mozliwe-przyczyny-nietrzymania-moczu

Czynników, którymi sami szkodzimy swojemu pęcherzowi jest wiele. Starajmy się zatem w miarę możliwości prowadzić zdrowy tryb życia i ograniczać spożywanie niewłaściwych produktów oraz wykonywanie pewnych niewskazanych czynności. Jakich?

Niektóre leki powodują zatrzymanie moczu i jego wyciekanie z powodu przepełnienia. Wiele psychotropowych, przeciwdepresyjnych i narkotycznych leków przeciwbólowych prowadzi do zatrzymania moczu. Podczas ich stosowania często dochodzi do zaparć, a to sprzyja występowaniu NTM.

Z kolei leki o działaniu uspokajającym powodują rozluźnienie cewki moczowej i osłabiają mechanizm jej zamykania, co w rezultacie powoduje niekontrolowany wyciek moczu. Antyestrogeny poprzez zmniejszenie unaczynienia cewki moczowej, a także upośledzenie tzw. śluzówkowego mechanizmu uszczelniającego przyczyniają się do powstania NTM.

Niektóre grupy leków (inhibitory ACE) mogą również wywoływać kaszel, tym samym sprzyjając wysiłkowemu nietrzymaniu moczu.

Leki mogą powodować nie tylko wysiłkowe NTM, ale także nietrzymnie moczu z parć naglących. Środki, które powodują wzrost produkcji moczu (diuretyki) mogą prowadzić do niestabilności pęcherza moczowego, a tym samym wywoływać parcia naglące i nietrzymanie moczu.

Objawy niepożądane leków moczopędnych, tj. częstomocz i parcia naglące imitują kliniczny obraz nadreaktywności pęcherza.

Joanna Kamińska