Jakie kosmetyki stosować do pielęgnacji skóry wrażliwej
123rf, grafika przekazana przez partnera

Skóra wrażliwa, często określana jako delikatna lub nadreaktywna, może być niezwykle trudna w pielęgnacji. Takie czynniki, jak: temperatura, promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenia środowiskowe, niektóre składniki w kosmetykach czy nawet stres mogą powodować uczucie dyskomfortu, zaczerwienienia, swędzenia i pieczenia. Kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiednich kosmetyków, czyli takich, które będą dostosowane do wyjątkowych potrzeb skóry wrażliwej. Jakie kosmetyki do pielęgnacji skóry wrażliwej są absolutnym must have?

Jak rozpoznać, że mamy skórę wrażliwą? 

Kluczowym czynnikiem w pielęgnacji skóry jest poprawne rozpoznanie jej typu, a tym samym wyzwań, które mogą się z nią wiązać. Co ważne, wrażliwość skóry nie jest stałym stanem, a raczej pewną jej reakcją na działanie czynników zewnętrznych. Ma ona tendencje do reakcji uczuleniowych na różne substancje, które u osób z innymi typami skóry nie powodują żadnych dolegliwości. To oznacza, że osoby ze skórą wrażliwą mogą uskarżać się na zaczerwienienia, pieczenie, swędzenie, a nawet pokrzywkę po zastosowaniu niektórych produktów. Skóra wrażliwa często jest też skórą suchą, co można rozpoznać po: szorstkości, ściągnięciu, drobnych liniach lub pęknięciach, a nawet złuszczaniu. 

Należy jednak pamiętać, że objawy wrażliwości skóry mogą wynikać z wielu przyczyn i zawsze najlepiej jest skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem, jeżeli zmagamy się z problemami skórnymi. 

Pielęgnacja skóry wrażliwej – o czym należy pamiętać?

Pielęgnacja skóry wrażliwej może wydawać się nieco złożona, ale nie jest trudna – zwłaszcza, jeśli będziemy pamiętać o kilku ważnych zasadach, w tym: 

  • unikaniu agresywnych substancji w kosmetykach, w tym mocnych detergentów, alkoholu lub kwasów (zwłaszcza w wysokich stężeniach), które mogą podrażnić skórę. Zamiast tego lepiej wybierać łagodne, nieperfumowane produkty do mycia i nawilżania skóry; 
  • nawilżaniu, które jest niezwykle ważne, ponieważ skóra wrażliwa często jest jednocześnie skórą suchą. Dlatego też regularnie nawilżanie skóry jest konieczne zarówno rano, jak i wieczorem. Należy robić to za pomocą kosmetyków stworzonych z myślą o skórze wrażliwej i jej wyjątkowych potrzebach; 
  • unikaniu gwałtownych zmian temperatury, które mogą przyczyniać się do powstawania podrażnień; 
  • ochronie przeciwsłonecznej, która jest niezwykle istotna, gdyż skóra wrażliwa jest często bardziej podatna na skutki uboczne kąpieli słonecznych. 

Czym kierować się przy wyborze kosmetyków do pielęgnacji skóry wrażliwej? 

Wybór kosmetyków do pielęgnacji skóry wrażliwej może być wyzwaniem, biorąc pod uwagę szeroki asortyment produktów dostępnych na rynku. Dlatego zanim kupimy dany produkt i zaczniemy go testować, wcześniej powinniśmy sprawdzić jego skład – niektóre składniki kosmetyków stwarzają większe ryzyko niepożądanej reakcji skóry. Należy zatem unikać kosmetyków zawierających sztuczne barwniki, silne substancje myjące, alkohol, silne kwasy, parabeny oraz intensywne substancje zapachowe. Najlepiej wybierać produkty, które zostały stworzone z myślą o skórze wrażliwej – wiele marek, w tym m.in. Avene, oferuje specjalistyczne linie produktów przeznaczonych dla skóry wrażliwej. Warto też wybierać produkty hipoalergiczne, których skład został opracowany w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko niepożądanej reakcji alergicznej. Dodatkowo zaleca się testować kosmetyki przed ich użyciem.

Warto też pamiętać, że każdy jest inny i to, co działa dla jednej osoby, może nie sprawdzić się u nas. Zawsze najlepiej jest skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem, aby uzyskać profesjonalne porady dotyczące wyboru kosmetyków dla skóry wrażliwej.