Zdrowie

Kłopoty z zasypianiem – co zrobić, by znowu spać jak dziecko?

Kłopoty z zasypianiem

Wiercenie się w łóżku przed snem przez wiele godzin i budzenie się w środku nocy – też z tym walczysz? To dolegliwości, z którymi zmaga się większość kobiet przechodzących menopauzę. Nie musisz być jednak skazana na wieczne zmęczenie – sprawdź jak sobie radzić z bezsennością!

Przygotuj swoją sypialnię

Pomieszczenie, w którym śpimy, powinno być odpowiednio dostosowane do zasypiania. Po pierwsze, sypialnia powinna być wywietrzona, a temperatura w niej wynosić od 19 do 21 stopni Celsjusza. Pomieszczenie musi być zaciemnione i panować powinna w nim absolutna cisza – zrezygnuj z zasypiania przy radiu czy telewizorze. Istotną rolę pełni także materac i poduszki – nie może być nam zbyt twardo, nie powinniśmy także zapadać się w materac. Zadbajmy o to, by było nam po prostu komfortowo – zgodne z zasadą „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”.

Zadbaj o higienę snu

Do pełni wypoczynku potrzebujemy przygotować nie tylko naszą sypialnię, ale my same powinnyśmy także przestrzegać kilku ważnych zasad.  Przede wszystkim zrezygnujmy z przenoszenia jakichkolwiek aktywności nie związanych ze snem do sypialni – oglądając telewizję na łóżku czy rozwiązując na nim krzyżówki uczymy nasz organizm, że w łóżku ma być pobudzony i gotowy do działania – a zależy nam, aby w sypialni się wyciszyć i powiązać łóżko ze snem. Powinnyśmy także zrezygnować przed snem z jedzenia i picia, a także uprawiania sportu, korzystania z komputera i telewizora czy brania gorącej kąpieli. Przyczyną trudności z zasypianiem może być także drzemka w ciągu dnia – jeśli to możliwe, powinnaś także z niej zrezygnować.

Zmień styl życia

Badania przeprowadzone przez naukowców Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeons wykazały, że kobiety w wieku 50-79 lat stosujące dietę zawierającą rafinowane węglowodany (szczególnie cukry) cierpiały częściej na bezsenność niż kobiety, w których diecie przeważał błonnik, w tym warzywa i owoce. Nieodpowiednia dieta ma więc duży wpływ nie tylko na zasypianie, ale także uczucie zmęczenia w ciągu dnia – jedzenie ciężkich posiłków i spożywanie cukrów powoduje senność i uczucie ciężkości. Z tego także powodu powinniśmy wprowadzić do swojego życia więcej ruchu. Nie powinniśmy jednak uprawiać sportu później niż 3 godziny przed snem – najlepszym rozwiązaniem jest poranna gimnastyka lub inna aktywność fizyczna uprawiana o wczesnej porze. Oprócz codziennej dawki aktywności zmieńmy tryb życia z kanapowego na pełen wigoru – chodźmy na spacery, organizujmy wycieczki, wyjeżdżajmy na wczasy nad morzem – nie da się przecież zmęczyć leżeniem cały dzień na kanapie!

sposoby na problemy z zasypianiem

Mniej stresu, więcej relaksu

Badania dowodzą, że za większość problemów z zasypianiem odpowiedzialny jest stres. To właśnie przez nadmiar myśli przed snem tak ciężko jest nam zasnąć. Trudno jest jednak wyeliminować wszystkie źródła zmartwień z naszego życia – co możemy zatem zrobić? To proste – zrelaksować się! Ze stresem doskonale radzą sobie masaże i zabiegi SPA – możemy wtedy się odprężyć i zapomnieć o troskach. Wyjeżdżajmy częściej nad morze, które relaksuje i pozwala wypocząć. Weekend SPA nad morzem pomoże nam się zrelaksować, zapomnieć o codziennych troskach, a codzienna dawka jodu sprawi, że wieczorami zasypiać będziemy jak niemowlęta!

Komentarze (4)

Zostaw komentarz