leczenie-gruczolaka-prostaty

Do najczęściej występujących dolegliwości prostaty należy jej łagodny rozrost, zwany gruczolakiem stercza. Przyczyna powstania tego schorzenie nie jest jeszcze w pełni znana, przypuszcza się że główną przyczyną są zaburzenia hormonalne występujące u mężczyzn w starszym wieku.

Do pozostałych leków stosowanych w terapii gruczolaka prostaty należą:

  • makrolidy polienowi, które blokują odkładanie się cholesterolu i estrogenów. Działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz ułatwiają proces oddawania moczu. Nie zaobserwowano skutków ubocznych, ani negatywnego wpływu na libido czy potencję.

  • leki hormonalne, ich działanie polega na osłabianiu bądź całkowitym wyłączaniu wpływu androgenów na prostatę. Leki te zwane również inhibitorami 5-alfa reduktozy, czyli enzymu który zamienia testosteron w aktywną postać DHT, mającego negatywny wpływ na rozwój i funkcjonowanie prostaty. Swoim działaniem zmniejszają wielkość stercza, oddawanie moczu staje się łatwiejsze, ustępują również dolegliwości bólowe. Niestety, wpływają one ujemnie na libido oraz potencję, przez co są rzadko stosowane.

Borys