nietolerancje pokarmowe

Czasami jedzenie nie jest źródłem radości, ale przyczyną problemów. Wśród wielu osób spożywane produkty powodują różnorodne dolegliwości. Nieprawidłowe reakcje organizmu na pokarm mogą dotyczyć co najmniej 20% populacji. Do jednych z najczęstszych nadwrażliwości pokarmowych należą nietolerancje IgG-zależne.

Na czym polegają nietolerancje pokarmowe IgG-zależne?

Po skonsumowaniu niektórych produktów spożywczych dochodzi do nadmiernej produkcji przeciwciał IgG przez układ immunologiczny. Nadprodukcja nie zachodzi jednak natychmiastowo. Najwyższy poziom przeciwciał IgG pojawia się od 24 do 96 godzin po spożyciu danego pokarmu. Dlatego dopiero wtedy można zaobserwować typowe objawy ze strony przewodu pokarmowego – bóle brzucha, wymioty, biegunki, zaparcia, wzdęcia, uczucie pełności i mdłości. U niektórych jednak objawy są dużo mniej specyficzne, czyli mogą występować m.in. chroniczne zmęczenie, problemy z zasypianiem, zmiany skórne (np. łuszczyca, trądzik), bóle głowy, mięśni i stawów, zmiany zachowania (np. ADHD u dzieci) czy zaburzenia wzroku. Nietolerancje pokarmowe mogą być również przyczyną przewlekłego stanu zapalnego w organizmie, czego konsekwencją będą problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, choroby autoimmunologiczne, depresja itp.

Z powodu dużej przerwy między zjedzeniem nietolerowanego produktu a wystąpieniem objawów samodzielne określenie przyczyny dolegliwości jest niemal niemożliwe – mówi Katarzyna Startek, specjalista portalu Zdrowegeny.pl

Testy na nietolerancje IgG-zależne

Wykonanie badania na nietolerancje pokarmowe zależne od przeciwciał IgG są niezwykle proste i bezpieczne (zobacz listę badań na https://zdrowegeny.pl/test-nietolerancje-pokarmowe). W tym celu pobiera się próbkę krwi w punkcie pobrań, a następnie w laboratorium wykonywana jest dokładna analiza poziomu przeciwciał IgG lub bardziej specyficznych przeciwciał IgG4. Wyniki otrzymuje się już w przeciągu 3 tygodni.

Istotne jest, aby przed wykonaniem testu na nietolerancje pokarmowe zależne od IgG wybrać odpowiedni zakres badanego panelu. Organizm wytwarza przeciwciała jedynie po spożyciu danego produktu, dlatego należy wybrać taki panel, który zawiera jak najwięcej produktów, które są regularnie jadane. W przypadku niespożywanych pokarmów wynik może być zafałszowany.

Jedynym całkowitym przeciwwskazaniem do wykonania testu jest wiek poniżej 12 miesięcy, natomiast w przypadku leczenia immunosupresyjnego, zaburzeń poziomu immunoglobulin oraz chorób autoimmunologicznych zalecana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem.

Po otrzymaniu wyników należy skonsultować się z dietetykiem specjalizującym się w nietolerancjach pokarmowych. Na podstawie testu na nietolerancje pokarmowe IgG-zależne wdrażana jest dieta eliminacyjna bądź rotacyjna. Stosowanie jej minimalizuje powstawanie nieprawidłowych procesów w organizmie, dzięki czemu zmniejszają się odczuwane dolegliwości, a poprawia się samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Dzięki przeprowadzeniu testu możemy wprowadzić odpowiednią i bezpieczną dietę, która prowadzi do osłabienia lub całkowitego cofnięcia nietolerancji pokarmowej.

Tekst partnera