Kobiece dolegliwości Zdrowie

Menopauza a mięśniaki macicy

menopauza-a-miesniaki-macicy

Mięśniaki macicy to jedne z najczęściej występujących łagodnych rozrostów nowotworowych. Statystyki wskazują, iż mięśniaki macicy to problem około 30-40% kobiet oraz że stanowią ponad 90% wszystkich łagodnych guzów tego narządu kobiecego.

Dlaczego powstają mięśniaki macicy?

Mięśniaki są łagodnymi rozrostami nowotworowymi. Przyczyny ich powstawania jeszcze nie zostały do końca wyjaśnione. Większość badaczy łączy powstawanie mięśniaków z nierównowagą hormonalną organizmu, szczególnie z nadmierną produkcją bądź zwiększoną wrażliwością na hormony produkowane głównie przez jajniki – estrogeny. Wraz z wchodzeniem w menopauzę, paradoksalnie zmniejsza się ryzyko wystąpienia mięśniaka macicy.

Dowodem na tę tezę może być fakt, iż mięśniaki macicy występują właściwie tylko u kobiet będących w wieku rozrodczym, w okresie perimenopauzy. Zdarza się również, że kobiety wykazują nadmierną wrażliwość tkanek na estrogeny i wtedy również mogą zachorować na mięśniaki.

Z kolei inna teoria mówi, iż powstawanie mięśniaków zależy od rozwoju narządów rozrodczych w okresie płodowym. Jeśli rozwój ten przebiega nieprawidłowo, to w późniejszym czasie u kobiety mogą pojawić się mięśniaki. Badania z ostatnich lat wskazują z kolei na rolę progesteronu w powstawaniu mięśniaków. Potrzeba jednak dodatkowych badań na całkowite wyjaśnienie przyczyn tej choroby.

Sabina Sosnowska

Mięśniaki macicy to jedne z najczęściej występujących łagodnych rozrostów nowotworowych. Statystyki wskazują, iż mięśniaki macicy to problem około 30-40% kobiet oraz że stanowią ponad 90% wszystkich łagodnych guzów tego narządu kobiecego.

Rodzaje mięśniaków

Mięśniaki mogą osiągać różne rozmiary i zazwyczaj występują w grupie po kilka – kilkanaście guzów. Ich najważniejszą cechą jest jednak położenie w macicy i właśnie na tej podstawie wyróżnia się kilka rodzajów mięśniaków.

  • Mięśniak podsurowiczy (podsurowicówkowy) – mięśniak ten rośnie na zewnątrz macicy, w kierunku błony surowiczej, która pokrywa ją od strony jamy brzusznej.
  • Mięśniak podśluzówkowy (submukozalny) – mięśniak ten rośnie do środka macicy, w kierunku błony śluzowej, która wyścieła ją od wewnątrz,
  • Mięśniak uszypułowany (może przechodzić w mięśniak rodzący się – mięśniak szyjkowy) – mięśniak ten może rozwinąć się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz macicy, połączony jest z trzonem macicy za pomocą pasma tkanki łącznej, tzw. szypuły.
  • Mięśniak śródścienny (intramuralny) – mięśniak ten rozwija się w ścianie macicy, powiększając ją w poprzek, wzdłuż oraz wszerz.

Czynniki ryzyka

Pierwszym czynnikiem jest wiek. Częstość występowania mięśniaków zwiększa się wraz z wiekiem kobiety, aż do osiągnięcia przez nią wieku menopauzalnego. Po menopauzie mięśniaki występują rzadko, a jeśli już to są mniejsze niż u kobiet młodszych.

Sabina Sosnowska

Mięśniaki macicy to jedne z najczęściej występujących łagodnych rozrostów nowotworowych. Statystyki wskazują, iż mięśniaki macicy to problem około 30-40% kobiet oraz że stanowią ponad 90% wszystkich łagodnych guzów tego narządu kobiecego.

Drugim czynnikiem są predyspozycje genetyczne. Jeśli u krewnej w pierwszej linii stwierdzono mięśniaki, to ryzyko ich rozwoju rośnie 3-krotnie.

Kolejnym czynnikiem jest kolor skóry. Kobiety białe rzadziej chorują na mięśniaki niż kobiety pochodzenia afrykańskiego czy karaibskiego.

Czwarty czynnik to waga. Kobiety ważące ponad 70 kg są bardziej narażone na mięśniaki niż kobiety szczuplejsze.

Istnieje również pewna zależność pomiędzy rozwojem mięśniaków a niezachodzeniem w ciążę oraz pomiędzy liczbą przebytych ciąż a mięśniakami. Kobiety, które urodziły 5 lub więcej dzieci są mniej narażone na mięśniaki niż kobiety, które nie rodziły w ogóle (ryzyko jest 4-krotnie mniejsze).

W przypadku podejrzenia mięśniaków kobieta niezwłocznie powinna udać się do swojego lekarza ginekologa. Podobnie jak i w przypadku innych chorób, także i tu szybka i dokładna diagnostyka narządów rozrodczych pozwoli na szybkie wyleczenie.

Sabina Sosnowska

Komentarze (7)

pati25

10 lat temu

Z artykułu dowiedziałam się wielu ciekawych informacji o
mięśniakach.Zapoznałam się z tymi czterema czynnikami ryzyka.Więc ja ich nie będę miała.Pocieszające jest zdanie „Po menopauzie mięśniaki występują rzadko, a jeśli już to są mniejsze niż u kobiet młodszych.”

filodendron

10 lat temu

Dziewczyny nie dajcie sobie usuwać macicy z powodu niedużych mięśniaków. Byłam w Polsce u ginekologa ,kilka lat temu ,powiedział mi ,że najlepiej usunąć macicę . Następnie poszłam do holenderskiego ginekologa i powiedzial ,żeby nic nie robić bo mięśniaki w czasie menopauzy znikają, po prostu wysychają z czasem. I powiem Wam ,że naprawdę zniknęły same – teraz po 3 latach nie ma po nich śladu. Cieszę się ,że nie posłuchałam tamtego lekarza.

mejgosia

10 lat temu

Artykuł przypomniał mi że czas na badania! Mam małego mięśniaczka, którego należy obserwować! Moja mama nie miała, ale babcia tak! Czyli odziedziczyłam to po babci!

Mindi

10 lat temu

W artykule wspomina się, że młodsze kobiety są bardziej narażone na mięśniaki. A ja o mięśniakach zaczęłam słyszeć dopiero kilka lat temu gdy moje znajome, będące w moim wieku lub sporo starsze zaczęły się leczyć lub miały zabiegi na mięśniaki. Może w późniejszym wieku są one dopiero bardziej odczuwalne i stwarzają problemy.

drobina

10 lat temu

Interesujący artykuł. Dotychczas o mięśniakach miałam raczej ogólne pojęcie. Nie wiedziałam, że wyróżnia się kilka rodzajów mięśniaków, pewnie dlatego, że na szczęście mnie omijają.

dulcynea

10 lat temu

Ciekawy artykuł ,przeczytałam go z zainteresowaniem.
Zresztą ta kwestia zawsze mnie interesowała.Zawsze martwiłam się ,że mogę je mieć ,bo moja mama je miała. Dlatego jestem predysponowana ,ale jestem w tym wieku ,że może już nie.Do masy ciała 70 kilogramów też mi dużo brakuje Więc może mnie to ominie.
Oby 🙂

Zostaw komentarz