napieciowe-bole-glowy

Ambicje pomagają odnieść sukces, toteż rodzice cieszą się, gdy ich pociechy niestrudzenie dążą do celu. Niestety, osoby, które stawiają sobie wysokie wymagania, często zmagają się z napięciowym bólem głowy.

„Strajk” organizmu

Atak rozpoczyna się od potylicy, następnie obejmuje swoim zasięgiem boczne części głowy i czoło. Osoby, które borykają się z NBG, często porównują ból do zaciskającej się obręczy. Czasem atak jest tak silny, iż towarzyszą mu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Mdłości, wymioty i biegunki sprawiają, iż chory nie może normalnie funkcjonować. W związku z tym, iż organizm „strajkuje”, osoba, dotknięta NBG, nie realizuje w terminie swoich obowiązków. Uchybienia stają się źródłem frustracji i w ten sposób zamyka się błędne koło.

Sposoby na przetrwanie ataku

Osobom, u których nastąpił atak, przeszkadza światło i hałas. W związku z tym w miarę możliwości należy położyć chorego w zacienionym połączeniu i wyłączyć sprzęt, który emituje dźwięki.

Czynniki wyzwalające NBG

Ludzie, którzy zmagają się z napięciowym bólem głowy, nie są w stanie przewidzieć, kiedy dojdzie do ataku. Niepożądane dolegliwości mogą wyzwolić takie czynniki jak migający ekran komputera, dym papierosowy, silne emocje czy zmiana pogody. Osoby, które cierpią z powodu NBG, powinny unikać czynności, które przyczyniają się do zwiększenia napięcia mięśni czaszki.

Napięciowe bóle głowy – choroba przewlekła

Początkowo napięciowe bóle głowy pojawiają się sporadycznie. Niestety, w miarę upływu czasu przyjmują postać przewlekłą. Oznacza to, iż NBG dokuczają kilka razy w tygodniu.

Ryzyko depresji

Osoby, które zmagają się z napięciowym bólem głowy, są szczególnie narażone na depresję. Podczas ataku dochodzi do gwałtownego spadku poziomu neuroprzekaźników, czyli substancji, które odpowiadają za nasze samopoczucie. Z przeprowadzonych badań wynika, iż układ nerwowy osób, dotkniętych NBG, produkuje niewielkie ilości serotoniny. Ta amina biogenna, zaliczana do hormonów tkankowych, zapewnia dobry nastrój.

W związku z tym, iż napięciowe bóle głowy mają złożony charakter, leczenie tej przypadłości wymaga współpracy neurologa i psychologa. Pierwszy powinien przeprowadzić stosowne badania. Bólów głowy nie należy bagatelizować, ponieważ mogą sygnalizować zmiany o charakterze nowotworowym. Jeśli specjalista uzna, że za bóle głowy odpowiada stres, skieruje pacjenta na psychoterapię.

Irmina