Depresja Kobiece dolegliwości Zdrowie

Napięciowe bóle głowy

napieciowe-bole-glowy

Ambicje pomagają odnieść sukces, toteż rodzice cieszą się, gdy ich pociechy niestrudzenie dążą do celu. Niestety, osoby, które stawiają sobie wysokie wymagania, często zmagają się z napięciowym bólem głowy.

Sumienna praca nie jest niczym złym. Osoby, które angażują się w powierzone obowiązki, często awansują i cieszą się dobrą opinią. Warto jednak zachować umiar. Między rzetelną pracą nadużywaniem swoich sił znajduje się cienka granica.

Napięciowe bóle głowy – przypadłość kobiet

Szacuje się, że z napięciowym bólem głowy boryka się 36% kobiet i 19% mężczyzn. Panie częściej zmagają się z tą przypadłością, ponieważ zostały wykonane w przeświadczeniu, iż należy dążyć do perfekcjonizmu. Chorobliwa pogoń za ideałem rozpoczyna się niewinnie.

Chora rywalizacja

Rodzice często nie zdają sobie sprawy, iż wyróżniając jedno dziecko, krzywdzą pozostałe. Rywalizacja o najlepiej udekorowany stół rzutuje na dorosłe życie. Młody człowiek wyrasta w przeświadczeniu, że na miłość i zainteresowanie zasługują tylko zwycięzcy.

Perfekcjonizm źródłem udręki

Osoby chorobliwie ambitne mają zafałszowany obraz rzeczywistości. W ich oczach każde potknięcie staje się poważnym problemem. Osoba, która uważa, że tylko perfekcyjna pani domu zasługuje na szacunek męża, znajduje się w poważnym niebezpieczeństwie. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż padnie ofiarą przemocy.

Napięciowe bóle głowy – przyczyny

Za napięciowe bóle głowy (NBG) odpowiada stres. W związku z tym, iż negatywne emocje nie znajdują ujścia, kumulują się w organizmie i wpływają niekorzystnie na jego funkcjonowanie. Osoby, które zmagają się z NBG, budzą się z ćmiącym bólem głowy. W ciągu dnia dokuczliwe dolegliwości nabierają na sile. Pod wieczór ból jest tak mocny, iż uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Irmina

Ambicje pomagają odnieść sukces, toteż rodzice cieszą się, gdy ich pociechy niestrudzenie dążą do celu. Niestety, osoby, które stawiają sobie wysokie wymagania, często zmagają się z napięciowym bólem głowy.

„Strajk” organizmu

Atak rozpoczyna się od potylicy, następnie obejmuje swoim zasięgiem boczne części głowy i czoło. Osoby, które borykają się z NBG, często porównują ból do zaciskającej się obręczy. Czasem atak jest tak silny, iż towarzyszą mu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Mdłości, wymioty i biegunki sprawiają, iż chory nie może normalnie funkcjonować. W związku z tym, iż organizm „strajkuje”, osoba, dotknięta NBG, nie realizuje w terminie swoich obowiązków. Uchybienia stają się źródłem frustracji i w ten sposób zamyka się błędne koło.

Sposoby na przetrwanie ataku

Osobom, u których nastąpił atak, przeszkadza światło i hałas. W związku z tym w miarę możliwości należy położyć chorego w zacienionym połączeniu i wyłączyć sprzęt, który emituje dźwięki.

Czynniki wyzwalające NBG

Ludzie, którzy zmagają się z napięciowym bólem głowy, nie są w stanie przewidzieć, kiedy dojdzie do ataku. Niepożądane dolegliwości mogą wyzwolić takie czynniki jak migający ekran komputera, dym papierosowy, silne emocje czy zmiana pogody. Osoby, które cierpią z powodu NBG, powinny unikać czynności, które przyczyniają się do zwiększenia napięcia mięśni czaszki.

Napięciowe bóle głowy – choroba przewlekła

Początkowo napięciowe bóle głowy pojawiają się sporadycznie. Niestety, w miarę upływu czasu przyjmują postać przewlekłą. Oznacza to, iż NBG dokuczają kilka razy w tygodniu.

Ryzyko depresji

Osoby, które zmagają się z napięciowym bólem głowy, są szczególnie narażone na depresję. Podczas ataku dochodzi do gwałtownego spadku poziomu neuroprzekaźników, czyli substancji, które odpowiadają za nasze samopoczucie. Z przeprowadzonych badań wynika, iż układ nerwowy osób, dotkniętych NBG, produkuje niewielkie ilości serotoniny. Ta amina biogenna, zaliczana do hormonów tkankowych, zapewnia dobry nastrój.

W związku z tym, iż napięciowe bóle głowy mają złożony charakter, leczenie tej przypadłości wymaga współpracy neurologa i psychologa. Pierwszy powinien przeprowadzić stosowne badania. Bólów głowy nie należy bagatelizować, ponieważ mogą sygnalizować zmiany o charakterze nowotworowym. Jeśli specjalista uzna, że za bóle głowy odpowiada stres, skieruje pacjenta na psychoterapię.

Irmina

Komentarze (5)

pati25

8 lat temu

Czasami mam NBG.Jednak nie jest to spowodowane perfekcjonizmem,bo nie jestem taką osobą.Te bóle głowy są na zmianę pogody i od stresu.Temu NBG towarzyszą nudności i wymioty.Czuję się wtedy fatalnie źle :((devil)

Tess

8 lat temu

Ból głowy często jest spowodowany pogodą albo stresem. Kiedyś także takie bóle miałam często. Teraz jak się nie martwię o rodzinę to takich bóli nie mam 🙂

drobina

8 lat temu

Chyba za wcześnie pochwaliłam się, że migrena dopadała mnie „kiedyś”. Dzisiaj u nas wielki upał i myślę, że to dlatego rozsadza mi głowę -wyję z bólu:(

drobina

8 lat temu

Kiedyś często dopadała mnie migrena, a może były to jednak NBG?:-X
Ten artykuł trochę mnie pocieszył, bo chyba nie jest tak źle – nie jestem perfekcyjną panią domu i nie przejmuję się drobymi niepowodzeniami;-)

Zostaw komentarz