profilaktyka chorób nowotworowych

Czy wiesz skąd biorą się nowotwory? Czy znajomość zagadnienia profilaktyki wystarczy by uniknąć raka? I kiedy można mówić o całkowitym wyleczeniu? Odpowiedzi na te i inne pytania o choroby nowotworowe udziela doktor Barbara Radecka.

Czy nawet leczony rak piersi może pojawić się ponownie?

BR: Tak. Nawet pomimo przeżycia – bez nawrotów – pięciu czy dziesięciu lat, możliwe są tzw. nawroty późne. Najstarsze nawroty raka piersi jakie opisano miały miejsce ponad trzydzieści lat od pierwotnego rozpoznania. W związku z tym musimy sobie zdać sprawę, że nie ma pojęcia pełnej wyleczalności. Zawsze może dojść do nawrotu tej choroby, nawet wiele lat po pierwotnym leczeniu.

Jak badać piersi i czy kobieta sama może wykryć zmiany w piersiach?

BR: Istnieje program profilaktyczny dla kobiet w zdefiniowanej grupie wiekowej, w której ryzyko wykrycia choroby jest najwyższe. Oczywiście ciągle nie należy lekceważyć samobadania, ponieważ to jest metoda tania, prosta i łatwa, powtarzalna. Instrukcje dostępne są dziś wszędzie, m.in. w każdej bibliotece, w większości kolorowych czasopism i na stronach internetowych. Prawidłowo przeprowadzone samobadanie obejmuje kilka elementów – oglądanie, obmacywanie, w pozycji stojącej, leżącej, z ręką uniesioną za głową.

Zawsze powtarzam paniom, które mówią, że nie wiedzą co dokładnie zbadać, że po kilku badaniach nauczy się topografii swoich piersi i wtedy, jeżeli za kolejnym badaniem znajdzie tam zmianę wielkości orzeszka laskowego, to oczywiście nie będzie wiedziała od razu czy jest to coś niepokojącego, ale na pewno będzie wiedziała, że jest to coś czego nie było miesiąc czy dwa miesiące temu. I to jest właśnie istota samobadania. Kobieta sama znajdzie nawet małą zmianę, ponieważ będzie wiedziała, że wcześniej tej zmiany nie obserwowała, a to z kolei powinno skłonić ją u do wizyty u lekarza.

Anna Konopka