rak-zoladka-cichy-zbojca

Nie występuje już tak często, ale gdy zostanie wykryty – jego skuteczne wyleczenie jest bardzo utrudnione, a nawet niemożliwe. Rak żołądka to cichy zabójca, który dopada w najmniej spodziewanym momencie.

Rak żołądka – kilka faktów

Mimo przeprowadzonych nad tą chorobą wielu badań, w dalszym ciągu wiadomo o niej mniej, niż byśmy chcieli. Przyjrzyjmy się zatem kilku faktom…
1. Na raka żołądka częściej chorują mężczyźni niż kobiety, częściej osoby starsze niż młode, a także częściej Azjaci niż Europejczycy. Jest to najczęściej występujący na świecie typ nowotworu.
2. Istnieją dwa typu tego nowotworu – jelitowy oraz rozlany. Na ten pierwszy choruje ok. 60% osób z rakiem żołądka.
3. Sposobem wykluczającym lub potwierdzającym w stu procentach raka żołądka jest gastroskopia polegająca na oglądaniu przez specjalistę śluzówki żołądka od wewnątrz oraz pobranie przez niego wycinka do badania, który jest analizowany pod mikroskopem.
4. Znacznie większe znaczenie przy zachorowaniu na raka żołądka mają czynniki środowiskowe (aż w 90% przypadków), rzadziej genetyczne uwarunkowania.

Przyczyny zachorowań na raka żołądka

Co zatem może być przyczyną zachorowania na nowotwór żołądka? Po pierwsze, sposób odżywiania oparty na spożywaniu sporych ilości wyrobów wędzonych, suszonych, konserwowanych, kwaszonych, spleśniałych i mocno solonych zwłaszcza saletrą (która posiada właściwości rakotwórcze), a przy tym jedzeniu małej ilości owoców i warzyw. Po drugie, nadużywanie alkoholu i, chociaż może wydać się to dziwne, palenie tytoniu. I po trzecie, infekcja spowodowana bakterią Helicobacter pylori, która powoduje stan zapalny błony śluzowej żołądka, a w efekcie – powstanie ognisk nowotworowych.

Agnieszka Turbakiewicz