menopauza-to-nie-dla-mnie

Menopauza jest pojęciem, które z reguły budzi negatywne odczucia. Dotyka ona panie między 45 a 55 rokiem życia i utożsamiana jest z utratą kobiecości, procesami starzenia i uciążliwymi dolegliwościami.

Wiele kobiet nie potrafi zaakceptować zmian, jakie dokonują się wtedy w ich organizmie.

Czym jest menopauza?

Menopauza stanowi etap w życiu kobiety, w którym dochodzi do zatrzymania cyklu menstruacyjnego. Przekwitanie ma bezpośredni związek z wygasaniem aktywności jajników, które produkują komórki rozrodcze. W miarę upływu czasu jajniki wytwarzają coraz mniej hormonów. Początkowo zmniejsza się stężenie progesteronu, później ustaje produkcja estrogenów

Rola estrogenów

Estrogeny pełnią niezwykle istotną rolę w organizmie kobiety. Ich niedobór prowadzi do zaburzeń w neurotransmisji w ośrodkowym układzie nerwowym. Jednocześnie estrogeny mają wpływ na gospodarkę lipidową. Zwiększają poziom dobrego cholesterolu HDL i tym samym ograniczają ryzyko rozwoju miażdżycy. Estrogeny chronią panie w wieku reprodukcyjnym przed osteoporozą. Te żeńskie hormony płciowe wpływają na odkładanie wapnia w kościach.

Objawy menopauzy

Klimakterium nie jest chorobą, jednak towarzyszące mu objawy nierzadko uprzykrzają życie kobiet. Panie, które przechodzą menopauzę często skarżą się na spadek libido, suchość pochwy, ogólne rozdrażnienie, uderzenia gorąca czy problemy z koncentracją. Jednocześnie zmniejsza się u nich gęstość kości, co przekłada się na podwyższone ryzyko wystąpienia osteoporozy. Paniom, u których oznaki przekwitania wpływają negatywnie na życie seksualne, towarzyskie i zawodowe, z pomocą przychodzi przemysł farmaceutyczny.

Milena L.