produkty provag

Większość kobiet przynajmniej raz w życiu doświadcza infekcji pochwy, tymczasem wielu zakażeń można by uniknąć, na co dzień dbając o zdrowie intymne.  Przedstawiamy podstawowe zasady higieny intymnej, które ujęliśmy w postaci piramidy ochrony zdrowia intymnego analogicznej do piramidy żywienia człowieka.

Etiologia stanów zapalnych pochwy  bywa zróżnicowana, dolegliwości intymne mogą wywoływać bakterie, wirusy, grzyby i pierwotniaki.  Ustalenie źródła infekcji odgrywa kluczową rolę w doborze odpowiednich środków leczniczych. W przypadku pojawienia się stanów zapalnych pochwy należy zapisać się na wizytę do ginekologa, który po przeprowadzeniu szczegółowych badań określi przyczynę dolegliwości. Niemniej infekcje intymne, niezależnie od rodzaju patogenu, łączy jedno – zachwianie równowagi mikrobiologicznej pochwy.  Wiele mikroorganizmów wywołujących stan zapalny naturalnie występuje w pochwie, przy czym ich liczebność ogranicza kwaśne pH, które zawdzięczamy dobroczynnym bakteriom kwasu mlekowego.  U zdrowych kobiet pożytecznych bakterii jest na tyle dużo, iż stanowią one naturalną barierę ochronną pochwy. Niestety, czasem z powodu antybiotykoterapii, stosowania niewłaściwych kosmetyków do higieny intymnej lub zbyt częstych irygacji zmniejszamy populację dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego. Gdy ich liczba gwałtownie się zmniejsza,  wzrasta pH pochwy, co z kolei sprzyja namnażaniu drożdży z gatunku Candida albicans wywołujących grzybicę pochwy oraz wielu innych mikroorganizmów chorobotwórczych.

Piramida Ochrony  Zdrowia intymnego- Koncepcja pełnej ochrony i leczenia

Doskonale znamy zasady odpowiedniego doboru produktów żywieniowych, korzystając w zbilansowanej diecie z piramidy żywienia. W ochronie zdrowia intymnego analogicznie powinniśmy korzystać z podobnej piramidy, która wyznacza zasady leczenia i profilaktyki zdrowia intymnego. Co ważne dobór produktów jest zgodny z naturą kobiet i wspomaga naturalne procesy obronne organizmu. Koncepcję opracowano na podstawie  długoletnich badań lekarzy i naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Biotechnologii Surowic i Szczepionek Biomed S.A

piramida ochrony zdrowia intymnego

Właściwa higiena intymna to podstawa!

W celu zapewnienia kompleksowej ochrony zdrowia intymnego, należy przestrzegać kilku prostych zasad. U podstaw piramidy ochrony zdrowia intymnego  znajduje się właściwa higiena intymna, którą zapewniają odpowiednio dobrane kosmetyki. Niestety, wciąż 8%* Polek oczyszcza miejsca intymne przy pomocy szarego mydła i zwykłego żelu pod prysznic, czyli produktów do tego nieprzeznaczonych. Zawierają one szereg substancji, które mogą powodować podrażnienie – kompozycje zapachowe, sztuczne barwniki, silne detergenty i konserwanty. Ponadto mydło charakteryzuje się zasadowym pH, podczas gdy miejsca intymne mają odczyn kwaśny. Podwyższając pH pochwy, pozbawiamy się naturalnej bariery ochronnej i tym samym zwiększamy ryzyko infekcji intymnych. 90%* kobiet w ankiecie przeprowadzonej na portalu Kobiecosc.info zadeklarowało, iż do codziennej pielęgnacji używa płynu do higieny intymnej.  To świetnie tylko że, poszczególne produkty różnią się składem a niektóre z nich wręcz szkodzą..  W płynach do higieny intymnej bardzo często można znaleźć substancje, które u niektórych osób mogą wykazywać działania niepożądane w tym:  SLS i SLES (Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate) to  silne detergenty, które mogą prowadzić do podrażnienia, wysuszenia oraz świądu pochwy i sromu.  Z  kolei  konserwanty takie jak parabeny (Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben), Imidiazolidynyl Urea, Diazolidynyl Urea, Chlorhexidine, Triclosan, Phenoxyethanol mogą powodować stany zapalne skóry, dermatozy,  a także alergie skórne w postaci rumieni i wyprysków.

Jaki powinien być idealny płyn do higieny intymnej?

Optymalny produkt do higieny intymnej powinien charakteryzować się obecnością naturalnych składników, neutralnych dla skóry. Niewskazana jest obecność składników potencjalnie alergizujących i mogących wywoływać podrażnienia skóry (SLES, SLS, konserwantów, sztucznych barwników, mydła). Płyn do higieny intymnej powinien wyróżniać się kwaśnym pH oraz zawierać substancje, które promują wzrost „dobrych” bakterii z rodzaju Lactobacillus i jednocześnie hamują rozwój patogenów – paciorkowców, bakterii E.coli oraz grzybów.  Jednocześnie od idealnego kosmetyku do higieny intymnej oczekuje się działania pielęgnacyjnego i regeneracyjnego. Reasumując, podejmując decyzję o zakupie produktu do higieny intymnej, należy wybrać taki płyn, który przede wszystkim nie narusza bariery ochronnej skóry, zachowuje fizjologiczne pH i wpływa korzystnie na rozwój mikroflory pochwy.  Wszystkie – cechy idealnego kosmetyku do higieny intymnej spełnia specjalistyczna emulsja do higieny intymnej prOVag®, która została nagrodzona certyfikatem Zaufania Złoty Otis oraz SUPERMAMA Awords w 2015 r.

 

Korzystny wpływ emulsji prOVag® na mikroflorę pochwy

Emulsja prOVag® to produkt przeznaczony do codziennej higieny intymnej kobiet i dzieci, może być stosowany już od 1. roku życia. Używany regularnie zapobiega infekcjom intymnym, dzięki obecności łagodnych środków myjących skutecznie usuwa zanieczyszczenia, nie naruszając przy tym bariery ochronnej skóry.  Emulsja prOVag® łagodzi podrażnienia, przyspiesza regenerację oraz nawilża miejsca intymne, jednocześnie eliminując nieprzyjemne zapachy.  Produkt ten korzystnie wpływa na mikroflorę pochwy, ponieważ  jako jedyny na polskim rynku zawiera metabolity bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus, które hamują rozwój patogenów, w tym grzybów z rodzaju Candida, paciorkowców oraz bakterii Escherichia coli, przy jednoczesnej promocji wzrostu „dobrych” bakterii  Lactobacillus.

Dzięki obecności aloesu emulsja prOVag® wspomaga naturalne procesy regeneracyjne skóry, jednocześnie ją nawilżając.  Pantenol w połączeniu z alantoiną skutecznie łagodzi podrażnienia, a gliceryna likwiduje dyskomfort związany z suchością skóry.  Z kolei kwas mlekowy pomaga zachować fizjologiczny, kwaśny odczyn pochwy, która zapobiega namnażaniu się niekorzystnych mikroorganizmów.

Z dobrodziejstw emulsji prOVag® mogą korzystać nawet alergiczki, ponieważ nie zawiera ona konserwantów, sztucznych barwników, SLES, SLS, mydła oraz innych potencjalnych alergenów.  Produkt ten został przebadany ginekologicznie i dermatologicznie na osobach zmagających się z alergią.

Szybka ochrona przed infekcjami intymnymi

Kobiety, które często korzystają z basenu, sauny lub toalet publicznych potrzebują preparatu, który zapewniałby im pierwszą obronę przed zakażeniem. Przykładem takiego produktu jest prOVag® żel, ten specjalistyczny wyrób medyczny stosuje się zarówno w profilaktyce infekcji pochwy, jak i leczenia wspomagającego zakażeń miejsc intymnych.  prOVag® żel swoje działanie zawdzięcza metabolitom bakterii kwasu mlekowego, czyli substancjom naturalnie wytwarzanym przez te mikroorganizmy, do których zaliczamy kwas mlekowy, bakteriocyny i aktywne kwasy organiczne.  Przywołane tutaj związki  pomagainfekcje intymneją zachować fizjologiczne, kwaśne pH, które naturalnie chroni pochwę przed rozwojem niekorzystnej mikroflory.  prOVag® żel wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze wobec mikroorganizmów najczęściej wywołujących stany zapalne okolic intymnych (m.in. Candida  albicans, Candida glabrata, Gardnerella vaginalis, Escherichia coli, Streptococcus agalactiae).

Jak odbudować naturalną mikroflorę pochwy?

Nieco wyżej w piramidzie ochrony zdrowia intymnego znajdują się preparaty zapewniające długotrwałą ochronę pochwy i odbudowę naturalnej mikroflory okolic intymnych takie jak doustny prOVag®.  To doustny preparat probiotyczny, który zawiera aż 3 rodzaje żywych najlepiej dopasowanych do mikroflory Polek pałeczek bakterii kwasu mlekowego (Lactobacillus) Szczepy bakterii wchodzące w skład doustnego preparatu prOVag® zostały tak dobrane, aby odpowiadały szczepom bakterii naturalnie zasiedlającym pochwę Polek.  Jest to niezwykle istotne, ponieważ skład biocenozy pochwy różni się w zależności od miejsca zamieszkania. W układzie moczowo-płciowym Europejek występują inne szczepy bakterii niż u Azjatek. Więcej informacji nt. produktów prOVag® znajdziecie na stronie internetowej www.provag.info

Wsparcie w leczeniu stanów zapalnych pochwy

Na szczycie piramidy ochrony zdrowia intymnego znajduje się leczenie. Przy pierwszych objawach infekcji pochwy warto zastosować szybko działający probiotyk dopochwowy, odpowiednie wczesne podanie może uchronić nas przed antybiotykami czy chemioterapeutykami. Jeśli probiotyk nie pomoże konieczne jest udanie się do ginekologa i zastosowanie dodatkowych leków. Po leczeniu zawsze konieczne jest odbudowanie mikroflory pochwy poprzez zastosowanie sprawdzonego klinicznie probiotyku. Najlepiej przebadanym w Polsce i uważanym przez specjalistów za najskuteczniejszy jest inVag®. Preparat ten zawiera żywe, starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii z rodzaju Lactobacillus, które szybko przywracają i uzupełniają naturalną mikroflorę pochwy. Są to te same bakterie, które naturalnie występują w drogach rodnych Polek i chronią je przed infekcjami. Więcej informacji nt. leku inVag® znajdziesz na stronie internetowej www.invag.pl.

*Raport z badań ankietowych przeprowadzony w 2015 r., kobiecosc.info, n=807

Artykuł sponsorowany