściśle określony terminarz.

Nie zostawiaj dziecka pod opieką babci

Niewątpliwie działania rządu są przemyślane. Mają za zadanie chronić obywateli przed epidemią koronawirusa. Pamiętajmy o tym, aby nie przywozić dzieci do osób starszych na czas wprowadzenia wolnego od zajęć dydaktycznych. Wiele osób korzysta z pomocy babć i dziadków, gdy nie ma z kim zostawić dziecka. Jednak to właśnie osoby starsze najgorzej znoszą infekcję koronawirusem. To pośród nich odnotowuje się najwięcej zgonów. Miejmy to na uwadze i nie narażajmy niepotrzebnie seniorów na choroby. Dzieci bardzo często nie chorują, są tylko nosicielami wielu z nich lub przechodzą je niezwykle łagodnie. To osoby starsze trafiają w ciężkim stanie do szpitali, gdzie próbuje się im ratować życie z wykorzystaniem respiratorów.

Znajdź dzieciom zajęcie

Warto też pomyśleć o zajęciach dla dziecka, które pozostaje w domu, aby niepotrzebnie nie jeździło do galerii handlowych, które pozostają otwarte. To właśnie w takich miejscach koronawirus może się szybko rozprzestrzeniać, gdyż korzystają z nich tysiące osób.