Menopauza Menopauza w umyśle
Menopauza? To nie dla mnie!

Menopauza jest pojęciem, które z reguły budzi negatywne odczucia. Dotyka ona panie między 45 a 55 rokiem życia i utożsamiana jest z utratą kobiecości, procesami starzenia i uciążliwymi dolegliwościami.
Wiele kobiet nie potrafi zaakceptować zmian, jakie dokonują się wtedy w ich organizmie.
Czym jest menopauza?
Menopauza stanowi etap w życiu kobiety, w którym dochodzi do zatrzymania cyklu menstruacyjnego. Przekwitanie ma bezpośredni związek z wygasaniem aktywności jajników, które produkują komórki rozrodcze. W miarę upływu czasu jajniki wytwarzają coraz mniej hormonów. Początkowo zmniejsza się stężenie progesteronu, później ustaje produkcja estrogenów
Rola estrogenów
Estrogeny pełnią niezwykle istotną rolę w organizmie kobiety. Ich niedobór prowadzi do zaburzeń w neurotransmisji w ośrodkowym układzie nerwowym. Jednocześnie estrogeny mają wpływ na gospodarkę lipidową. Zwiększają poziom dobrego cholesterolu HDL i tym samym ograniczają ryzyko rozwoju miażdżycy. Estrogeny chronią panie w wieku reprodukcyjnym przed osteoporozą. Te żeńskie hormony płciowe wpływają na odkładanie wapnia w kościach.
Objawy menopauzy
Klimakterium nie jest chorobą, jednak towarzyszące mu objawy nierzadko uprzykrzają życie kobiet. Panie, które przechodzą menopauzę często skarżą się na spadek libido, suchość pochwy, ogólne rozdrażnienie, uderzenia gorąca czy problemy z koncentracją. Jednocześnie zmniejsza się u nich gęstość kości, co przekłada się na podwyższone ryzyko wystąpienia osteoporozy. Paniom, u których oznaki przekwitania wpływają negatywnie na życie seksualne, towarzyskie i zawodowe, z pomocą przychodzi przemysł farmaceutyczny.
Milena L.
Menopauza jest pojęciem, które z reguły budzi negatywne odczucia. Dotyka ona panie między 45 a 55 rokiem życia i utożsamiana jest z utratą kobiecości, procesami starzenia i uciążliwymi dolegliwościami.
Łagodzenie uciążliwych dolegliwości
Symptomy, które towarzyszą klimakterium, można zredukować, przyjmując suplementy diety na bazie fitoestrogenów, czyli substancji organicznych produkowanych przez rośliny. Te naturalne związki w organizmie człowieka przyłączają się do receptorów estrogenowych w komórkach i tym samym wywierają podobny wpływ na organizm co żeńskie hormony płciowe. .
Suplementy diety – jak wybrać?
Osoby, które rozważają suplementację diety preparatami na bazie fitoestrogenów, powinny zasięgnąć opinii lekarza. Ginekolog na podstawie wywiadu wybierze specyfik dostosowany do potrzeb pacjentki. Ponieważ w naszej strefie klimatycznej nie uprawia się soi oraz ze względu na to, iż może ona działać alergennie, dobrze jest dostarczać organizmowi fitoestrogenów z bardziej rodzimych źródeł.
Europejkom ginekolodzy polecają preparaty na bazie lignanów, czyli fitoestrogenów wyodrębnionych z siemienia lnianego. Przykładem takiego preparatu jest suplement diety Ligunin, który zawiera ekstrakt z nasion lnu (Linum usitatissimum) standaryzowany na 20% lignanów.
Milena L.
« Lifting bez skalpela? To możliwe!
pati25
9 lat temu
Cóż.Każda kobieta będzie przechodzić menopauzę.Tak już jest i od tego nie da się uciec.A z tym związane są przykre objawy,które na szczęście możemy złagodzić stosując terapie,suplementy
Mindi
9 lat temu
Dobrze byłoby, żeby można się nie zgodzić na zachodzące zmiany 😉 Ale natura ma swój plan i musimy się temu poddać. Co nie znaczy, że mamy się godzić na złe samopoczucie skoro mamy takie naturalne leki 🙂