Masaż Uroda

Kojący masaż dłoni

kojacy-masaz-dloni

Dbamy o twarz, szyję, dekolt. Pilnujemy, by nasza skóra była dobrze nawilżona, jędrna. W tym wszystkim zapominamy o wspaniałych narzedziach, bez których pielęgnacja byłaby nie tyle niemożliwa, co bardzo utrudniona – o naszych dłoniach.

Zazwyczaj nasze zabiegi pielęgnacyjne kończą się na roztarciu na dłoniach kremu czy oliwki. Dbamy o paznokcie, po macoszemu traktując całą resztę dłoni. A przecież to one są najbardziej spracowane, narażone na kontakty z zarazkami, brudem, środkami chemicznymi.

Wiek zapisany w dłoniach

Zaciskamy je w gniewie, załamujemy w smutku – dłonie są mapą naszych stanów emocjonalnych. Widać na nich efekty naszej diety, a nawet rodzaj wykonywanej pracy. Zgrubienia, przebarwienia, skrzywienia – to los naszych dłoni.

Kiedy nas coś boli, lub martwi, denerwuje – pocieramy dłonie. Przynosi nam to zazwyczaj ulgę, uspokaja. Między innymi z tej przyczyny nawet niewielki, ale nieustanny ból dłoni jest jednym z najbardziej dokuczliwych, jakie przytrafiają się nam w życiu.

A może masaż?

Dobroczynne działanie masażu na nasze ciało jest znane od wieków. I choć do masowania pleców, szyi, głowy, stóp używamy przede wszystkim dłoni, to rzadko kiedy decydujemy się zafundować im podobną przyjemność. Warto poświęcić pół godziny dziennie na masaż tych najlepszych narzędzi, jakie dała nam natura.

Joanna Pastuszka-Roczek

Dbamy o twarz, szyję, dekolt. Pilnujemy, by nasza skóra była dobrze nawilżona, jędrna. W tym wszystkim zapominamy o wspaniałych narzedziach, bez których pielęgnacja byłaby nie tyle niemożliwa, co bardzo utrudniona – o naszych dłoniach.

Dzięki temu poprawimy krążenie krwi, zlikwidujemy nieprzyjemne napięcie, sztywność, rozruszamy stawy. Dzięki rozcieraniu powierzchni dłoni, palców i nadgarstka pozbedziemy się nagromadzonych w skórze toksyn, rozpuścimy zalegajace w naczynkach złogi.

Największą zaletą masażu jest to, że możemy wykonać go samemu. Zaczynamy od powolnych ruchów okrężnych nadgarstka, później wykonaj parę wahadłowych ruchów dłonią w poziomie. Kolejny etap to ruchy góra-dół, jak przy machaniu na pożegnanie – tylko nadal w poziomie.

Do masażu najlepiej wybrać lekko podgrzany olejek o przyjemnym zapachu. Zaczynamy od czubeczków palców i powoli ugniatamy każdy z nich od góry do nasady, rozgniatając, przesuwając palce w dół. Staramy się nie ściskać za mocno – nie chodzi nam o przesuniecie całej krwi z palców do dłoni!

Kiedy skończymy z palcami, pora zabrać się za wnętrze dłoni. Masujemy spokojnymi, kolistymi ruchami, skupiajac się na najbardziej napiętych miejscach. Ten etap wykonujemy za pomocą kciuka drugiej dłoni. Na zakończenie strząśnij ręką, by napłynęła do niej świeża krew.

Po masażu dłonie najlepiej zanużyć w ciepłej wodzie lub oliwce na parę chwil, osuszyć i posmarować kremem nawilżającym. Dłonie powinny być lekko różowe, jakby nieobecne – to znak, że masaż był skuteczny.

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (11)

pati25

9 lat temu

Na nasze dłonie są naszą metryką.Na nich widać wszystko.I tak jak nasze ciało potrzebują chwili relaksu.
Taki masaż jest wprost idealny dla dłoni.Moim dłoniom fundowałam dwa razy w tygodniu masaż.Jednak nie był on tak do końca w całości (tylko masaż palców).Najlepiej wykonywać go codziennie

sirena46

9 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł nigdy bym nie pomyślało o masażu dłoni. Muszę go sobie zafundować, co mam do stracenia jedynie jędrniejszą i lepiej nawilżoną skórę rąk.

kaczuszka

9 lat temu

gdzieś czytałam, że na dłoniach są punkty, które odwierciedlają nasze ciało i masując je pomagamy określonym narządom: trzustce, wątrobie. Tym bardziej powinniśmy się masować codziennie!

stazyz

9 lat temu

Artykuł bardzo ciekawy i jak zawsze porady tak proste, że aż boli kiedy pomyślę, ile to mamy tłumaczeń, żeby się do nich nie zastosować:) :):) Obiecuję poprawę i również specjalnie zadbam o tę ważną część ciała, tym bardziej, że widać na nich przemijający szmat czasu….:):)

Mindi

9 lat temu

Moje zabiegi najczęściej ograniczały się do stosowania kremu na noc. Teraz znajdę kilkanaście minut na wcześniejszy masaż.

drobina

9 lat temu

Ciekawy artykuł. Widzę, że faktycznie zbyt mało czasu poświęcam dłoniom. Owszem, masaż robię codziennie, ale jest on przeważnie szybki i „po łebkach”. Pewnie przez ten ciągły brak czasu;)

filodendron

9 lat temu

Czasami mimowolnie zaczynam masować swoje dłonie i okazuje się ,że ciało jest tak zaprogramowane ,że wie co robic,by ulżyć organizmowi. Właściwie nic nie robię dla swoich dłoni , nie wyglądają jeszcze żle ,ale muszę o nie zadbać.

mejgosia

9 lat temu

Moje dłonie na brak masażu nie mogą narzekać, gdyż mam taki nawyk, że gdy nie mam nic do roboty, to pocieram dłonie i bawię się nimi. Zawsze mnie to denerwowało, ale teraz okazuje się że to bardzo pożyteczne działanie!:)(

dulcynea

9 lat temu

Myślałam ,że robię wszystko dla swoich dłoni.
Okazuje się ,że nie. Poczytałam o masażu spróbuję go wykonać , najlepsze w nim jest to ,że mogę go wykonać sama. Czemu nie ?

Zostaw komentarz