NTM Życie z NTM

Nietrzymanie moczu – choroba która dotyka nawet 60% kobiet

nietrzymanie-moczu-choroba-ktora-dotyka-nawet-60-kobiet

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyka w dużej mierze kobiet. Często jest to dla nas temat tabu, o którym boimy i wstydzimy się rozmawiać.

Powszechny problem

Problem ten niestety może dotknąć każdego z nas. Jednak czy nie warto spróbować wciąż żyć normalnie nie rezygnując ze swoich wcześniejszych zwyczajów i zajęć. Nietrzymanie moczu dotyczy o wiele większej liczby osób niż nam się może wydawać. Dotyka ono nie tylko ludzi starszych czy cierpiących na ciężkie choroby. Niestety występuje ono o wiele powszechniej niż może nam się wydawać. Na to schorzenie cierpi nawet 60% kobiet. Światowa Organizacja Zdrowia definiuje ten problem jako niezależny od woli wyciek moczu przez cewkę moczową, który w efekcie stanowi problem socjalny i higieniczny. Nietrzymanie moczu może mieć charakter ciągły bądź może przytrafiać się tylko w określonych sytuacjach, podczas snu podczas wysiłku fizycznego w czasie kichnięcia czy kaszlu. Często towarzyszy chorobom układu płciowego, nerwowego czy chorobom metabolicznym.

Nietrzymanie moczu – wstydliwa choroba

Ile wstydu może przynieść sytuacja, gdy problem ten zostanie zauważony. Taka zdarzenie na pewno jest bardzo niekomfortowe. Każdy, kto zauważył, że ma problemy z nietrzymaniem moczu żyje
w strachu przed odkryciem przez innych tej wstydliwej dolegliwości. Ponadto należy zwrócić uwagę na kwestię dotyczące higieny. Nie chcemy przecież jej zaniedbywać, czasem ciężko jest co chwilę przebierać się, czasem jest to niemożliwe. Jakim ogromnym kłopotem jest to w sytuacji gdy jest to konieczne. Ile niepotrzebnego stresu i zmartwień to ze sobą niesie. Ale czy na pewno jesteśmy całkowicie bezradni.

Sposoby radzenia sobie z problemem

Kiedy zauważmy ten problem u siebie warto poprosić o pomoc. Istnieją terapie mające na celu usunięcie lub niwelacje objawów. Od różnego rodzaju ćwiczeń, przez leczenie farmakologiczne aż po leczenie operacyjne. Podczas terapii stosuje się również środki wchłaniające: majtki chłonne, pieluchy, pieluchomajtki, wkłady anatomiczne czy prześcieradła chłonne. Warto sięgnąć po środki chłonne od razu, gdy zauważymy, że pojawił się kłopot z nietrzymaniem moczu. Na pewno nie wolno go bagatelizować, przede wszystkim musimy sami uświadomić sobie, że kłopot ten nas dotyczy. Gdy objawy są bardzo dokuczliwe należy zgłosić się do specjalisty, któy zaproponuje nam odpowiednią metodę leczenia bądź zabieg.

Temat tabu

Nietrzymanie moczu to tabu…coś o czym ludzie nie mówią, zakazany temat, którego nie wolno poruszać w tym przypadku ze strachu przed wstydem. Ale czy na pewno należy w ten sposób podchodzić do tego tematu? Warto uświadomić sobie, że jesteśmy w stanie walczyć z tą dolegliwością i nie dopuścić do tego, żeby w zbyt mocno wpływała na jakość naszego życia. Nietrzymanie moczu może dotknąć każdego z nas i nie należy się załamywać. Trzeba nauczyć się z nim walczyć i żyć dalej pełnią życia.

Katarzyna Antos

Komentarze (4)

pati25

9 lat temu

Ten temat przestaje już powoli być tematem tabu.Coraz częściej się mówi o NTm,więcej pojawia się artykułów czy nawet reklam w tv.Powinnnyśmy wiedzieć jak zapobiegać,jakie są metody leczenia i jakich środków higienicznych używać

drobina

9 lat temu

Od wielu lat ćwiczę mięśnie Kegla. Mam nadzieję, że dzięki temu uniknę tej choroby lub prawdopodobieństwo zachorowania na NTM bardzo się zmniejszy.

dulcynea

9 lat temu

To dobrze , że Redakcja tak często porusza ten temat. Może i wstydliwy, do czasu kiedy wszyscy to „czują” i nie ma już co ukrywać.
Wszystkie powinnyśmy wiedzieć gdzie się udać by szukać pomocy:-X

Zostaw komentarz