Jakie są ograniczenia przy laserowej korekcji starczowzroczności
Adobestock, grafika dostarczona przez partnera

Podczas czytania lub korzystania z telefonu komórkowego coraz dalej odsuwasz przedmioty od oczu, aby widzieć wyraźnie? Spokojnie, to nie znaczy, że tracisz wzrok. Jeśli masz więcej niż 40 lat, Twoje oczy po prostu zaczynają działać słabiej. Pomóc może laserowa korekcja starczowzroczności – poznaj ograniczenia.

Prezbiopia – co to jest i jak się objawia?

Z wiekiem organizm człowieka zaczyna się starzeć. Dotyczy to również oczu – gorsze widzenia z bliska to naturalny proces w przypadku osób powyżej 40 roku życia. Niektórzy twierdzą, że zaczyna brakować im ręki, ponieważ czytanie książek, etykiet czy wiadomości SMS staje się niemożliwe przy niewielkich odległościach. Słabe oświetlenie również nie ułatwia sprawy. Tym właśnie objawia się prezbiopia. Dotyczy wszystkich osób, nawet jeśli wcześniej miały zdiagnozowaną zupełnie inną wadę wzroku. Pogorszenie widzenia następuje stopniowo i nie można tego procesu zatrzymać, ale da się skorygować wadę. Co jest przyczyną starczowzroczności? Soczewka traci swoją elastyczność oraz zdolność do przybierania wypukłego kształtu.

Ciekawostka: Prezbiopia dotyczy niemal 2,1 mld osób na świecie[1].

Starczowzroczność nie tylko decyduje o jakości widzenia, ale ogólnym samopoczuciu. Mrużenie oczu, silne skupienie oraz wysilanie wzroku mogą wywoływać bóle głowy, uczucie zmęczenia, a nawet irytacji. Negatywnie wpływa na życie codziennie i utrudnia nie tylko czytanie oraz pisanie, ale także szycie czy majsterkowanie. Osoby, które wcześniej miały problem z widzeniem z daleka, potrzebują dodatkowej pary okularów, która umożliwi im prawidłowe widzenie bez względu na okoliczności. To oznacza nie tylko gorszy komfort życia, ale również dodatkowe koszty.

 

Na czym polega laserowa korekcja starczowzroczności?

Pamiętaj, że prezbiopia to nie choroba, ale bez próby korekty wady wzroku, nie ma mowy o lepszej jakości widzenia. Nie są wcale potrzebne do tego okulary ani soczewki kontaktowe. Jeśli zależy Ci na wygodzie, laserowa korekcja starczowzroczności pomoże Ci wyraźniej spojrzeć na świat. Zabieg jest niemal bezbolesny dzięki kroplom znieczulającym oraz nie niezwykle precyzyjny ze względu na profesjonalny sprzęt. W kilka minut uwolnisz się od szkieł i będziesz mógł schować je głęboko na dnie szafy! Pełna ostrość widzenia następuje zwykle już kilka dni po zabiegu.

Na czym polega laserowa korekcja starczowzroczności? Zabieg sprawia, że jedno oko lepiej widzi z daleka, a drugie z bliska. Wykorzystanie mikromonowizji w połączeniu z indywidualnie dostosowaną zmianą kształtu rogówki umożliwia pacjentowi dobre widzenia na każdą odległość.

Poprawne widzenie odległości pośredniej jest możliwe dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu naturalnej asymetryczności gałek ocznych i działaniu lasera. Wytworzenie w czasie zabiegu odpowiedniej ilości aberracji w układzie optycznym oka powoduje stworzenie tzw. strefy „połączonej obu oczu” – pacjent po 40. roku życia widzi dobrze na wszystkie odległości bez użycia okularów czy soczewek kontaktowych.

Dowiedz się więcej o laserowej korekcji starczowzroczności: https://www.optegra.com.pl/zabiegi/starczowzrocznosc

Laserowa korekcja starczowzroczności – ograniczenia

Korekta prezbiopii to komfort, na który nie każdy może sobie pozwolić. Chodzi przede wszystkim o przeciwwskazania zdrowotne, które uniemożliwiają wykorzystanie lasera. W klinice Optegra każdy zabieg poprzedzany jest wywiadem medycznym oraz serią badań, które pozwalają wykluczyć wszelkie zagrożenia.

Co uniemożliwia przeprowadzenie laserowej korekcji starczowzroczności:

  • jaskra,
  • zaćma,
  • zespół suchego oka,
  • tendencja do zapalnych schorzeń oczu,
  • alergia,
  • rozrusznik serca,
  • ciąża i karmienie piersią.

Niektóre choroby autoimmunologiczne wymagają dodatkowego sprawdzenia podobnie jak zaburzenia w obrębie gospodarki hormonalnej.

[1] J. Wierzbowska, Kompendium nowoczesnych metod Korekcji Wad Wzroku, Warszawa 2020, s.5.