Czy wiesz że...? Zdrowie
Rak żołądka – cichy zbójca

Nie występuje już tak często, ale gdy zostanie wykryty – jego skuteczne wyleczenie jest bardzo utrudnione, a nawet niemożliwe. Rak żołądka to cichy zabójca, który dopada w najmniej spodziewanym momencie.
Rak żołądka – kilka faktów
Mimo przeprowadzonych nad tą chorobą wielu badań, w dalszym ciągu wiadomo o niej mniej, niż byśmy chcieli. Przyjrzyjmy się zatem kilku faktom…
1. Na raka żołądka częściej chorują mężczyźni niż kobiety, częściej osoby starsze niż młode, a także częściej Azjaci niż Europejczycy. Jest to najczęściej występujący na świecie typ nowotworu.
2. Istnieją dwa typu tego nowotworu – jelitowy oraz rozlany. Na ten pierwszy choruje ok. 60% osób z rakiem żołądka.
3. Sposobem wykluczającym lub potwierdzającym w stu procentach raka żołądka jest gastroskopia polegająca na oglądaniu przez specjalistę śluzówki żołądka od wewnątrz oraz pobranie przez niego wycinka do badania, który jest analizowany pod mikroskopem.
4. Znacznie większe znaczenie przy zachorowaniu na raka żołądka mają czynniki środowiskowe (aż w 90% przypadków), rzadziej genetyczne uwarunkowania.
Przyczyny zachorowań na raka żołądka
Co zatem może być przyczyną zachorowania na nowotwór żołądka? Po pierwsze, sposób odżywiania oparty na spożywaniu sporych ilości wyrobów wędzonych, suszonych, konserwowanych, kwaszonych, spleśniałych i mocno solonych zwłaszcza saletrą (która posiada właściwości rakotwórcze), a przy tym jedzeniu małej ilości owoców i warzyw. Po drugie, nadużywanie alkoholu i, chociaż może wydać się to dziwne, palenie tytoniu. I po trzecie, infekcja spowodowana bakterią Helicobacter pylori, która powoduje stan zapalny błony śluzowej żołądka, a w efekcie – powstanie ognisk nowotworowych.
Agnieszka Turbakiewicz
Nie występuje już tak często, ale gdy zostanie wykryty – jego skuteczne wyleczenie jest bardzo utrudnione, a nawet niemożliwe. Rak żołądka to cichy zabójca, który dopada w najmniej spodziewanym momencie.
Objawy raka żołądka
Rak żołądka rzadko wykrywany jest we czesnym stadium, ponieważ jego pierwsze objawy są podobne do symptomów innych chorób przewodu pokarmowego (np. wrzodów czy refluksu). Nowotwór żołądka charakteryzują takie oznaki jak:
- utrata apetytu;
- nudności;
- przewlekłe pieczenie w żołądku, wzdęcia;
- szybkie najadanie się, uczucie pełności, ale także dyskomfortu po posiłku;
- utrudnienia w połykaniu;
- zgaga;
- utrata masy ciała;
- osłabienie, senność;
- niestrawność;
- wymioty (nawet z krwią);
- smoliste stolce;
- początkowo niewielkie, potem nasilające się bóle w nadbrzuszu lub śródbrzuszu występujące po posiłku, które nie mijają nawet po przyjęciu leków zobojętniających soki trawienne;
- anemia.
Jak wygląda leczenie raka żołądka?
Obecnie nowotwór żołądka można leczyć na kilka sposobów: operacyjnie, za pomocą chemioterapii, immunoterapii, radioterapii lub metodą endoskopową. Czasem łączy się kilka z tych możliwości. Które rozwiązanie będzie wystarczające, oceni lekarz. Wszystko jednak zależy od stopnia zaawansowania raka.
Jedyną szansą na całkowite wyleczenie – aczkolwiek nie we wszystkich przypadkach skuteczną – jest operacja (tzw. gastrektomia), która polega na usunięciu całego lub dużej części żołądka i pobliskich węzłów chłonnych. Mimo tego niektórzy pacjenci będą potrzebowali leczenia uzupełniającego, np. chemioterapii.
Nie we wszystkich przypadkach operacja jest jednak możliwa. Gdy nowotwór jest na bardzo zaawansowanym etapie, jedynym wyjściem może okazać się tylko chemioterapia i/lub radioterapia, które jednak nie wydłużą życia chorego – najwyżej zmniejszą rozmiar guza, co złagodzi ból i nieco poprawi jakość jego życia. Czasem jednak terapie mogą wyrządzić więcej szkód niż dobra, dlatego decyzja czy je wykonać jest podejmowana indywidualnie.
Agnieszka Turbakiewicz
« Przygodny seks a infekcje intymne
Emilly27k
8 lat temu
Zasmuciło mnie,że większość z chorujących to mężczyźni.
Realia i statystyki są prawdziwe.
Tess
8 lat temu
Tyle nieszczęść w każdej rodzinie przez tę podstępną chorobę jaką jest rak 🙁 Trochę może sami szkodzimy zdrowiu złą dietą ale w wielu przypadka jest to niewytłumaczalne. Trzeba zdrowo jeść i się badać. Oby jeszcze lekarze zlecali badania z własnej woli.
filodendron
8 lat temu
Nigdy nie wiadomo co spowoduje u człowieka raka, czasem może to być jakiś zjedzony posiłek, który zawiera coś co zniszczy komórke ,a potem już się wszystko będzie źle bo produkcja została zakłócona, czasem ,ktoś przy niepalącym zapali papierosa i ten obcy dym zapoczątkuje chorobę nowotworowa. Różnie bywa. I weganie i wegetarianie chorują na raka. No oczywiście jeśli ktoś z uporem maniaka katuje swój organizm to i się doczeka czegoś złego. Są jednak osoby ,które piły ,paliły ,jadły smażone mięso i żyją długo. Tak to bywa i znowu wygrywa ten co ma szczęście.
drobina
8 lat temu
Niezbyt optymistyczny artykuł:\ , ale i temat poważny. Rak ciągle niestety jest górą. Mimo wszystko jest jakieś światełko w tunelu, medycyna wciąż idzie naprzód. Mam nadzieję, że coraz nowsze metody wykrywania i leczenia raka okażą się skuteczne.
elle@elle
8 lat temu
rak żoładka jest straszny rzeczywiscie , a wazna jest dieta i badania kontrolne
Emilly27k
8 lat temu
Kiedyś mówili o tej chorobie – raku żołądka. Niestety w naszym życiu nie ma 100% ,że wszystko stosujemy według naszych strategi. Stąd ważne są badania kontrolne.
Mindi
8 lat temu
Przecytałam artykuł o tej poważne chorobie, śmietlenej w wielu przypadkach. Kolejny raz okazuje się, że dieta można bardzo dużo zdizałać dla naszego organizmu. Jeśli jest zdrowo skomponowana to możemy uniknąć wielu chorób.