menopauza-a-choroby-zebow

Każda z nas dba o swoje zęby, wstydząc się przebarwień, nierówności, ubytków. Wiele kobiet, niezadowolonych ze swojego uzębienia, przestaje się szczerze śmiać, zasłania usta ręką przy mówieniu. Niestety, menopauza przynosi także kłopoty z uzębieniem.

Prawidłowa higiena zębów podczas menopauzy

Przede wszystkim należy częściej zęby szczotkować i używać nici dentystycznych. Szczególną uwagę poświęcamy przestrzeniom międzyzębowym, gdyż nasze dziąsła mogą „opaść” podczas menopauzy i odkryć większą część szyjki zęba.

Najlepiej raz na jakiś czas płukać jamę ustną, by usunąć zanieczyszczenia także z języka, podniebienia i policzków. Nie należy robić tego zbyt często, gdyż możemy wyjałowić sobie jamę ustną, co też nie jest zbyt dobre dla naszego zdrowia.

Raz na kwartał warto przejść się do dentysty, który zbada kondycję zębów. Stomatolog jest w stanie, na podstawie stanu naszego uzębienia, określić, czy nie potrzeba nam zmiany diety, zadba i ubytki, sprawdzi, czy zęby mocno siedzą w dziąśle, usunie kamień nazębny, który może penetrować kieszonki zębów, przyczyniając się do paradontozy.

Możliwe przyczyny wypadania zębów

Postmenopauzalne kobiety, które nie przestały w czasie menopauzy palić, zaniedbały swoje zdrowie i nie dbały o higienę jamy ustnej, tracą zęby częściej i szybciej, niż mężczyźni w tym samym wieku.

Joanna Pastuszka-Roczek