Objawy osteoporozy Osteoporoza

Objawy osteopenii

objawy-osteopenii

Osteopenia jest to obniżenie masy kostnej, które może pojawiać się wraz z wiekiem, jeśli przyczynią się do tego inne czynniki, jak zaburzenia natury hormonalnej czy kłopoty z przyswajaniem wapnia.

Początkowymi objawami są lekkie bóle krzyża, które z czasem mogą przerodzić się w silniejsze dolegliwości. Dodatkowo towarzyszy im zmieniona sylwetka, charakterystyczne przygarbienie (tzw. wdowi garb). Obniżenie gęstości mineralnej kości nie powoduje jednak złamań, tak jak ma to miejsce przy zrzeszotnieniu (osteoporoza może jednak rozwijać się u osób z osteopenią).

Jeśli podejrzewa się osteopenię, należy upewnić się co do diagnozy – służy temu badanie densytometryczne. Można dzięki niemu precyzyjnie określić masę kostną. Badanie to jest wskazane jako element profilaktyki zwłaszcza u osób starszych, kobiet przechodzących klimakterium, osób z zaburzeniami w przyswajaniu wapnia,a także osób które są narażone na częste urazy.

Należy pamiętać, że wraz z obniżaniem się gęstości mineralnej kości wzrasta względne ryzyko złamań.

Jeśli badanie potwierdzi nasze przypuszczenia – to warto od razu rozpocząć działania profilaktyczne. Osteopenia jest bowiem uleczalna, przy pomocy diety oraz aktywności fizycznej. Wapń powinien być dostarczany w ilości do 1000 mg dziennie, najlepiej pod postacią naturalnych produktów. Oprócz dbania o poziom wapnia, korzystnie jest zrezygnować z tych składników diety, które mogą obniżać jego wchłanianie.

Redakcja

Komentarze (2)

Zostaw komentarz