objawy anemii

Niedobór żelaza prowadzi do szeregu zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Czasem brak tego minerału objawia się w sposób zaskakujący.  Szybko się męczysz, a twoje serce kołacze jak oszalałe? To może być anemia! Jak rozpoznać niedobór żelaza?

Niedobór żelaza to najczęściej spotykany niedobór pokarmowy, do tej przypadłości w sposób szczególny predysponowane są kobiety. Wynika to z funkcjonowania ich organizmu i comiesięcznych krwawień. Podczas menstruacji tracą one sporo żelaza, którego poziom należy wyrównać poprzez prawidłową, zbilansowaną dietę.

Rola żelaza w organizmie człowieka

Lekarze są zgodni – niedoboru żelaza nie należy lekceważyć. Ten niepozorny pierwiastek pełni niezwykle ważną rolę w naszym organizmie. Żelazo wchodzi w skład hemoglobiny, toteż jego niedobór przekłada się na zmniejszoną produkcję czerwonych krwinek. Ponadto ten minerał, zaliczany do mikroelementów, wchodzi w skład enzymów i białek uczestniczących w przemianach materii. Warto zaznaczyć też, że 20% żelaza obecnego w naszym organizmie to żelazo magazynowane w wątrobie, śledzionie, szpiku kostnym i mięśniach.  Aby funkcje organizmu zostały zachowane, musimy nieustannie bilansować jego straty, odpowiednią dietą.

Pierwsze objawy niedoboru żelaza

Gdy organizmowi dostarczamy niedostateczną ilość żelaza, powstaje coraz mniej prawidłowych czerwonych krwinek. Niedobory tego mikroelementu początkowo manifestują się całkiem niewinnie. Stajemy się zmęczeni i dopada nas apatia, jednak bardzo często swoje złe samopoczucie wiążemy z wykonywaną pracą i codziennym stresem. Myślimy, że zmęczenie ustąpi, gdy w końcu udamy się na długo wyczekiwany urlop. Tak jednak się nie dzieje.  Z czasem na niedoborze żelaza zaczyna też cierpieć nasza uroda. Włosy wypadają garściami, paznokcie łamią się nieustannie, a skóra staje się sucha i spękana. Do tego dochodzą jeszcze sińce pod oczami, które tuszujemy za pomocą korektora.

jak rozpoznać niedobór żelaza

Choć może wydawać się to niewiarygodne, to ból i pieczenie gardła również może mieć związek z niedoborem żelaza. Zazwyczaj jednak symptom ten przypisujemy infekcji bakteryjnej lub wirusowej.  Za popękane kąciki ust obwiniamy mróz, wiatr i niedobór witamin z grupy B. Tymczasem za problemem tym bardzo często stoi dieta uboga w łatwo przyswajalne żelazo.

Niedobór żelaza odbija się też negatywnie na naszych zdolnościach intelektualnych. Bardzo często niedostateczna ilość tego składnika utrudnia zapamiętywanie i prowadzi do problemów z koncentracją.  Kiedy straty żelaza przewyższają ilość tego mikroelementu dostarczanego wraz z dietą, gwałtownie spada nasza odporność. Stajemy się podatni na infekcje. Jeśli borykasz się z problemem nawracającej opryszki, to znak, że twój układ immunologiczny nie działa prawidłowo.  W takiej sytuacji warto wykonać badanie krwi określające stężenie poszczególnych minerałów.

Objawy anemii. Czy wiesz, że ból serca może oznaczać niedokrwistość?

Od pewnego czasu boli cię serce, łatwo łapiesz zadyszkę i masz problemy z oddychaniem? To może być zaawansowana anemia! Gdy w organizmie brakuje żelaza, powstaje zbyt mało prawidłowych czerwonych krwinek, w konsekwencji serce musi pracować na zwiększonych obrotach, aby dostarczyć tlen do wszystkich komórek ciała i odebrać z nich  dwutlenek węgla.