konserwanty-cz-i

Jakie niespodzianki kryją w sobie produkty żywnościowe? Dietetycy i lekarze zwracają naszą uwagę na to, co jemy. Produkty są nafaszerowane chemią, a konsumenci tak naprawdę nie zdają sobie sprawy, które konserwanty są szkodliwe, a które nie.

Zasługą stosowanych konserwantów jest ładniejszy wygląd żywności, warzywa i owoce są bardziej kolorowe i jaskrawe, smak i zapach jest bardziej intensywny, a dodatkowo okres przydatności jest przedłużony.

Powrót do przeszłości

Zamiast szukać produktów wolnych od konserwantów można skorzystać z porad naszych przodków. Nie używali oni środków chemicznych, które są tak popularne w obecnych czasach, a żywność była trwała, zresztą nikt nie gromadził jej w takiej ilości żeby mogła się zepsuć.

Jak sobie radzili nasi przodkowie? Żywność solili, wędzili i przechowywali w niskich temperaturach, a to zapobiegało psuciu się pokarmów. Jeśli chcemy walczyć ze środkami konserwującymi zacznijmy od własnej spiżarki, a nie obarczajmy winą za ich stosowanie duże koncerny przetwórcze, czy hipermarkety, którym zależy na cenie, a nie jakości i zdrowej żywności.

O konserwantach czytaj w artykułach:

Konserwanty, cz. II
Konserwanty, cz. III

Kanka