Nie rezygnuj z badań profilaktycznych ze względu na pandemię
Zdjęcie autorstwa Ivan Samkov z Pexels

Wczoraj obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Niestety, wiele pań co roku umiera z powodu raka piersi lub raka szyjki macicy. Wielu zgonów można by uniknąć, gdyby wcześnie wykryto zmiany nowotworowe i wdrożono stosowne leczenie. Niestety, Polki zbyt późno zgłaszają się do lekarza. Najczęściej robią to wtedy, gdy stan ich zdrowia jest naprawdę poważny, a współczesna medycyna ma im do zaproponowania wyłącznie opiekę paliatywną. Pamiętaj, nie rezygnuj z badań profilaktycznych ze względu na pandemię!

Wiele Polek nigdy nie robiło cytologii czy USG piersi

Czy wiesz, że wiele Polek, nawet jeśli ma trójkę dzieci, nigdy nie wykonywało cytologii czy USG piersi? Nawet podczas ciąży ginekolodzy nie zlecają swoim pacjentkom badania piersi. Choć owe badanie znajduje się w karcie ciąży, to jest często pomijane. Wynika to z faktu, iż niektórzy lekarze czują się skrępowani takim badaniem. Inni z kolei nie najlepiej radzą sobie z oceną obrazu uzyskanego w wyniku badania USG. Nie oznacza to jednak, iż powinni odsyłać swoje pacjentki z kwitkiem. Zawsze mogą skierować je do specjalisty w dziedzinie USG piersi, który rzetelnie wykona badanie. Polki często boją się poddawać badaniom profilaktycznym, bo nie chcą, aby coś u nich wykryto. Zatajanie prawdy nie prowadzi jednak do niczego dobrego. Choć życie w nieświadomości bywa wygodniejsze, to w pewnym momencie choroba da się we znaki i wtedy będzie za późno na podjęcie jakiegokolwiek leczenia. Kobieta zostanie skazana na śmierć.

Nadmiar obowiązków a unikanie badań profilaktycznych

Kobiety często mają na głowie wiele obowiązków. Nie tylko pracują zawodowo, ale też opiekują się dziećmi, robią zakupy czy sprzątają. W rezultacie brakuje im czasu na to, aby po prostu zadbać o siebie. Tymczasem badań profilaktycznych nie należy odwlekać w czasie. Im szybciej zmiany nowotworowe zostaną stwierdzone, tym większe szanse mamy na wyleczenie. Ba, możemy leczyć się z użyciem mniej inwazyjnych metod.

Utrudniony dostęp do publicznej opieki zdrowotnej

Pandemia COVID-19 sprawiła, że w marcu zeszłego roku wiele przychodni i szpitali zamknęło się na pacjentów. Kobiety straciły dostęp do badań profilaktycznych. Z czasem zaczęto otwierać niektóre przychodnie, ale wciąż wiele ograniczało swoim pacjentkom możliwość  wykonania bezpłatnej mammografii, USG piersi czy cytologii. Minister zdrowia zapowiada, że teraz sytuacja ma się zmienić i pacjenta nie można zmuszać do teleporady. Ma on prawo odmówić i zażądać normalnej wizyty w przychodni połączonej z badaniami profilaktycznymi, które mu przysługują.

Nie rezygnuj z badań profilaktycznych ze względu na pandemię! Są one bezpieczne

Wiele kobiet boi się, że podczas badań profilaktycznych zarazi się COVID-19.  Jednak większość z dostępnych metod diagnostycznych jest całkowicie bezpieczna. Wystarczy zakupić maskę fp2 i założyć nią na czas wizyty w przychodni czy szpitalu. Prawidłowo noszona skutecznie chroni przed COVID-19. Do USG piersi czy cytologii nie trzeba ściągać maseczki. Oba badania da się zrealizować w sposób całkowicie bezpieczny.

Rak to częstszy zabójca niż COVID-19!

Pamiętaj o tym, że nawet badanie diagnostyczne wymagające zdjęcia maseczki w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej, stanowi lepsze rozwiązanie od jego unikania. Rak jest częstszym zabójcą niż COVID-19. Jeśli zarazisz się koronawirusem, co wcale nie jest tak wysoce prawdopodobne, masz większe szanse na przeżycie, niż wówczas gdy zmiany nowotworowe zostaną zbyt późno wykryte.